Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс
Зерттеу сұрағы |
Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды? |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
- халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтайды; |
Тарихи концепт |
Себеп және салдар |
Сабақтың мақсаты |
Отаршылдыққа қарсы азаттық күрестің себеп-салдарын анықтап, көтерілістің маңызын талдайды. Исатай мен Махамбеттің ұлт-азаттық күрестегі рөліне баға береді. |
Сабақтың түрі |
Ізденіс, зерттеу сабағы |
Бағалау |
Сыни ойлау мен талдау – Деректердегі Кенесарыға берілген екі жақты пікірді талдайды; |
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар |
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» идеясы Ресей империясының отаршыл саясатына қарсы бағытталған ұлттың азаттығы үшін болған көтерілістер тарихын талдау барысында жүзеге асады. |
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі мен әдебиет пәні бойынша оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым барысында қолданылады. |
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнефильм, интерактивті тақтамен жұмыс |
Бастапқы білім |
Оқушылар патша үкіметінің XVIIІ ғасырда жүргізген отарлау саясатын, хандық биліктің жойылуын, Исатай мен Махамбет бастаған ұлт-азаттық қозғалыстың себеп-салдары мен нәтижелерін біледі. |
Кері байланыс |
Диалог, ой қорыту, сыни тұрғыдан ойлау, сұрақ-жауап т.б. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
Қызығушылықты ояту
8 мин |
Ұйымдастыру сәті Кері байланыс: |
|
Мағынаны тану
8 мин
5 мин
5 мин
8 мин
5 мин |
Зерттеу мен талдау 1-тапсырма. «Деректерді талдау» Дескриптор: 2-тапсырма. «Мінездеме беру» Тұлғаның өмір сүріп отырған дәуіріне сипаттама; Дескрипторы: 3-тапсырма. Оқушылардың алған білім нәтежиелерін анықтау Мұғалім оқушылардың жаңа білімді қаншалықты игергенін және күтілетін нәтижеге қаншалықты жеткенін анықтау үшін «Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды?» зерттеу сұрағына кері оралған жөн. Дескрипторы: - Көтерілістің жалпы ұлттық сипатқа ие болу критерийінің нақты 2 дәйегін ұсынады. Кері байланыс. Мұғалімнің кері байланысы |
https://itest.kz/kz/exam-test?test_id=104745882
|
Ойтолғау
1 мин |
Рефлексия Оқушылар кері байланыс парағына өздерінің білімдері қандай дәрежеде игергендерін көрсетеді. Мысалы, «Мен барлығын түсіндім» деген оқушылар өз стикерлерін жасыл түстің тұсына «Мен орташа түсіндім» деген оқушылар сары түстің тұсына, ал «Ешнәрсе түсінбедім» деген оқушылар қызыл түстің тұсына стикерлерін жапсырады. |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Сабақ бойынша рефлексия
|
Жалпы баға |