М.Ж.Көпеевтің «Шайтанның саудасы» мысалы мен «Гүлшат-Шеризат» дастаны
Оқу мақсаты |
Мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау. |
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Орта көлемді мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп, екі шығармадағы кейіпкерлерге сипаттама бере алады. |
Оқушылардың көпшілігі: Мәтіннің негізгі идеясын анықтап, өз ойларын сыныптастарымен бөлісе алады. |
|
Кейбір оқушылар: Мәтіндегі негізгі идеяға қатысты өз көзқарастарын білдіреді және оны дәлелдей алады. |
|
Осының алдындағы тақырып |
Мәшһүр Жүсіп Көпеевтің өмірі мен шығармашылығын оқып келу. «Шайтанның саудасы» мысалы мен «Гүлшат-Шеризат» дастанымен танысу. |
Сабақтың барысы:
Жоспарланатын уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|||||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут
1 минут
2 минут
|
Амандасу. Сабақтың тақырыбына, мақсатына, сабақ барысында орындалатын тапсырмаларға, тапсырмалардың орындалу жолына, жетістік критерийлеріне тоқталады. Сыныпты топтқа бөледі. «Шайтанның саудасы» өлеңінің аудионұсқасын қойып, шығарманың не туралы екенін анықтауға шақыру. – Балалар, аудионұсқадан не туралы естідіңдер? – Ақын бұл шығармасы туралы не айтқысы келді? Ширату. Үй тапсырмасын тексеру үшін интерактивті тақтадан сөздерді көрсетеді де, оқушылардың атын атау арқылы сөздерді айтады. |
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен және орындалатын тапсырмалармен танысады. Сурет қиындылары арқылы топтарға бөлінеді. https://bilimland.kz/kk «Қазақ әдебиеті аудиохрестоматиясы» арқылы «Шайтанның саудасы» өлеңінің аудионұсқасының бас жағын тыңдайды. Мұғалімнің сұрақтарына жауап беру арқылы, тақырыпты ашады. Берілген сөздерге байланысты өткен тақырып бойынша ақпарат айтады. Мысалы, оқушыға «тілдер» сөзі берілсе, оқушы: «Мәшһүр Жүсіп араб, парсы, шағатай тілдерін жетік меңгеріп, үнемі өз бетінше оқу, ізденудің арқасында өз заманындағы білімді адамдар қатарында болды» деп жауап беруі керек. |
Сурет қиындылары
6a4832710c036c84c91404306167.jpg Интерактивті тақта. Сөздер: Туған жер, шығармашылық қадам, мақала, Самарқан, тілдер, Хұсайыновтар баспасы, Арқадағы жер атаулары, Әсет Найманбаев, дайын сюжет, «Сарыарқаның кімдікі екені», В.Радлов, мәшһүр, «Ғибратнама», Парахзат, тақырып. |
|||||||||||||||
Ширату кезеңінің критерийі:
|
||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7 минут
2 минут
1 минут
10 минут
|
«Шайтанның саудасы» мысалын меңгерту бойынша бейнежазбаны көрсету.
«Қабырғадағы рөл» әдісін қолданады.
«Шайтанның саудасы» мысалын қорыту
«Гүлшат-Шеризат» дастаны бойынша глоссариймен танысады.
Топтарға «Айналма бекет» әдісі бойынша тапсырманы түсіндіреді.
|
https://bilimland.kz/kk «Қазақ әдебиеті» кітабынан «Шайтанның саудасы» өлеңі туралы таныстырылымды көреді. Оқушылар флипчартқа «Шайтанның саудасы» мысалы бойынша кейіпкердің суретін салады. Кейіпкердің суретінің ішіне сол туралы не білгендерін жазады да, сыртына кейіпкер туралы нені білгісі келетіні туралы сұрақтар жазады. Постерлерін қорғайды. Жазған сұрақтарын басқа топтарға қояды. https://bilimland.kz/kk «Дұрыс, бұрыс» 3-тапсырманы орындайды. Алдымен, глоссариймен танысады. Оқушылар флипчартқа «Гүлшат-Шеризат» дастаны бойынша 5 сөйлемнен жазады. Шарты: 1. Сөйлем жазу барысында әр сөйлемнің астынан жол қалдырып отырады және 3 қате жіберілу керек (емлелік, тыныс белгіден). 2. Келесі топқа басқа топтың флипчарты беріледі. 3. Келесі топ алдындағы топтың жазған әр сөйлемінің астына мазмұнын толықтыратын 5 сөйлем жазады. 3 қатені табады. 4. Флипчарттар қайтадан өз топтарына қайтарылады. Қателердің дұрыс табылуын тексереді. 5. Қорытынды шығарылады. |
https://bilimland.kz/upload/content/lesson/ ecbdbdb054481804/content/script_
Флипчарттар, маркерлер.
Топтық жұмыс Флипчарттар, түрлі түсті маркерлер |
|||||||||||||||
Топтық жұмыс кезіндегі топ басшысының бағалауы:
|
||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 7 минут
3 минут |
Дастанды қорыту
Сабақты қорытындылау мақсатында «Сана саяжолы» әдісін қолданады. Оқушылардың арасынан 1 оқушыны таңдап, кейіпкер сайлайды.
Мәшһүр Жүсіп Көпеевтің «Шайтанның саудасы» мысалы мен «Гүлшат-Шеризат» дастаны туралы білімдерін қорыту |
https://bilimland.kz/kk 1,2-тапсырмаларын орындайды. Әр оқушы тақтаға шығып, тапсырма жауабына дәлелін айтады.
Кейіпкер-оқушы ортада тұрады, ал қалған оқушылар екі қатарда тұрады. Кейіпкер-оқушы екі қатарда тұрған оқушылардың арасымен жүріп отырады, оқушылар оған кейіпкердің іс-әрекетіне сай дәлелдерін сыбырлаа айтады. 1-жағы – жағымды санасы, 2-жағы – жағымсыз санасы. Кейіпкер-оқушы екі жақты тыңдап өткеннен кейін, өз шешімін айтады. Қай жақтың дәлелдері нақтырақ болғанын айтады.
https://itest.kz/kz ресурсынан 10 сұрақтан тұратын тест тапсырмасын орындайды. |
«Сана саяжолына» қатысатын оқушылардың тұруы.
|
|||||||||||||||
Қорытынды кезеңінің критерийлері:
|
||||||||||||||||||
Рефлексия 3 минут |
«Бес саусақ» әдісі арқылы бағалау. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты. Сұқ саусақ – мына сұрақ бойынша мен нақты жауап алдым. Ортанғы саусақ – мен үшін қиын болды. Аты жоқ саусақ – сабақтағы психологиялық ортаны мен қалай бағалаймын. Шынашақ – мен үшін жеткіліксіз болғаны. |
|||||||||||||||||
Үйге тапсырма 2 минут |
«РАФТ» стратегиясы бойынша хат жаздыру. Р – рөл А – аудитория Ф – форма Т – тақырып |
Оқушылар өздерінің қалауы бойынша кейіпкер таңдайды. Мысалы, Р – оқушы А – Парахзатқа Ф – хат Т – «Өз ісіңді дұрыс деп санайсың ба?» |
Оқушы дәптері |
Қосымша ақпарат |
|
Бағалау |
Пәнаралық байланыстар, денсаулық және техника қауіпсіздігі, АҚТ қолдау. Құндылықтармен байланыс. |
Жетістік критерийлері Мақсатқа жетті: – Орта көлемді шығармалардың кейіпкерлерін сипаттайды; – Негізгі идеясы бойынша өз ойын дәлелдеп айтады. Мақсатқа жетуге талпынды: – Орта көлемді шығармалардың кейіпкерлерін сипаттайды; бірақ өз ойын дәлелдеуге қиналады. |
|