Зат есімнің септелуі
Мақсаты |
Зат есімнің септіктері мен сұрақтарын таныстыру және сын тұрғысынан ойлауға үйрету. |
||||
Кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Оқуды саралау |
Ресурстары
|
Ұйымдастыру
|
3 мин |
Психологиялық ахуал Естимісің, қоңырау соғылды? Демек, сабақ басталды! Үйренуге біз келдік, Ерінбей, оқып, тоқуды.
Топқа бөлу. Түстер арқылы топқа бөлінеді. |
Бір-бірлеріне сәттілік тілейді.
Топ ережесін орындайды. |
Ынтымақтастыру. |
Түрлі түсті қағаздар. |
Мақсат қою |
1 мин |
«ББҮ» әдісі. Сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстыру. |
«Білемін», «Білгім келеді» кестені толтырады. |
Сабақ мақсатын ашу. |
Стикерге жазып, тақтаға іледі. |
Қызығушылықты ояту |
2 мин |
Суда мұз бар. Жерде қар бар. Боран борап соғады, Бұл қай кезде болады? (Қыс)
- Қыс мезгілінің айларын атаңдар? - Қазір қандай ай және нешінші жұлдызы? |
Жұмбақты жылдам шешеді. |
Қызығушылығын арттыру.
|
АКТ. |
БІЛУ |
4 мин |
«Қайталау білім анасы» сатысы.
«Кубизм» әдісі. - Зат есім деген не? - Негізгі және туынды зат есім деген не? - Жалқы және жалпы зат есім деген не? - Зат есімнің көптік жалғауларын атаңдар? - Зат есімнің тәуелдік жалғауларын атаңдар? - Зат есімнің жіктік жалғауларын атаңдар?
Күні мен сынып жұмысын жазу және көркем жазу. «Мюнстенберг» әдісі. Оаррзатпрпресімніңиаопсептелуіпрп |
Үй тапсырмасын ауызша орындау.
|
Үй жұмысы мен жаңа сабақты байланыстыру. |
АКТ.
Дәптер, қалам. |
ТҮСІНУ |
7 мин |
«імекtep» сатысы.
http://www.imektep.kz/zat-esimnin-septelui - Не түсіндіңдер? |
Интербелсенді тақтадан жаңа сабақты тыңдайды.
Көргенін, түсінгенін айтады. |
Жаңа ұғымды түсіну.
|
АКТ. |
Сергіту |
2 мин |
«Қызыл гүлім-ай». |
Қимылдар жасайды. |
Бойларын сергіту. |
АКТ. |
ҚОЛДАНУ |
10 мин |
«Көрсет, есіңе сақтаймын!» сатысы.
1-топ. «Септіктер мен сұрақтарды сәйкестендіру». 2-топ. «Септіктер мен сөздерді сәйкестендіру». |
Берілген тапсырманы топпен орындайды. |
Постерді қорғау. |
А4 формат қағаз, стикер. |
ТАЛДАУ |
5 мин |
«Қиял әлемі» сатысы.
1-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті жалғауды қою. Туған жерді құрметтеу – азаматтықтың белгісі. Ананың ақ сүтін ақтау – әркімнің парызы. Мақал-мәтелдер ішінен септік жалғауды табу. «Кісідегінің кілті аспанда». «Сұлуынан жылуы». «Жауынмен жер көгереді, батамен ел көгереді». «Ерді намыс өлтірер, қоянды қамыс өлтірер». |
Көп нүктенің орнына тиісті жалғауды қойып көшіру. Мақал-мәтелдерді оқу және қай септікте тұрғанын айту. |
|
Кітап дәптер, қима қағаздар. |
ЖИНАҚТАУ |
5 мин |
«Сиқырлы сандық» сатысы.
1-топ. «Дұрыс-Бұрыс».
2-топ. «Артығын алып тастау». |
Қима қағазға жазады және компьютер арқылы тексереді. |
|
АКТ. |
БАҒАЛАУ |
3 мин |
«Білім шыңы» сатысы. |
Компьютер арқылы жауап береді.
|
Білім деңгейін анықтау.
|
АКТ. |
Рефлексия |
2 мин |
«ББҮ» әдісі. |
«Үйрендім» кестесін стикерге толтырады. |
Жаңа мәліметті жазады. |
Стикерге жазып, іледі. |
Кері байланыс |
1 мин |
«Бес саусақ». |
Өз ойларын «Бес саусаққа» жазады. |
1. Бүгін қандай білім алдым? 2. Топта қалай жұмыс жасадым? 3. Сабақ ұнады ма? 4. Не қиын болды? 5. Сабақта көңіл-күйін қандай болды? |
«Бес саусақ». |
Үйге тапсырма |
|
4-жаттығу, сөзді септеу. |
|
|
Оқулық. |