Химиялық реакциялардың типтері: қосылу, айырылу, орын басу, алмасу
Оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сәйкес) |
Химиялық таңбалар мен формулаларды пайдаланып реакция теңдеулерін өрнектеу, ажырату. |
Сабақ мақсаты |
Реагент пен өнімді ажырату, олардың құрамындағы өзгерістерге қарап төрт типке бөленетінін талдау. |
Тілдік мақсат |
Реагент, өнім, реакция типтері, коэфициент, индекс. |
Пәнаралық байланыс |
Физика, Жаратылыстану. |
Құндылықтарға баулу |
Адамгершілік, Отансүйгіштік. |
Алдыңғы білім |
Химиялық рекация теңдеулері және олардың белгілері жайлы біледі. |
Табыс критерийлері |
Химиялық реакция типтерін ажыратып, теңдеу құрады, теңестіреді. |
Сабақтың барысы:
Уақыты |
Кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Мақсаты |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
1 мин. |
Сабақтың басы Ұйымдастыру |
Бір-бірлеріне жылы лебіз айту. |
Жағымды ахуал қалыптастыру. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
3 мин. |
|
Үй тапсырмасын сұрау. Слайд арқылы |
Алдыңғы білімді еске түсіру. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
5 мин.
|
Ой қозғау |
Периодтық жүйе бойынша элементтерді сұрап шығу. Видеоматериал. Талдау. Жай заттар. Күрделі заттар |
Сыни тұрғыда қарап, салыстырады. |
Қ/Б Шапалақ |
|
|||||||||||||||||||||||||||
9 мин. |
Мағынаны ажырату |
"Ойлан, жұптас, бөліс" әдісі Мәтінмен жұмыс. Білемін. Жаңа ақпарат. Түсініксіз. Сұрақ туындады Химиялық реакция схемасы: |
|
. |
Химиялық реакция
|
|||||||||||||||||||||||||||
7 мин. |
|
Химиялық реакциялардың түрлері. https://bilimland.kz/kk - lesson=10216https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/bastapky-himiyalyk-tusinikter/lesson/ximiyalyq-reakcziyalardyng-turleri |
Реакция типтерін талдау. |
ҚБ (Қолпаштау, қошаметтеу) Тамаша! Жарайсың! |
|
|||||||||||||||||||||||||||
6 мин.
3 мин. |
Ой толғаныс
|
1-тапсырма. Келесі реакциялардың қосылу (Қ) не айырылу (А) реакциясының қайсысына жататынын анықта.
2-тапсырма. Темір(II) сульфиді алынатын реакцияны аяқта. Осы реакцияға қарап темір мен сынап жайлы не айтуға болады? 3-тапсырма. Келесі реакциялардың қайсысы орынбасу реакциясына жатады? Жеке жұмыс: Виртуалды зертхана. Молекулалар Суды алу. Аммиакты алу. Метанның жануы https://bilimland.kz/kk/courses/simulation/ximiya/lesson/reagentter-onimder-zhane-qaldyqtar |
Тақырыпқа қатысты өзінің пікірін білдіреді, ой жүйелігін сақтайды. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» бағаланады. (Екі жақсы, бір сын) |
|
|||||||||||||||||||||||||||
1 мин. |
Үй тапсырмасы |
Химиялық реакциялардың типтері № 6-7 жаттығу |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
2 мин.
|
Рефлексия Кері байланыс |
"Маңызды аймақ" әдісі. Бүгінгі сабақтағы ең маңызды екі нәрсе, маңызды екі нәрсе және маңыздылығы аз екі нәрсені жазу. |
Сабақтан қандай әсер алғандарын, нені білгендерін, не маңызды болғанын білу. |
|
|