Абай Құнанбаев, өмірі мен шығармашылығы
Сабақ мақсаты: |
||
Білімділік: |
Студенттердің А.Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы білімдерін тексеру, дамыту; ақын өлеңдерінің идеясын ашу, рухани-адамгершілік қағидаларымен танысу,өлеңдерін нақышына келтіре оқи отырып,негізгі түйінді таба білуге дағдыланады. |
|
Тәрбиелік: |
Ақынның қара сөздері арқылы студенттердің рухани байлығын , адамгершілік қасиеттерін қалыптастырып, жаман мінезден аулақ болу,адами сезімді қастерлеуге, сүйіспеншілік, ішкі рухани тазалыққа бейімделеді. |
|
Дамытушылық: |
Студенттердің қоғамға деген өзіндік көзқарасының қалыптасуына ықпал ету, өз ойларын еркін,нақты жеткізе білуге баулу, тіл байлықтарын шыңдау, өзін-өзі дамыту, коммуникативтік, оқу-танымдық құзіреттіліктерін дамыту |
|
Құндылық: |
Ақиқат – шындық негізі. Бұл өзгермейтін, өмірдің қағидасы: барлық жаратылыстан өтетін рухани бастау екенін Ыбырай мен Абай шығармалары арқылы ұғынады. |
|
Сабақ түрі: |
Теориялық |
|
Сабақ типі: |
Аралас |
|
Сабақты ұйымдастыру формасы |
Жұптық, топтық |
|
Оқыту әдістері, тәсілдері, оқыту технологиясы: |
||
түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, пікір-талас, іздендіру, брифинг, «515» әдісі, «Think wane (синквейн) 5 жолдық» әдісі |
||
Қолданылатын дидактикалық материалдар, техникалық құралдар: |
||
Ноутбук, интербелсенді тақта, аудио-бейне жазбалар |
||
Цифрлық білім беру ресурстары: |
||
http://www.abay.nabrk.kz/index.php?lang=kk
|
||
Қолданылатын негізгі әдебиеттер: 1.А.Құнанбайұлы. Шығармаларының екі томдық толық жинағы. Өлеңдер мен аудармалар. – Алматы: Жазушы. – 2005 2.М.Әуезов А.Құнанбаев шығармаларының екі томдық жинағы. Аудармалар мен қара сөздер. 3. А.Құнанбаевтың таңдамалы шығармалары 4.А.Құнанбаев. Өлеңдер мен аудармалар, поэмалар,қара сөздер. Алматы, 2012 |
Қосымша әдебиеттер: Жалпы білім беретін мектептердің «Қазақ әдебиеті» оқулықтары Электронды оқулықтар Мерзімді басылымдар Ғылыми мақалалар, зерттеу жұмыстары
|
Сабақ барысы
Сабақ барысы |
Уақыты |
Сабақ барысындағы оқытушы іс-әркеті |
Сабақ барысындағы студенттің іс-әрекеті |
Қажетті оқу-ресурстық құралдар |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
І.Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру |
5 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару. 1.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Психологиялық дайындық Мотивациялық – бағдарлау кезеңі Сабақтың эпиграфы: Асыл сөзді іздесең, Абайды оқы, ерінбе. Адамдықты іздесең, Жаттап тоқы көңілге. (С.Торайғыров.) |
Ынтымақтастық қарым қатынас орнайды Студенттер топқа бөлінеді |
Тренинг жинақтары |
ІІ.Өткен сабақты пысықтау (керекті білімдерді еске түсіру) |
15 мин |
Ы.Алтынсарин өмірі мен шығармашылығы Әңгімелерін оқу, мазмұнына талдау жасау
|
Үй тапсырмасы бақыланады. |
https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/5-synyp/lesson/ybyraj-altynsarin-ozen-olengi |
ІІІ. Оқу жұмысына ынталандыру, негізгі талқыланатын тапсырмалармен таныстыру |
25 мин |
II.Мағынаны тану. iTest интернет білім беру порталынан конспект көрсетіледі. Электронды оқулық арқылы ақын туралы мәлімет көрсетіледі. Қазақтың бас ақыны – Абай Құнанбайұлының өмірі мен шығармашылығы туралы білмейтін қазақ жоқ шығар. Қазақтың заңғар жазушысы М. Әуезов «Абай – қазақтың классик әдебиетінің атасы, қазақ поэзиясының күн шуақты асқар биігі» деп баға берген еді. Бүгінгі тақырып бойынша сынып оқушыларына алдын - ала Абай Құнанбайұлы туралы деректер жинау тапсырылған еді. Сабақ брифинг түрде өткізіледі. 1. «Білімге бастап ел - жұртын» |
Көрсетілген конспектіні «Түртіп алу» стратегиясы арқылы дәптерлеріне қысқаша қажет мәліметті жазып алады.
Практикалық тапсырмалар орындалады. |
|
ІҮ. Білім, іскерлік, дағдыларды қалыптастыру, практикалық тапсырмаларды орындау |
30 мин |
«Абай — адамзаттың өркениет тарихындағы ұлы тұлға. Абай — қазақтың ғана емес, адамзаттың ақыны» Федерико майор, ақын, ЮНЕСКО-ның бас директоры. Тарихи сынақ хат. Шарты: Көп нүктенің орнына қажетті сөзді қойып толықтыр. Топ студенттеріне ақын шыармаларынан үзінділер беріліп, соны толықтырады. Абайдың қара сөздерін аудио жазба арқылы тыңдап, топтар бойынша әр сөзіне пікір алмасады. 7-сынып бойынша Абай өлеңімен жұмыс жүргізіледі. Блум сұрақ қою өлшемі. 1) Тыңдағанды еске түсіру 2) Түсіндіру сұрақтарын құрастыру (негізгі идеяны ашу) 3) Аударма сұрақ ( эссе, өлең жазу, 2 жол өлең шығару) 4) Талдау сұрақтары. 5) Жинақтау сұрақтары. 6) Бағалау сұрақтары. «515» әдісі арқылы жаңа тақырып бекітіледі. Тірек сөз – Пікір- Дәлел |
Білім, іскерлік, дағдыларды қалыптастыру, практикалық тапсырмаларды орындалады.
Мектеп бағдарламасымен байланыс орнатылады. |
http://www.abay.nabrk.kz/index.php?lang=kk
|
Ү. Қорытынды, рефлексия, (нәтижелерді қорғау, іс-әрекетті талдау) |
5 мин |
Think wane (синквейн) 5 жолдық |
Бұл жұмыс түрінде әр студент өз ойын, алған әсерін білдіреді. |
https://infourok.ru/sabata-paydalanatin-refleksiya-trleri-823076.html
|
ҮІ. Білімді бақылау, бағалау |
5 мин |
«Зымыран сұрақтар» арқылы білімдері бақыланады. 1. Абай кім? |
Студенттер бақылау сұрақтарына жауап береді. Бағалау парақтары арқылы бағаланады. |
https://www.slideshare.net/shagala/ss-69805265
Бағалау парақшалары |
ҮІІ. Үй тапсырмасын беру |
5 мин |
Өтілген тақырып бойынша үй тапсырмасы беріледі. |
Үй тапсырмасын түсінеді, орындалу жолдарын бақылайды. |
|
Практикалық тапсырма
Шығармашылық тапсырма |
Абайдың қара сөздеріне құрылымдық талдау жүргізу, шығармаларын тақырыптарына қарай топтастыру
«Кейіпкерге хат» стратегиясы бойынша қазіргі заман мен Абай заманын салыстыра отырып,Абайға хат жазу. |