Ондық бөлшекті натурал санға бөлу. Ондық бөлшектерді бөлу
Ұзақ мерзімді жоспар |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.30 – Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындау. |
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылардың барлығы: – Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді біледі. Оқушылардың басым бөлігі: – Шамаларды анықтауда ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке есеп шығаруда қолданады. Кейбіреулері: – Мәтіндік есептерде ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді түсіндіреді. |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудың пәндік, тілдік мақсаттары: Оқушылар ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындайды, түсіндіре алады. Пәндік лексика және терминология: «бөлшектер», «ондық бөлшектер», «натурал сан», «бөлу». Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: «Есептеуді тиімді тәсілмен орындау», « Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу дегеніміз – ...», «Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлудің қасиетін қолдану арқылы...», «Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлуді орындау үшін... керек». |
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық және достық қарым-қатынасты бойларына сіңіреді. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану пәнімен жылдамдық, уақыт, жол өлшем бірліктерімен және жер ауданы түсініктерін пайдаланады. |
|
Алдыңғы білім |
5.1.2.29 – Ондық бөлшектерді 10,100,1000 және 0,1; 0,01; 0,001 көбейту ережелерін біледі. |
|
Сабақтың барысы: |
||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин. |
Кіріспе: «Смарт бейджик» арқылы (натурал, жай бөлшек, ондық бөлшек сандары бойынша) топтасамыз. Топпен отшашу жасау. ЖАРАЙСЫҢ!!! Смарт бейджик арқылы 3 топқа топтасады. |
бейджик |
Сабақтың ортасы 30 мин.
7 мин.
9 мин.
14 мин. |
Жаңа сабақты bilimland.kz сандық ресурсы арқылы түсіндіремін.
(Жеке) 1-тапсырма: «Миға шабуыл» әдісі арқылы bilimland.kz сандық ресурсынан 17-жаттығуды әр оқушы жеке компьютерлерде орындайды. Оқушылар өзін-өзі тексеріп, «+», «–» таңбасын қояды. Дескриптор: – ондық бөлшекті бөлуде үтірді жылжыту әдісін біледі; – дұрыс нұсқаларды таңдайды. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Сыни тұрғыдан сұрақтар беру арқылы қолдау көрсету: – ондық бөлшекті натурал санға қалай бөлуге болады? – ондық бөлшекті ондық бөлшекке қалай бөлуге болады? (Т) 2-тапсырма: «Сәйкестендіру» (bilimland.kz сандық ресурсынан 19-жаттығу). Оқушылар компьютерде отырып тапсырманы жұптасып орындайды. Дескриптор:
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі арқылы бір-бірін бағалайды. (Т) 3-тапсырма. «Ойлан – Жұптас – Бөліс» әдісі (bilimland.kz сандық ресурсынан 31-жаттығу). Тапсырма интерактивті тақтада көрсетіледі, әр топ екі тапсырмадан орындайды. Орындап болған соң топтар бір-бірімен тапсырмаларын ауыстырады, бірін-бірі бағалайды. Дескриптор:
ҚБ: «Сыныптастарды бағалау» арқылы оқушылар бағалау критерийлеріне сәйкес бір-біріне баға қояды. Оқушылардың берілген тапсырманы дұрыс әрі жылдам орындауына қарай «жұлдызша» беру арқылы бағалаймын. |
bilimland.kz
|
Сабақтың соңы 10 мин. |
Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылар itest.kz сандық ресурсындағы «Ондық бөлшектерді бөлу» тақырыбы бойынша 10 сұрақтан 5 жеңіл (1 мәтін есеп) сұрақты таңдап алып, тест тапсырады. Рефлексия «Еттартқыш, себет, чемодан» әдісі бойынша сабаққа рефлексия. Стикер таратылады. Үй тапсырмасы: №718 (тақ), 719 (жұп) есептерді шығару. |
itest.kz
Стикер
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Жеке, жұптық және топтық жұмыстар жүргізу арқылы оқушыларға қолдау көрсетемін. Оқушылардың қабілетіне қарай түрлі жаттығулар мен тапсырмаларды ойлау мен дағдылардың деңгейлеріне қарай байланыстыру. |
«Екі жұлдыз, бір тілек», Бағдаршам», «Сыныптастарды бағалау», «Еттартқыш, себет, чемодан», мадақтау сөздер оқушылардың сабақты қорытындылауын жоспарлап отырмын
|
Әрбір оқушының сабақ ережелерін сақтап, жұмыс істеулеріне бағыт беріп отырамын. |