Екі өрнектің қосындысының және айырымының кубы

Муфтиев Азамат Молдағалиұлы
Батыс Қазақстан облысы, Берлі ауданы, Ақсай қаласы, №3 ЖОББМ
2306
Математика
Тақырыбы:
Екі өрнектің қосындысының және айырымының кубы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.2.1.11 tctgқысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану.

Сабақтың мақсаты

Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық білімін тәжірибеде қолдана алады.

Жетістік критерийлері

Оқушылар  осы тақырып бойынша білу, түсіну, қолдану,  талдау, жинақтау, бағалау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.

Құндылықтарды дамыту

Әділдікке, Отансүйгіштікке тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін дамыту.

АКТ-ны қолдану  дағдылары

Интерактивті тақта, ноутбук, интернет ресурстары ( Bilimland.kz сайты, видеолар, жаттығулар).

Бастапқы  білім

Жаңа білім беру.

 

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Оқыту ресурстары

Басы

5 минут

Ұйымдастыру сәті:

  • Амандасу;
  • Сыныпты тексеру;
  • Жақсы тілек айту (3-4 оқушыдан жақсы тілек айту).

Үй жұмысын тексеру: №590

форм​​​​​​

«Бағалай білейік» (оқушыларға таратылған стикерлерге өздерін бағалауға мүмкіндік беру. Баға қойылған стикерлерді плакатқа өз есімдерінің жанына жапсыртып, неге ол бағаны қойғанын анықтау).

Есептің жауабы презентацияда көрсетіледі.

 

 

Сағат тілімен жұмыстарын көршілер тексереді.

 

 

Бағалау: Өзін өзі бағалау

Негізгі бөлім

Тақырыпты ашу

8 минут

 

Өткен тақырыптар бойынша білімдерін білу үшін төмен және жоғары деңгейлі сұрақтар қою:

  • Бірмүше дегеніміз не?
  • Көпмүше дегеніміз не?
  • Коэффициент дегеніміз не?
  • Бірмүшені көпмүшеге көбейту дегеніміз не?
  • Екі өрнектің квадраттарының қосындысы неге тең?
  • Қандай жағдайда көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін топтау тәсілін қолданады?

Тақырыпты түсіну деңгейін арттыру үшін бейнежазба көрсету.

формула

Бағалау:

  • Дұрыс!
  • Жақсы! Жарайсың!
  • Өте тамаша!
  • Керемет!

https://bilimland.kz/

kk/content/structure/856-

geometriya#lesson=11592

білімленд

Топпен жұмыс

8 минут

 

 

 

 

Bilimland.kz сайтының жаттығуларын қолдану арқылы оқушылардың біліктіліктерін көрсету.

    1-жаттығу.

1 жаттығу

    2-жаттығу.

2 жаттығу

   3-жаттығу.

3 жаттығу

Смайликтер арқылы бағалау

 

https://bilimland.kz/kk/

content/structure/856-

geometriya#lesson=11592

өте жақсы

 

 

 

https://bilimland.kz/kk/

content/structure/856

geometriya#lesson=11592

орташа

 

 

https://bilimland.kz/kk/

content/structure/856

geometriya#lesson=11592

нашар

Жеке жұмыс

10 минут

Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды талдау

А деңгейінің есептері № 5.100 (1;3;5;8;9)

Дескриптор

Екімүшенің қосындысының формуласын қолданады

Көпмүшені стандарт түрде жазады

 

В деңгейінің есептері № 5.111 (1;2)

Дескриптор

Көпмүшені түрлендіреді

Екімүшенің қосындысының формуласын алады.

 

С деңгейінің есептері № 5.118 (1)

Дескриптор

қажет формуланы қолдананды

көбейткіштерге жіктейді

теңдеудің түбірін табады

Есептің жауабы презентацияда көрсетіледі.

 

Сағат тілімен жұмыстарын көршілер тексереді.

 

Бағалау шкаласы:

5-6 балл – «5»

4-3 балл – «4»

2-1 балл – «3»

Соңы

9 минут

Сабақтан алған білімдерін жинақтау бойынша  кестені толтырады.

Ереже түрінде

Математикалық түрде

Бірінші өрнектің кубы

Бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің үш еселенген көбейтіндісі

 

 

Бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадратының үш еселенген көбейтіндісі

 

Екінші өрнектің кубы

Сабақты бекіту: itest.kz сайтындағы математика пәнінен 7-сыныптың қысқаша көбейту формуласы бойынша тараудың екі өрнектің қосындысының кубына тест жұмысын өткізу.

 

Рефлексия 

«Бес бармақ» әдісі

Бас бармақ – Көңіл күйім

Сұқ саусақ – Ұсынысым

Ортан саусақ – Не үйрендім

Шылдыр шүмек – Кімге көмектестім

Кішкентай бөбек – Қандай жетістікке жеттім

Үйге тапсырма:  (Шыныбеков Ә.Н., Шыныбеков Д.Ә. Алгебра: Жалпы білім беретін мектеп. 7-сыныбына арналған оқулық / Алматы: Атамұра, 2017. – 200 бет.)  №5.101(1;3;4;8), №5.103 (1;3)

1-топ: Ереже түрін толтырады.

2-топ: Математикалық түрдегі кестені толтырады.

 

 

 

https://itest.kz/kz/matematika

айтест

 

 

Картинки по запросу бес бармақ әдісі

 

Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1. Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

2. Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?

 

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1.

2.

 

Қате туралы хабарландыру