М. Әуезов «Қарагөз» драмасы
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | А/И 7. Автор үлесі, пьеса тілі. АИ6. Қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтар. БС2. Әдеби шығармалардағы ұлттық, ғаламдық тақырыптардағы астарлы және тура мағыналарды игеру. |
---|---|
Сабақтың мақсаттары | Ұлттық классикалық туындыларда көтерілген мәселелерді түсінеді, қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтарды байланыстыра алады, креативті тұрғыдан ой айтады, жазады, сөз құдіретін таниды. |
Жетістік критерийлері | - Драмалық шығарманың тақырыбы мен идеясына анализ жасай алады; - Жазушының «тіл мен құрылымды» қолдануына талдау жасай алады; - Драмалық шығармадағы кейіпкерлер тілі арқылы тура және ауыспалы мағыналарды зерттей алады. |
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсаттар: Туынды – классикалық туынды екендігін негіздеу, жазушының тіл шеберлігін талдап, трагедиядағы басты тартыстарды түйіндейміз. Пән лексикасы және терминология: Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: Біздің ойымызша..... |
АҚТ қолдану дағдылары | Bilimland.kz сайтының ресурстары. |
Пәнаралық байланыс | Тарих пәні. |
Осыған дейін меңгерілген білім | «Қарагөз» драма табиғатын игеру мақсатында драманың тілін талдады. |
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Амандасу. Оқушылардың көңіл-күйлерін сұрау. Бүгінгі күндеріне сәттілік тілеу. |
|
|||||||||||||||||||
5 минут
5 минут
Сабақтың ортасы
20 минут
5 минут
15 минут
15 минут
3 минут |
Қызығушылықты ояту. Сынып оқушыларын әдеби ұғымдар бойынша жұпқа бөлу (Кестедегі қима қағаздарды тарату, оқушылар жауаптарын сәйкестендіре жұптасады). (11 оқушыға арналған)
Жаттығу-тренинг. «Қарагөз» трагедиясының кейіпкерлерін жіктеу немесе кластер бағанын жасау. (Кластер (ағылш. cluster) — белгілі өз сипаттары бар, дербес бірлік деп саналатын, бірнеше біртектес даналарды бір топқа бірлестіру). Мұғалім парта үстіне драма кейіпкерлерінің есімдерін араластыра шашып қояды. Оқушылар кейіпкерлер есімін ала отырып, кластер бағанын жасайды, орналастырады. Үлгі: Оқушыларды оқу мақсаттарымен хабардар ету. Мағынаны тану бөлімі. Сынып оқушылары жұптық жұмыс жасайды. Сынып оқушыларына тапсырмалар жазылған парақша таратылады. Әр жұп жетістік критерийін жасап алады. Мұғалім зейін қоя қарау керек, бағыт беруге болады. 1. Қарагөз бейнесі турасында. 2. Мөржан әже бейнесі турасында. 3. Нарша бейнесі турасында. 4. Сырым бейнесі турасында. 5. Трагедия турасында. 6. Кейіпкерлер турасында. 7. Жазушы шеберлігі турасында. 8. Жазушы шеберлігі турасында. 9. Драма турасында. 10. Драмадағы кейіпкерлері турасында. 11. Драмадағы кейіпкерлері турасында. Жұптардың жауаптарын тыңдау Жұптық бағалау – «үш маңызды, бір дамытатын тұс».
2-тапсырма Сынып оқушыларына жалпы тапсырма:
Мақсаты: диалог – адам психологиясын, мінезін, әрекетін ашуда қолданатын күшті құрал. Олай болса, тыңдалым арқылы драма тілін ұғындыру.
Оқушы жауаптары тыңдалады. Шаршы топ алдында талқыға салынады. 3-тапсырма. «Даналық бұрышы» тапсырмасы. «Даналық бұрышы» 1 А бөлімі: Драма А бөлімінің берілген сұрақтарына үш болжам жауап жазыңыз, болжамыңыз мәтіннен алынған болуы керек. М. Әуезов: Қарагөз. А. «Махаббат – ұлы сезім» Қарагөз бен Сырым махабаты турасында. «Даналық бұрышы» 2 Ә бөлімі: Драма А бөлімінің берілген сұрақтарына үш болжам жауап жазыңыз, болжамыңыз мәтіннен алынған болуы керек. М. Әуезов: Қарагөз. Б. Сырым Мөржан әже ұғымында кім, Мөржан әже Сырым ұғымында кім? Талқылаңыз. «Даналық бұрышы» 3 Б бөлімі: Драма А бөлімінің берілген сұрақтарына үш болжам жауап жазыңыз, болжамыңыз мәтіннен алынған болу керек. Наршаның Қарагөзге деген махаббаты туралы не айтпақсыз? «Даналық бұрышы» 4 В бөлімі: Драма. А бөлімінің берілген сұрақтарына үш болжам жауап жазыңыз, болжамыңыз мәтіннен алынған болу керек. М. Әуезов: Қарагөз. Драманың поэтикалық тілі туралы мұғалім оқушы жауаптарын зейін қоя тыңдап, соңында ойды қорытындылайды. |
https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/11-synyp
Суреттер ғаламтор бетінен алынды
|
|||||||||||||||||||
Кері байланыс
5 минут
Сабақтың соңы
4-5 минут |
Сабақтан алған әсеріңізге қарай аралдың біреуіне стикерлер жапсыру. Үй тапсырмасы: Мұхтар Шахановтың өмірі мен поэзиясына шығармашылықпен іздену жұмыстары. Берілген сайттан іздену сұрақтары: 1. М. Шаханов кім? Оның әдебиетке, мәдениетке қосқан үлесі туралы оқу. 2. М. Шахановтың «Ғашықтық ғаламат» өлеңін сайттан зейін қойып оқып келу. |
Сынып қабырғасындағы рефлексия бұрышына |
Қосымша ақпарат
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
---|---|---|
Оқушылардың пәнге деген қызығушылығы бұл сыныпта ерекше, сондықтан тапсырма мазмұнын, сұрағын, шартын сынып оқушыларының қабілеттерін тең дәрежеде бағалауға бағыттадым. | Жұптық бағалау – «үш маңызды, бір дамытатын тұс» арқылы бағалауға ерекше мән беріп отырмын. | Әдебиет – тарих. Бұл жерде айтайын дегенім, сабақтың алдыңғы бөлімдерінде жазушының шығармасы сол өз заманының айнасы екендігі жан-жақты айтылды. Оқушылар бұны үнемі қаперде ұстайды деген сенімдемін. Тәрбиелік қуаты - сөз астарына ой жүгіртуге, ұлттық ғұрыпқа, салт-дәстүрге негізделген. |
Жалпы баға:
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты). |