Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға есептер шығару
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Оқушылардың басым бөлігі: Кейбір оқушылар: |
Бағалау критерийі |
Санның, шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды, шаманы табу ережесін түсінеді, есептер шығару барысында теориялық білімдерін қолданады. Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табуда мәтінді есептерді шығара алады. Қиындығы жоғары есептерді шығарады. |
Тілдік мақсаттар |
– Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептердің шығарылуын түсінеді. Бөлім бойынша лексика мен терминалогия: Диалогке қажетті тіркестер: |
Құндылықтарды |
Қазақстандық патриотизм және өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау, жауапкершілік, ынтымақтастық қарым-қатынас жасау қабілетін дамыт, өмір бойы оқуға дайын болу. |
Пәнаралық |
Қазақ тілі пәні мен әдебиеті (анықтамаларды дұрыс, нақты айту, бір-біріне түсінікті жеткізе білу). |
Бастапқы білім |
Бөлшек, бөлшектің алымы мен бөлімі, бөлік, бөлшектерге амалдар қолдану, натурал сандарды бөлшекке көбейту және бөлу. |
Сабақ барысы
Сабақтың |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы
7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Топқа бөлу І топ: «Натурал сандар» Топтық жұмыс Белсенді оқыту: «Сұрақ қою және талқылау» әдісі «Сұрақтар қобдишасы» Шарты: Оқушылар қобдишадан сұрақ жазылған қағаз суырады. Сұраққа топтан бір оқушы жауап береді. ҚБ «Бағдаршам» әдісі арқылы бір топ келесі топты бағалайды. Ширату жаттығуы: 1. Торт тең 12 бөлікке бөлінген. Түскі аста оның 5 бөлігін жедік. Сонда торттың қандай бөлігі желінді? Дұрыс, 5/12 бөлігі. Қандай бөлігі қалды? (7/12 бөлігі) Жаңа тақырып: |
Әдістемелік нұсқаулық |
Сабақтың ортасы
10 мин
5 мин
6 мин |
Жаңа тақырып мазмұнын түсіну үшін оқу. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы топтар тақырыпты талдайды. Әр топқа жеке саралау тапсырмалары «Қарқын» әдісімен беріледі. І топқа: Ереже: Санның бөлігін табу үшін санды сол бөлікке көбейту керек. Барлық аудан – 1500 дм2 Дескриптор: топ оқушылары ІІ топқа: Ереже: Санды оның берілген бөлігі бойынша табу үшін санның бөлігін оның бөлшегіне бөлу керек. Арманның барлық ақшасы – х тг Дескриптор: топ оқушылары ІІІ топқа: Ереже: Санның бөлігін табу үшін санды сол бөлікке көбейту керек. Дескриптор: топ оқушылары Оқушылар есептерін топта орындап болған соң, тақтада шығарады. ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. Жұптық жұмыс: Оқулықпен жұмыс. Балқаш көлінің ұзындығы 600 км, Зайсан көлінің ұзындығы оның 1/6-іне тең. Зайсан көлінің ұзындығы қандай? Дескриптор: оқушы Қолдауды аз қажет ететін оқушылар үшін №557 Машина жолдың 4/5 бөлігін құрайтын 160 км жолды жүріп өтті. Оған әлі қанша жол жүру керек? Дескриптор: оқушы Қолдауды қажет етпейтін оқушылар үшін №562 Саябақта 639 ағаш бар. Қайыңдар барлық ағаштың 7/9 бөлігін, ал қалғанын шыршалар құрайды. Саябақта қанша қайың және қанша шырша бар?
Оқушылар оқулықтан тапсырманы орындап, көршісімен алмасып тексеріп, түсінбегендерін топта талдайды. Әр топтан тақтаға шығатын оқушыны келесі топ таңдап оқушылар тақтаға есептер шығарады. Өзара түсіндіруді ұйымдастырады. Деңгейлік тапсырмалар (жеке оқушылар үшін) №1 «Қызыл конверт» Дескриптор: оқушы №2 «Сары конверт» Дескриптор: оқушы Ереже: Санды оның берілген бөлігі бойынша табу үшін санның бөлігін оның бөлшегіне бөлу керек. Анасының көйлегіне – 3 м = 300 см Дескриптор: оқушы ҚБ «Отшашу» әдісі Қорытындылау: |
Оқулық,
Үлестірме беттер
ОМЖ
Үлестірме беттер
Үлестірме беттер
Үлестірме беттер
Үлестірме беттер
Үлестірме беттер
https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/sannyng-boligin-tabu |
Сабақтың соңы |
Флипчарт стикерлер |
Саралау: оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау: оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Диалог және қолдау көрсету арқылы сыныппен жұмыс, топпен жұмыс, жеке жұмыс, жұптық жұмыс кезінде сараланған деңгейлік тапсырмалар орындатамын. |
Оқушыларды есептер жазылған түрлі түсті қағаздар суыру арқылы топқа бөлемін, сабаққа ынтасын көтеру үшін «Бағдаршам», саралау тапсырмаларын тексеруде «Екі жұлдыз, бір тілек», жұптық жұмыста «+, –, қызықты» қалыптастырушы бағалауларын, кері байланыс жасауда «Бағалау терезесі» әдісін қолданамын. |
Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау. АКТ-ны уақытылы қолдану. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. |