М. Әуезовтің «Көксерек» әңгімесі
Оқу мақсаты |
Т/Ж1 Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; |
Барлық оқушылар: әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды; |
|
Көптеген оқушылар: әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды, кейбір эпизодтар мен бейнелерді салыстыра алады; |
|
Кейбір оқушылар: әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды, шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыра алады. |
|
1.«Көксерек» әңгімесінің мазмұнын түсіне отырып, негізгі дереккөздерін анықтай алады. |
|
Құндылықтарды игерту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы, құрмет, ашықтық, ынтымақтастық, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік. |
АКТ дағдылары |
Слайд, бейнекадр, бейнефильмнен үзінді, bilimland.kz, Itest.kz, ikitap.kz, twig-bilim.kz сайттарының ресурстары, техникалық құралдар, интерактивті тақта, мультипроектор. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
«Маңыздылық аймағы», «Оқиға тауы», «Хикая тізбегі» әдістері bilimland.kz, қазақ әдебиеті, аудиохрестоматия, жазушы шығармаларының көрмесі, тақырыптық суреттер, сызба-кестелер, маркер, әдебиет оқулығы. |
Пәнаралық байланыс |
Экология, жаратылыстану, өнер |
Алдыңғы оқу |
М. Әуезов шығармашылығы, «Тірек сөздер» стратегиясы арқылы «МИКС» жаттығуы, әңгіме, пейзаж, суреттеу ұғымдары. |
Сабақ жоспары
Сабақ барысы |
Жоспар бойынша орындалатын іс-әрекеттер |
Ресурстар |
Сабақтың басы
2 минут Білу |
Бүгінгі сабақта талқыланатын мәселе бойынша «Қолшатыр» әдісімен топқа бөлу «Табиғат» тобы «Әрекет» тобы |
Қолшатыр, А4 қағазы, суреттер |
Сабақтың ортасы 6 минут Түсіну |
«Көксерек» бейнефильмнен үзінді. |
https://bilimland.kz/upload/content/lesson/15450/media/ b3322eb20e728d8f3d1d3f58278c8d93/content/script_00025/media/kz_7s_587_1b.mp4 |
4 минут
5 минут
2 минут |
І топқа «Хикая тізбегіне» шығарма үзінділерін сюжетіне қарай орналастыру. ІІ топқа сөздерді «Маңыздылық аймағына» орналастыру. ІІІ топқа «Оқиға тауы» әдісі. Жеке жұмыс |
Үлестірме қағаздар
|
5 минут
Талдау
3 минут |
Постер қорғау Маңызды деректер |
Үлестірме қағаздар
https://twig-bilim.kz/kz/film/dogs-and-wolves-nature-or-nurture |
7 минут
Жинақтау
3 минут |
Ж Рөлдік ойын Дескриптор І, ІІ топқа: «Көксерек» әңгімесі 1974 жылы жазылды. М.Әуезов күнтізбе бетіндегі боранды күнгі қасқыр суретіне қарай жүріп, бала кезінде күніге аңшылардан естіген әңгімелерін еске түсіріп, «Көксерек» әңгімесін жазған болатын. Көксерек ауыл иттерімен бірге қасқырларға шауып, ауыл малдарына жолатпай қояды. ІІІ топқа: |
Жеке пікір, көзқарас
https://twig-bilim.kz/kz/film/dogs-and-wolves-nature-or-nurture
|
Рефлексия 2 минут |
ҚБ Кері байланыс |
Үлестірме қағаздар |
Бағалау 1 минут |
ҚБ «Оқиға тауы» арқылы бағалау |
Үлестірме қағаздар |
Әріптестің кері байланысы |
Тәжірибе, ұсыныс портфелі |
Үлестірме қағаздар |