ЖЕМІСТЕРДЕ ДӘРУМЕННІҢ КӨП ЕКЕНІН БІЛЕМІН

ХОДЖАБАЕВА ТЫНЫШГУЛ ТОЛГАНБАЕВНА
ХОДЖАБАЕВА ТЫНЫШГУЛ ТОЛГАНБАЕВНА
АҚМОЛА ОБЛЫСЫ
СТЕПНОГОРСК ҚАЛАСЫ
№9 ОРТА МЕКТЕП
Әдебиеттік оқу
Сынып:
2-сынып
Бөлім:
Дені саудың - жаны сау
Тақырып:

ЖЕМІСТЕРДЕ ДӘРУМЕННІҢ КӨП ЕКЕНІН БІЛЕМІН

23.12.2019
621
PDF жүктеу WORD жүктеу
ЖЕМІСТЕРДЕ ДӘРУМЕННІҢ КӨП ЕКЕНІН БІЛЕМІН <p>Оқу мақсаттары: 2.2.9.1 түрлі дереккөздерден ақпарат алу.&nbsp;&nbsp;</p><p>&nbsp;</p>
Сабақ мақсаты: <p><b><i>Барлық оқушылар:</i></b> түрлі дереккөздерден жемістердегі дәрумендер туралы ақпарат алады; </p><p><i><b> Көптеген оқушылар:</b> </i>түрлі дереккөздермен жұмыс жасай алады; </p><p><b><i> Кейбір оқушылар: </i></b>түрлі дереккөздерге сай жемістердің пайдасын, жемістердегі дәрумендер түрлерін басқаларға түсіндіре алады.</p>
Бағалау критерийлері Түрлі дереккөздерден жемістердегі дәрумендер туралы ақпарат ала алады; түрлі дереккөздермен жұмыс жасайды; Түрлі дереккөздерді пайдалана алады; Түрлі дереккөздерді пайдалана отырып, оларға дәлел келтіреді. Түсінгендерін басқаларға жеткізе алады.&nbsp;&nbsp;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(3 минут)

<p><i>Ширату жаттығуы. </i><u><b><i>«Аялдама» </i></b></u> Балаларды топқа бөлу. </p><p> Қызыл алма, сары алма, жасыл алма, көк алма карточкаларын беру арқылы: </p><p><i> 1 топ – А дәрумендері </i></p><p><i>2 топ – В дәрумендері</i> </p><p><i> 3топ – С дәрумендері</i> </p><p><i> 4 топ – Е дәрумендері </i></p><p><i><br></i><b><i> «Ой қозғау»</i></b> Балаларға сабақ басында бүгінгі сабақ тақырыбын болжату үшін мынадай сұрақтар қойылады: </p><p> 1. Дүниедегі ең қымбат нәрсе? Дұрыс, денсаулық. </p><p> 2. Денсаулыққа пайдалы қандай тағам түрлерін білесіңдер? </p><p> 3. Балалар бір апта бұрын жеген тағамдардың тізімін айтыңдаршы? </p><p> 4. Ал енді осы тағамдарың ішіндегі жемістерді атаңдар және жемістердегі дәрумендер туралы не білесіңдер? </p><p> 5. Дәруменге бай жемістерді дәптерге тізбектеп жаз. Балалармен бірге бүгінгі тақырыпты болжап, сабақ мақсатын балаларға айту.&nbsp;&nbsp;</p> <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e00ecf74cf0a/images/5e00f0f8a7975.jpg" style="width: 179.2px;"><br></p>

Сабақтың ортасы

(3-15 минут)

<p><i style="">(ТЖ)<b> 1 тапсырма «Бес сатылы эссе жазу» моделі.</b></i> Ал енді сендер өздерің түрлі дереккөздерен жемістердегі дәрумендер туралы ақпарат іздейсіңдер, ақпараттағы: - Жемістердегі дәрумендер туралы негізгі идеяларды анықтап аласыңдар; </p><p> - Қатемен жұмыс </p><p> - Қателіктеріңді топ ішінде анықтайсыңдар; </p><p> - Қалыпқа келтіру жұмыстарын жасайсыңдар; </p><p> - Сыныптың алдында өз жұмыстарыңды қорғайсыңдар.&nbsp;&nbsp;</p><p><b><u>Саралау: </u></b>Оқушылардың қажеттілігіне байланысты көмек көрсету. Өздерінен не күтілітінін түсінгендеріне көз жеткізу. </p><p><i><b> Қ/Б: </b>топтар бірін бірі бағалайды.<b> «Әткеншек» әдісі арқылы. </b></i>Топтардың жазған жауаптарына сай, бірінші топ екінші топтың жауабымен келіскен жағдайда – «құс тұмсық» қояды, келіспеген жағдайда «-» қойып, толықтырады.&nbsp;</p><p><i>2. Мәтінмен жұмыс. </i><b>«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. </b> Балаларға «Аурудың себебі» мәтіні тыңдатылады. Сол мәтін бойынша балалар өз ойларымен жұппен талқылайды. </p><p> Талқылау сұрақтары: - Бұл аудиожазбадана қандай мағлұмат ала адың? </p><p> - Қандай қорытынды шығаруға болады?&nbsp; </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; <b>&nbsp;Қалыптастырушы бағалау</b>: белсенді қатысқан оқушыларды смайликпен бағалау: </p><p> Жемістердің пайдасы туралы толық білдім; </p><p> Мәтінді түсіне алмадым. </p><p><i><b> Сергіту сәті: «Көңілді күн»&nbsp;&nbsp;</b></i></p><p><b style=""><i style="">3 тапсырма: <span style="font-weight: normal;">«Ара ұясы» әдісі.</span></i> </b>«Аурудың себебі» мәтіні бойынша балалар: </p><p><b style="font-style: italic;"> 1 топ. Мәтінді бөліктерге бөледі. Әр бөлікке ат қояды. </b></p><p><b style="font-style: italic;"> 2 топ. Мәтінге сай жоспар құрады. </b></p><p><b style="font-style: italic;"> 3 топ. «Дәрумендерге бай жеміс-жидектер» тақырыбына өздері ертегі/мәтін құрастырады. </b></p><p><b style="font-style: italic;"> 4 топ. Дереккөздерден дәрумендердің пайдасы туралы мәлімет жинап, оны дәлілдейді. </b></p><p><b style="font-style: italic;"><u> Саралау:</u> </b>Деңгейлік тапсырмалар берілді. Қажеттілігіне сай қолдау көрсетілді.<b style="font-style: italic;"> </b></p><p><b style="font-style: italic;"> Қалыптастырушы бағалау: «5-5-1» тәсілі.</b> Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем жазады. Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады. Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады. Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі.&nbsp;&nbsp;</p> <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e00ecf74cf0a/images/5e00f2c04a53d.png" style="width: 179.2px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e00ecf74cf0a/images/5e00f3224aef1.png" style="width: 179.2px;"><br></p>

Сабақтың соңы

(5 минут)

<p><b><i>4 тапсырма. «Шеберлігіңді шыңда» әдісі. </i></b>Топтарға жемістердің суреті бар стикерлердің артында 4 жұмбақ, 2 мақал жазылған. Сол 4 жұмбақтың жауабын тауып, 2 мақалдың ізін жалғастырып жазу керек. Мақалдарды толықтырып оның қандай мағынада айтылғанын, қай жерге қолдануға болатынын әңгімелеп беру керек. </p><p>Жұмбақтар: 1. Бұтағында қазығы Ортасында азығы. (алма) </p><p> 2. Жасыл алма дөңгелек Бақшада жатыр дөңгелеп. (қарбыз) </p><p> 3. алма дерсің түсіне қарап, Жүгері дерсің ішіне қарап, Татсаң тәтті, бал шәрбәті. (анар) </p><p>4. өзі қызыл өзі қызық, Ортасында бір сызық. (шабдалы) </p><p> Мақалдар: 1. Жеміс жеміске қарап өседі. 2. Жаман ағаштың жемісі де кеміс.&nbsp;</p><p>&nbsp;</p> <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e00ecf74cf0a/images/5e00f6994f41d.jpg" style="width: 196px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e00ecf74cf0a/images/5e00f6c216736.jpg" style="width: 196px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e00ecf74cf0a/images/5e00f774c66b4.jpg" style="width: 196px;"><br></p>

Қорытындылау

(5 минут)

<p><b>Қорытындылау. Кері байланыс: «Бағалау ағашы». </b>Оқушылар себеттегі жемістер түріндегі жапсырма қағаздарды алып, тақтаға іліген ағашқа өздерінің ойларын жазып, жапсырады: </p><p> Алма: бүгінгі сабақта жемістердегі дәрумендер туралы түсінгенім мол, маған өте қызық болды. </p><p> Алмұрт: дәрумендер туралы көп нәрсені білдім, маған пайдалы болды. </p><p> Банан: бүгінгі сабақты түсінбедім; </p><p> Қарбыз: сұрағым өте көп.</p><p><br></p><p><b>«Рефлексиялық нысана»</b> </p><p> Белсенді қатыстым </p><p> Қызықты болды 5 4 3 2 </p><p> Түсінікті болды </p><p> Жаңаны білдім </p><p><b><i> «Зерттеу, зерделеу» арқылы үй тапсырмасын беру.</i></b> Үй жұмысын саралау. Судың қаупі туралы мағлұмат жинау. Суда сақ болу ережелерін құрастырып келу. Судың пайдасы туралы біліп келу.&nbsp; &nbsp;</p> <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e00ecf74cf0a/images/5e00f58579b6c.jpeg" style="width: 179.2px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e00ecf74cf0a/images/5e00f854eb8a4.png" style="width: 212.8px;"><br></p>

Файлдар:

Файлды ару Жемістерде дәрумендердің көп екенін білемін

Пікірлер(0)