«Керқұла атты Кендебай» ертегісі
Оқу мақсаттары |
Б/С2. Заманауилығы мен жаңашылдығы. Т/Ж4. Шығарма үзінділерімен жұмыс. А/И4. Шығармашылық жұмыс. |
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: – Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: – Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту. Кейбір оқушылар орындай алады: – Шығармадан алған әсерін талдайды; – Авторға хат жаза алады. |
Бағалау критерийлері |
– Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра алады. – Шығармадан алған әсерін талдайды. – Авторға хат жаза алады. |
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: әдеби тіл нормалары. Диалог құруға/хат жазуға арналған пайдалы тіркестер: таңдау, іріктеу, салыстыру, анықтау, баяндау. Талқылауға арналған сұрақтар: |
Құндылықтармен байланыс |
Ашықтық. Құрмет. Академиялық шындық. |
Осыған дейін меңгерілген білім |
Ертегі мазмұны мен әдеби теориялық ұғымдар |
Сабақ жоспары:
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
Сабақтың басы
2 минут
3 минут
|
Психологиялық ахуал Оқушылар топқа бөлінеді 1-топ: «Ерлік». 2-топ: «Ынтымақ». 3-топ: «Ізгілік». 4-топ. «Адамгершілік»
Мұғалім «Пазл» құрау негізінде сабақ басында оқушыларға А3 парағымен маркерлер таратады. ПАЗЛ жинайды. Оқушылар теңеу, эпитет, метафора, портретке арналған мысалдар бойынша 4 топқа отырады Оқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды.
Ой шақыру. Алдынғы білімді еске түсіру (тест сұрақтарына жауап беру) |
Слайдтарды көреді, сұрақтарға жауап береді, сипаттайды
Интербелсенді тақта
https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/5-synyp/lesson/kerqula-atty-kendebaj-ertegisi
Сұрақтарға жауап береді Оқулық |
Сабақтың ортасы
25 минут |
Сөздікпен жұмыс. Сараланған тапсырмалар Жазылым. 4-тапсырма Ертегінің қызық үзінділерін еске түсіру.
5-тапсырма: Ертегіден алған әсерін сипаттап авторға хат жазады. Хаттың жазылу үлгісі түсіндіріледі.
Шығармашылық жұмыс
Дискриптор Авторға хат жаза алады. Бағалау критерийлері бойынша бағалайды
Үйге тапсырма: Аудиохрестоматияны тыңдай отырып, өздеріне ұнаған эпизодқа сурет салу. Айтылым: Берілетін тапсырмалар: 1-тапсырма. Кейіпкерлерге мінездеме беріңіз. Қай кейіпкер, қандай қылығымен ұнады? Ұнамаған кейіпкердің себебін түсіндіріңіз? Екі кейіпкерді салыстырыңыз.
«Керемет пікірталас» Барлық оқушылар бірнеше шағын топтарға бірігеді. Әр топтан бір өкіл шығады. Әрқайсысы бір кейіпкерді таңдап алады. Сол кейіпкерді шынайы өмірдегі бір тұлғамен салыстыра отырып баға береді.
Дескриптор Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра алады.
2-тапсырма. Ертегі үзіндісін ойнап көрсету Мұғалім ертегі мәтінінен сценарийге лайықты эпизодтарды іріктеп, сыныпты екі топқа бөледі. Әр топ ерекше сценарийдің үлгісін жасайды. Оқушылар көрініске дайындық барысында мыналарға назар аударуы керек:
Дескриптор
3-тапсырма: Тыңдалым: Тыңдай отырып кесте толтырады. Дескриптор Шығармадан алған әсерін талдайды; Бағалау критерийлері бойынша бағалайды |
https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/5-synyp/lesson/kerqula-atty-kendebaj-ertegisi
Интербелсенді тақта
Аудиохрестоматия |
Сабақтың соңы
3-минут
2 минут
|
Жаңа сабақты бекіту бойынша (тест тапсырмалары) сұрақ-жауап.
Кері байланыс алу Бағалау. Рефлексия: 1. Сабақта сізге не маңызды болды? 2. Қандай тапсырма қиындық келтірді? |
|
Қосымша ақпарат |
||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
Сараланған тапсырмаларды оқушылардың қабілетіне орай жасалды |
Оқушылар өзін-өзі бағалайды |
Биология, қазақ әдебиеті |
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Сабақта оқыту мақсаты дұрыс қойылған. Мұғалім сабақ барысында қойылған мақсатына жетті. Оқушылар тақырыпты меңгерді, белсенді қатысты. Саралау жұмыстар дұрыс жүргізілді. Сабақта уақыт тиімді пайдаланылды. Сабақ барысында жоспардан ауытқушылық болған жоқ |
||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,, оқу туралы ойланыңыз?) 1. Оқушылар топқа бөлініп ынтымақтастықта жұмыс жасай білді. 2. Оқушылар өз білімін басқалармен салыстыра отырып, өзін және өзгені бағалауды білді. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да,, оқу туралы ойланыңыз?) 1. Өз ойын еркін айтып, оны дәлелдей білді. 2. Сабаққа деген оқушылардың қызығушылығы жоғары . Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |