Молярлы концентрация
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Ерітіндінің концентрациясын берілген ерітіндідегі еріген заттың моль саны арқылы өрнектей білу. |
Сабақ мақсаттары | ✔ Молярлы концентрацияға анықтама беру. ✔ Молярлы концентрацияны формула түрінде өрнектеу. ✔ Еріген заттың массасы арқылы ерітіндінің концентрациясын анықтау. ✔ Молярлы концентрациясы арқылы, ерітіндідегі заттың массасын анықтау. ✔ Концентрлі ерітінділерді сұйылтуда есептеулер жүргізу. |
Бағалау критерийлері | – Молярлы концентрацияға анықтама беріп, формула түрінде өрнектейді. – Ерітінді концентрациясы арқылы еріген заттың массасын анықтайды. – Заттың массасы немесе моль белгілі болғанда, ерітінді концентрациясын анықтайды. – Концентрлі ерітінділерді сұйылтуда есептеулер жүргізеді. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады. Молярлы концентрацияға анықтама береді. Пәнге қатысты лексика мен терминология. Қосылыстар, еріткіштер, еритін заттары. Еріген заттың массасы, еріген тұздың зат мөлшері. Молярлы концентрация – молярная концентрация – molar concentration. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер. Еріген заттың молі/массасы көп болса, ол концентрлі ерітінді. |
Құндылықтарды дарыту | Коллаборативті мәдениет. Құрмет. Сыйластық пен ынтымақтастық. Жауапкершілік. Өмір бойы білім алу. |
Пәнаралық байланыстар | Математика (есептеулер), АКТ. |
Бастапқы білім | Қарапайым химиялық реакциялар (7.2A) Ерітінділер мен ерігіштік (7.3C) Моль (8.3C) Су (8.4C) Стехиометриялық есептеулер (8.4A) |
|
|
|
||||||||||||||||
0-4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен салемдесу. «Миға шабуыл»: Ерітінді дегеніміз не? Ерітінді концентрациясының қандай түрлерін білесіңдер? Молярлық концентрацияны қалай анықтауға болады? Еріген заттың массасы арқылы ерітінді концентрациясын анықтауға бола ма? Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен сабақтың мақсаттарын анықтау. |
Презентация | ||||||||||||||||
5-12 мин |
Жұптық жұмыс.
Нәтижелерін тексеру. «Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс жүргізу. Сұрақ туындаған жағдайда қайта тапсырмаларды қарастыру. Оқушылардан тұрмыстық жағдайда қандай концентрлі ерітінділерді білетіндіктерін сұрау. Оқушылардан концентрлі ерітінділерді қалай сұйылтуға болатындығын сұрау. (Сірке қышқылынның мысалында қарастыруға болады). Оқушылар молярлы концентрлі ерітінділерді қалай сұйылтуға болады деген сұраққа жауапты bilimland.kz сайтынан іздестіреді.
|
https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/bei-organikalyq-ximiya/su-zhane-suly-eritindiler/lesson/eritindilerding-konczentracziyasy https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/bei-organikalyq-ximiya/su-zhane-suly-eritindiler/lesson/eritindilerding-konczentracziyasy |
||||||||||||||||
39-40 мин |
Сабақтың мақсатына қайта оралу. Рефлексия.
|
Презентация |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Барлығы: - ерітінді концентрациясына анықтама береді; Көбісі: - ерітінді концентрациясының формуласын еріген заттың масса және зат мөлшері арқылы өрнектейді; Кейбіреуі: Концентрлі ерітінділерді сұйылтуға арналған есептерді шығарады. |
Бағалау мұғалімнің бақылауы, кері байланысы және оқушылардың бір-бірін бағалау арқылы жүзеге асады. Сонымен қатар оқушылар bilimland.kz сайтында тапсырмалар орындау барсында дұрыс жауаптары арқылы өздерін-өзі бағалайды. | Оқушылар жаңа білімді алу мақсатында https://bilimland.kz сайтын қолданады. Топтық және жұптық жұмыс кезінде бір-бірінің ойын құрметтеуге, коллаборативті мәдениетті дамытуда, жаңа білімді өздері ізденіп түсінуде, өнім бойы оқу дағдыларын дамытуға тәрбиелеу. |