Хат жіберілді!
Кері байланысыңызға рақмет!
Мағжан Жұмабаев «Қорқыт поэмасы»
Ерғалиева Гүлнар
Батыс Қазақстан облысы, Орал қаласы, №23 жалпы орта білім беретін мектеп
4407
137
Қазақ әдебиеті
Тақырыбы:
Мағжан Жұмабаев «Қорқыт поэмасы»
Мақсаты | Білімділік: Қазақтың бес арысының бірі – М.Жұмабаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы жалпы мағлұматты толықтыру, поэманың мазмұны және кейіпкерлерімен таныстыру. Дамытушылық: Оқушылардың қазақ әдебиетіне, ақынның жоғары идеясы, отаншылдық, ұлттық рухқа толы поэзиясына құштарлықтарын, әдеби теориялық білімдерін арттыру, өз пікірлерін айтуға дағдыландыру. Ойлау, жүйелі салыстыру қабілеттерін жетілдіру. Тәрбиелік: Мағжан шығармаларын сүйіп, ұлт қамын ойлаған ақын ретінде білуге, үлгі-өнеге алу рухында, еліне, халқына адал қызмет етуге тәрбиелеу. |
Критерийлер | А. Білу, түсіну. В. Қолдану. С. Сын тұрғысынан ойлау. Д. Коммуникативтік дағдылар. |
Нәтиже | – Автордың өмірбаяны мен шығармашылығын толықтыра түсті; – Алған білімдерін постерлер дайындау арқылы қолданды; – Оқушылар сын тұрғысынан ойлай білуге дағдыланады, өз пікірлерін айта білуге үйренеді; – Топтық тапсырмаларды орындау арқылы білімді өз беттерімен игеруді үйренді. |
Сабақ түрі | Жаңа білімді меңгерту. |
Әдіс-тәсілдер | Болжау, «БББ» кестесі, «Төрт сөйлем» тәсілі, сұрақ-жауап, ой бөлісу, мәнерлеп оқыту, тест, шығарманы талдату. Оқыту түрі: бірлескен ұжымдық іс-әрекет. |
Ресурстар | https://bilimland.kz http://itest.kz/ . |
Сілтемелер | https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/11-synyp/lesson/mahzhan-zhumabaev-qorqyt-poehmasy mahzhan_zhumabaev_qorqyt_poehmasy, https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/11-synyp/poehziya/lesson/16-mahzhan-zhumabaev-qorqyt-poehmasy. |
Көрнекілігі | Интерактивті тақта, автор суреті, ақ қағаз, плакаттар, оқулық. |
Пәнаралық байланыс | Тарих. |
Алдыңғы оқу | «Сыртқы және ішкі шеңбер құру» әдісі арқылы алдыңғы сабақ бойынша білгендерін сұрақ-жауап бойынша бекітеді. |
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар |
Ұйымдастыру сәті | «Шаттық шеңбері» тренинг өткіземін. Сиқырлы таяқша арқылы топқа бөлемін. | Сиқырлы таяқшалар. | |
І. Қызығушылықты ояту «Болжау» |
Мағжанның «Қорқыт» поэмасы туралы бейнеролигін көрсету. |
Оқушылар видеосюжет желісі туралы бір-біріне сұрақ қояды. |
Интерактивті тақта
|
Мағынаны тану | Оқушыларға https://bilimland.kz/ сайтынан “Қорқыт” поэмасынан үзінді тыңдайды. І топ. «Қорқыт» поэмасы туралы қысқаша түсінік. ІІ топ. Поэмадағы Қорқыт бейнесі. ІІІ топ. «Қорқыт» поэмасындағы автор ұсынған идея – мәңгілік күрес идеясы. |
Оқушылар тыңдаған мәтінді басшылыққа ала отырып, постер дайындап, оны қорғайды. | Интерактивті тақта https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/11-synyp/poehziya/lesson/16-mahzhan-zhumabaev-qorqyt-poehmasy |
Топтық жұмыс | https://bilimland.kz сайтынан “Қорқыт” поэмасы шығармасының аудионұсқасын тыңдайды. Сол аудионұсқасы бойынша тапсырмалар орындайды. 1-тапсырма. Бос орынға қажетті сөзді қойыңыз. 2-тапсырма. Сәйкестендіріңіз. 3-тапсырма. Дұрыс, бұрысын белгілеңіз. |
Оқушылар өз бетімен отырып поэманың аудионұсқасымен танысады, түсінеді, тапсырмаларды орындайды. | https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/11-synyp/lesson/mahzhan-zhumabaev-qorqyt-poehmasy |
«Төрт сөйлем» тәсілі | 1. Пікір. Тыңдаған мәтін бойынша өзіндік пікірін бір сөйлеммен айтады. 2. Дәлел. Өз пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді. 3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді. 4. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарады. |
||
Тест тапсырмасы | https://bilimland.kz сайтында берілген тақырыптық тест тапсырмасын орындау. | https://bilimland.kz сайтында берілген тест тапсырмасын орындайды. | https://bilimland.kz сайтынан тест тапсырмалары. |
«Рефлексиялық – бағалау» кезеңі
|
Кері байланыс: «БББ» кестесі. |
«Бүгінгі сабақта мен не үйрендім?» деген кесте бойынша оқушылардың пікірі тыңдалады. |
Кесте.
|
Сабақ қорыту | «...Мағжанды сүйемін. Еуропалығын, Жарқыраған әшекейін сүйемін» деп М.Әуезовтың ақын шығармашылығын дүние жүзі әдебиетімен салыстырып, Мағжанның қазақ әдебиетін еуропалық биікке көтерген зор еңбегін тарихи ерлікке балап бағалағаны ешқашан ұмытылмайды. | ||
Үйге тапсырма | 1.«Қорқыт» поэмасын оқып, түсінігін айту. 2. М.Жұмабаев туралы қосымша мәліметтермен танысу. |
Оқушылар берілген https://bilimland.kz; http://itest.kz/ сайттарынан мәліметтерді іздеп табады. | |
Бағалау | Формативті бағалау: оқушыларды мадақтап, бағалау. |
Қате туралы хабарландыру