Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт–азаттық қозғалыс
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт–азаттық қозғалыс
| Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 7.3.1.5 – халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт–азаттық күресінің себеп- салдарын анықтау |
| Сабақтың мақсаты: | Отарлау саясатына қарсы 1837-1847 жылдары Кенесары бастаған көтерілістің себеп-салдарын анықтау арқылы жалпыұлттық сипатқа ие болғанын сипаттау |
| Тілдік мақсаттар: | Нeгізгісөздeрмeнтіркeстeр, термин сөздер: Манап,зекет, жасауылдар,кеңес,мыңбасы Оқылымдaғдысы – КенесарыҚасымұлы бастағанұлт–азаттық қозғалыс күштерінің себеп-салдарын мәтінде игереді Aйтылым дaғдысы – топтастыру әдісімен алған білімдері арқылы Отаршылдыққа қарсы Кенесары бастаған көтерілістің жалпыұлттық қозғалысқа ұласуына талдау жасайды. Тыңдaлым дaғдысы – Кенсары бастаған ұлт-азаттық қозғалысының сұрақтар арқылы топпен тыңдайды. Жазылым дағдысы – «Венн диаграммасы», Сематикалық карта жұмысыарқылытоппен, жұппен жұмыс барысында жазбаша жұмыстар, кестемен жұмыс жасалынады. Диалогтықсұрақтар: 1. Ор және Троицк бекіністерін қазақдаласының ішкіжағына қарай жылжыту үрдісі қалай жүрді? |
| Күтілетін нәтиже: | Отарлау саясатына қарсы 1837-1847 жылдары Кенесары бастаған көтерілістің себеп-салдарын анықтау арқылы жалпыұлттық сипатқа ие болғанын сипаттай алады. |
| Бағалау критерийлері: | Отарлау саясатына қарсы 1837-1847 жылдары Кенесары бастаған көтерілістің себеп-салдарын анықтау арқылы жалпыұлттық сипатқа ие болғанын сипаттау |
| Құндылықтарды дарыту: | ОқушылардыН.Назарбаевтың «Мәңгілік Ел» жалпыұлттықидеясындағы «Қоғамымыздағыұлттықбірлік, бейбітшілік пен келісім» - шығармашылықжәне сын тұрғысынанойлаудағдысындамыту - қарым-қатынасжасауқабілетідағдысындамыту |
| АКТ-ны қолдану дағдылары: | АКТ құралдары арқылы деректермен жұмыс жасау дағдысын дамыту. |
| Пәнаралық байланыс: | 9 сынып Қазақәдебиеті Кенесары дастаны, Құқық негіздері |
| Бастапқы білім: | 1836-18338 жылдардағы Бөкейордасындағы көтерліспен байланыстыра алады |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдaстырукeзeңі Жaғымды психологиялық aхуaл қaлыптaстыру Сәлемдесу ІІ. Үй тапсырмасын қорытындылау Кестемен жұмыс 1.1836-1838жж көтерілісінің шығу себептері2.Көтерілістің жеңісіске ұшырау себептері Топка бөлу: суреттелген эмблема қағаздары арқылы бөлінеді I- топ Кенесары II-топ Қайрат III-топ Нұрсұлтан |
Кестемен жұмыс Топтарға бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертілді. |
|
Сабақтың ортасы |
Видео көрсетіледі Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады.Тарихи концепт пен зерттеу сұрағы; Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды сұрағына назар аударылады. 7.3.1.5 – халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт–азаттық күресінің себеп- салдарын анықтау Отарлау саясатына қарсы 1837-1847 жылдары Кенесары бастаған көтерілістің себеп-салдарын анықтау арқылы жалпыұлттық сипатқа ие болғанын сипаттау I-тапсырма Картамен жұмыс. Кенесарының патшалық Ресей мен Қырғыз манаптарымен болған күрес аумақтарын көрсетіңдер.
Дескриптор Оқушылар картадан Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт–азаттық қозғалыстың қай жерде болғанын анықтайды. Қалыптастырушы бағалау : «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі» III-тапсырма Жұптық жұмыс Венн диаграммасы.Сырым мен Кенесары көтерілісінің ұқсастығы мен ерекшеліктерін салыстыр
Дескриптор 1. Сырым мен Кенесары көтерлісінің ерекшеліктері мен ұқсастықтарын салыстыра алады. Қалыптастырушы бағалау : жұппен бағалау Тапсырма- 2.Оқушылар берілген суреттермен танысып, тұлғаларға қатысты мәлімет береді. Дескрипторлары: Берілген суреттермен танысып, тұлғаларды анықтайды Деректердің Қазақстанның тәуелсіздігі жолындағы алар орнын анықтайды Өз тұжырымын жасайды
|
8сынып Казакстан тарихы кабылдинов атамура 2018 Картамен жұмыс Тірек сызбалармен жұмыс Венн диаграммасы |
|
Сабақтың соңы |
Қорытындылау тапсырмасы Жеке жұмыс Болжау әдісі арқылы Оқушыларға көтерілістің мақсаты мен дайындығын талдау нәтижесін болжау жасау тапсырылады. Дескриптор: Отарлау саясатына қарсы Кенесары бастаған көтерілістің жалпыұлттық сипатқа ие болғанын дәлелдейді. |
Болжау әдісі Қосымша мәліметтер |
|
Рефлексия |
Кері байланыс алу«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі |





Пікірлер(0)