Үшбұрыштар теңдігінің белгілері

Нағашыбайқызы Наушарбанова Асылайжан
Нағашыбайқызы Наушарбанова Асылайжан
Ақтөбе облысы
Көктау ауылы
Нұрлы-көш орта мектебі КММ
Геометрия
Класс:
7 класс
Раздел:
Треугольники
Тема:

Үшбұрыштар теңдігінің белгілері

26.12.2019
305
Скачать в PDF Скачать в WORD
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) <p>7.3.2.4 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін біледі және дәлелдейді; </p><p> 7.3.3.4 үшбұрыштар теңдігінің белгілерін қолданып, есептеуге және дәлелдеуге есептерді шығарады;&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақ мақсаттары <p>Барлығы:Үшбұрыштар теңдік белгілерінінің теоремасын айта алады; </p><p> Басым көпшілігі: Үшбұрыш теңдіктерін дәлелдей алады; </p><p> Кейбірі:Үшбұрыш теңдіктерін есептер шығаруда қолданады.&nbsp;&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері <p><b>&nbsp;Білу және түсіну:</b> Үшбұрыштар теңдік белгілерін біледі ; </p><p><b> Қолдану:</b> үшбұрыштар теңдігінің белгілерін қолданып, есептеуге және дәлелдеуге есептерді шығарады;</p><p><b> Анализ: </b>үшбұрыштар теңдігінің белгілері арасындағы айырмашылықтарды көрсете алады&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар <p><b>Оқушылар: </b></p><p> Үшбұрыштар теңдік белгілерін ауызша және жазбаша сипаттай алады </p><p><b> Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: </b></p><p> Үшбұрыш теңдігінің бірінші белгісі ... </p><p> Үшбұрыш теңдігінің екінші белгісі ... </p><p> Үшбұрыш теңдігінің үшінші белгісі ... </p><p> Олар тең, себебі, ... </p><p><b> Терминология </b></p><p> Іргелес қабырғалар және бұрыштар, үшбұрыштың ішкі және сыртқы бұрыштары;</p><p> Үшбұрыштардың түрлері: тік бұрышты, тең қабырғалы, доғал бұрышты, сүйір бұрышты, тең бүйірлі, қабырғалар, катеттер, гипотенуза, ұзындық, өлшемі, өлшеу, тең, тең емес; медиана, биссектриса, биіктік.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту <p>&nbsp;Ақпаратты іздейді және оны сыни көзқараспен талдайды; </p><p> Еркін шығармашылық кеңістігін жолдастарымен құра біледі; </p><p> Өзгенің пікірін тыңдайды және сыни баға береді;&nbsp;&nbsp;</p>
Пәнаралық байланыстар &nbsp;Өнер
Бастапқы білім &nbsp;Үшбұрыш түрлері.Үшбұрыш медианасы, биссектрисасы, биіктігі. (7.3А Үшбұрыштар)&nbsp;

Ход урока

Этапы урока Запланированная деятельность на уроке Ресурсы

Сабақтың басы

(10 минут)

<p><b>Ұйымдастыру кезеңі. </b></p><p> Жаңа сабақтың тақырыбы жазылады. Сабақтың барысымен таныстырылым жасалады. Оқу мақсаты, бағалау критерийлері нақтыланады </p><p><b> 1. Үй тапсырмасын тексеру</b> ( интерактивті тақтада көрсетілген сұрақтарға жауап беру арқылы жүзеге асырылады).</p><p> 2. Жаңа сабақ </p><p> 3. Жұптық жұмыс </p><p> 4. Қорытындылау </p><p> Оқушыларды түгелдеу, оқу құралдарын түгелдігіне назар аудару. (циркуль, сызғыш және қарандаш) </p><p> Үй тапсырмасын тексеру </p><p> Тақтада сұрақтар тізімі презентацияда көрсетіледі. Кездейсоқ таңдалған оқушы сұраққа жауап береді </p><p> 1. Үшбұрыш дегеніміз не? </p><p> 2. Үшбұрыштың медианасы дегеніміз не? </p><p> 3. Үшбұрыштың биіктігі дегеніміз не? </p><p> 4. Үшбұрыштың биссектрисасы дегеніміз не? </p><p> 5. Үшбұрыштың орта сызығы дегеніміз не? </p><p> 6. Үшбұрыштың орта перпендикуляры дегеніміз не? </p><p> 7. Үшбұрышты бұрыштары бойынша классификацияла</p><p> 8. Үшбұрышты қабырғалары бойынша клссификацияла </p><p> 9. Тең бүйірлі үшбұрыш дегеніміз не? </p><p> 10. Тең қабырғалы үшбұрыш дегеніміз не? </p><p> 11. Тік бұрышты үшбұрыш дегеніміз не? </p><p> 12. Үшбұрыштың орта сызығы және оның қасиеті? </p><p> 13. Дұрыс үшбұрыш дегеніміз не?&nbsp;</p> &nbsp; &nbsp;Ереже парағы Презентация №1&nbsp;&nbsp;

Сабақтың ортасы

(25 минут)

<p>&nbsp;<b>Жаңа сабақ: </b></p><p> Жаңа сабақтың мазмұнын ашуда оқушының белсенділігіне басымдылық беріледі, яғни мұғалім бағыттауыш сұрақтар қою арқылы оқушыны жетістікке жетуге қолдау жасайды, бағыттайды.&nbsp; </p><p><b>I белгі.</b> Егер бір үшбұрыштың екі қабырғасы мен олардың арасындағы бұрышы сәйкесінше екінші үшбұрыштың екі қабырғасы мен олардың арасындағы бұрышына тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болады. AB=A1B1 , AC=A1C1 және ⦟А=⦟A1 ⇒ ∆ABC=∆A1B1 C1 </p><p><b> II белгі</b>. Егер бір үшбұрыштың бір қабырғасы мен оған іргелес бұрыштары сәйкесінше екінші үшбұрыштың бір қабырғасы мен оған іргелес бұрыштарына тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болады. ⦟А=⦟A1 , ⦟C=⦟C1 және AC=A1C1 ⇒ ∆ABC=∆A1B1 C1 </p><p><b> III белгі.</b> Егер бір үшбұрыштың үш қабырғасы сәйкесінше екінші екінші үшбұрыштың үш қабырғасына тең болса, онда мұндай үшбұрыштар тең болады. AB=A1B1 , AC=A1C1 және BC= B1C1 ⇒ ∆ABC=∆A1B1 C1 </p><p><u><b> Жұптық жұмыс.</b></u> Оқушылар өткен сабақта 5 жұпқа бөлінген. Сол жұп бойынша отырғызылады. Қарастырылып отырған есептер дұрыстығы жұпта талқыланып отырады. Сынып ішінде ЖАДА-ның орын алуына жағдаяттар туындатамын. Әр жұптың жұмыс барысын назардан тыс қалдырмай, тексеру жүргізіп бақылау-бағалау журналға белгілеп отырамын.</p><p> Бағалау дескрипторы </p><p> 1. Үшбұрыштар теңдігінің белгілерін біледі. </p><p> 2. Үшбұрыштар теңдігінің белгілерін анықтай алады. </p><p> 3. Есептер шығаруда үшбұрыштар теңдігінің белгілерін қолданып, дәлелдейді.&nbsp; &nbsp;</p> &nbsp; Презентация №2 Есептер жазылған таратпа кеспелер&nbsp; &nbsp;&nbsp;

Соңы

(5 минут)

<p>&nbsp;<b>Үйге тапсырмасы.</b> Үй тапсырмасын күнделіктеріне түсіреді. Үй тапсырмасына бағыт бағдар беремін. (bilimland.kz сайты Үшбұрыш теңдігінің белгілері. ) </p><p> Рефлексия. Стикер тарқатып, сабақтан алған әсерін, білімін, пікірін, ұсыныстарын жазады. Мен бүгін білдім ... Маған бүгін түсініксіз болды ... Менің ұсынысым ... </p><p><b> Кері байланыс.</b> бақылау-бағалау журналындағы мәліметтерге сүйене отырып, оқушылардың жетістіктері мен әлі де қол жеткізу керек мәселелер айтылады&nbsp; &nbsp;</p> &nbsp;http://www.bilimland.kz/ru/content/lesson/11581-priznaki_ravenstva_treugolnika

Приложение:

Открыть файл Үшбұрыштар теңдігі

Отзывы(0)