Ілияс Жансүгіровтің өмірі мен шығармашылығы
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Т. 7.2. Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау; А. 7.6. Кесте, диаграмма, шартты белгілер, суреттер мен сызбаларда берілген ақпаратты сипаттау; О. 7.5. Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсыну. (Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған «Қазақ тілі мен әдебиеті» пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес)). |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: Ілияс Жансүгіровтің өмірі мен шығармашылығы жайында тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсынады, ақпараттың өзектілігін анықтайды. Кейбір оқушылар: Берілген ақпаратты сипаттайды, мәтіннің негізгі мазмұнын баяндайды. |
Жетістік критерийлері | Мәтінді тыңдап түсінеді және оны қысқаша мазмұндай алады, сұраққа жауап бере алады, жаңа сөздер мен сөз тіркестерін естеріне сақтайды, оларды тиімді қолдана алады. |
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты сөздік қор: ерте жетім қалу, ұласу, ісмер, шебер, ұста, аялау, әлпештеу, алуан сырлы, қайталанбас дарын иесі, керемет суретті, аманат, лепті туынды, көп қырлы, өнімді, шағын көлемді, көне, көне мұра. |
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта, ғаламтор, флеш карта, смартфондар. |
Осыған дейін меңгерілген білім | Б. Майлин «Айт күндері» әңгімесі. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері (уақыты) |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер | Дереккөздер |
Сабақтың басы 1 минут |
Ұйымдастыру: (МК) - сәлемдесу; - оқушыларға психологиялық ахуал туғызу: «Әр елдің амандасу салты» (оқушылар әр елдің, мысалы, жапондықтар, итальяндықтар, африкандықтар, орыстар, қазақтардың амандасу салтын көрсетіп, соңында барлық қонақтармен қазақтың салты бойынша амандасады) - сабаққа дайындығын тексеру. |
Слайдтар. |
Алдыңғы біліммен байланыстыру 6 минут |
Жаңа тақырыпты бастамас бұрын, өткен сабақты естерімізге түсірейік. (Ж, Ұ) Б. Майлин «Айт күндері» әңгімесін «3 ыстық орындық» әдісі арқылы сұрау. (Оқушылар орындықта отырған балаларға 2 сұрақтан қойып отырады. Мысалы: Б. Майлин кім? т.б.). |
«Ыстық» орындық. Слайдтар, фото суреттер, ақындар туралы жазылған қанатты сөздер. |
Сабақтың ортасы
2 минут 5 минут п.ж/у 2 минут |
- Сабақтың мақсатын оқушылар «Үнсіздік кезеңі» (ТКО әдісі) арқылы өздері ашады. («Білімленд» сайтынан, қазақ әдебиеті) Сабақтың эпиграфы: Сәтті сергіту. |
І. Жансүгіровтің өмірі мен шығармашылығы жайында бейне сюжет.
Топ атаулары. Оқулық, слайд, «Білімленд», қазақ әдебиетінің аудиохрестоматиясы бөлімі. «Қара жорға». |
Сабақтың соңы 6 минут |
«Өрмекші» әдісі арқылы өтілген тақырып бойынша оқушылар қорытынды жасайды. Әр топтан 2 оқушыдан шығып, бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді және өрмекті жинау үшін әр оқушы Ілияс Жансүгіров кім деген сұраққа бір сөзбен жауап береді. |
Жағымды әуен ойналалады. |
Кері байланыс 4 минут |
«Блум текшесі» әдісі арқылы кері байланыс жасаймын. (Текшенің әр қабырғасында: «Мен үшін не қызықты болды?», «Мен не үйрендім?», «Мен не түсіндім?», «Не қиын болды?» деген сұрақтар жазылып тұрады. Текшені лақтырғанда әр топтан 2 оқушы сұраққа жауап береді). |
«Блум» текшесі. |
Үйге тапсырма 2 минут |
Балалар, араларыңызда домбыра тартатын оқушылар бар ма? Домбыра дегеніміз не? (Смартфоннан ақпаратты іздеу). Домбыра туралы ақпарат жинап келіңіздер. |
Смарфон. |
Бағалау 4 минут |
Оқушылар бағалау парақшаларына бағаларын қойып, мұғаліммен бірлесіп оқушыларды бағалайды. | Бағалау парақшалары. |