Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Оқушылар: 6.2.2.2 Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу; |
Сабақ мақсаттары |
|
Жетістік критерийлері |
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Теңдеу, айнымалы, теңестіру, тепе-теңдік, белгісіз, шешім, шексіз көп шешім, шешімі жоқ, оң жақ, сол жақ, оң және теріс таңбалар. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Бірінші, таңбалар ережесін және жақшаларды ашу ережесін сақтау; Екінші, теңдеу, теңдеу шешіміне байланысты ережелерге көңіл аудару; Үшінші, теңдеудің сол жақ бөлігі мен оң жақ бөлігіндегі белгісіздерді сол жаққа, бос мүшелерді оң жаққа өткізе отырып шешу; Төртінші, теңдеуді шеше отырып теңдеудің неше шешімі бар немесе шешімі жоқ екенін анықтап, тексеру жұмыстарын жүргізу. |
Құндылықтарды дарыту |
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану, биология, физика. |
АКТ-ны қолдану дағдылары |
Бейне жазбалар, презентация, bilimland.kz, itest.kz. |
Бастапқы білім |
Қарапайым теңдеулер, 5-сынып |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
Сабақтың басы 7 минут
|
1. Ұйымдастыру кезеңі. 1) Оқушыларды түгендеу, кезекшіні сайлау, сынып тазалығын қадағалу. 2) Үйге берілген тапсырманы талқылау, тексеру. 2. Миға шабуыл. Өткен сабақта өтілген тақырыпты пысықтау үшін сұрақтарға жауап береді, сәйкестендіру тапсырмаларын орындайды:
|
https://bilimland.kz/kk# lesson=10583
|
||||||
Негізгі бөлім
Жаңа сабақ 7 минут
Тарихқа шолу
3 минут
Жаңа сабақты бекіту
5 минут
Сабақты қорытындылау 12 минут |
3. Жаңа сабақ. 1) Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Құрамында әріппен белгіленген белгісіз саны бар теңдікті теңдеу деп атайды. Теңдеуді шешу дегеніміз – оның барлық түбірлерін табу немесе оның бірде-бір түбірі болмайтынына көз жеткізу. Теңдеуді тура санды теңдікке айналдыратын әріптің мәні теңдеудің түбірі деп аталады. x+1=3,−x+3=2, 4x+2=5 және y−1=1 теңдеуі бір айнымалысы бар теңдеулердің мысалы болады. Теңдеудің: – Тек бір ғана шешімі болуы мүмкін. Мысалы, x+3=7 теңдеудің 4-ке тең тек бір ғана шешімі болады; – Бірнеше шешімі болуы мүмкін. Мысалы, x2 = 9 теңдеудің екі шешімі бар, олар 3 және -3 сандары; – Шексіз шешімдер саны болуы мүмкін. Мысалы, кез келген сан x+1=x+1 теңдеудің шешімі бола алады, себебі, теңдеудің сол және оң жақтары әр уақытта тең. – Шешімі жоқ болуы мүмкін. Мысалы, x+1=x+3 теңдеудің шешімі жоқ, себебі оң жағы әр уақытта сол жағынан екіге үлкен болады. Теңдеу туралы тарихи мәліметтер
2) Жаңа сабаққа байланысты зерттеу жұмысы. Тәжірибелік жұмыс орындату.
3) Тақырыпқа байланысты тест тапсырмасын орындау.
|
https://bilimland.kz/kk# esson=10065
https://itest.kz/kz/lekciya_ bir_ajnymalysy_bar_ syzyqtyq_tengdeu
https://bilimland.kz/kk# esson=10065
Слайд https://bilimland.kz/kk# lesson=10065
https://itest.kz/kz/exam_ test?test_id=359578976 |
||||||
Бағалау 2 минут
Кері байланыс 3 минут |
9-10 ұпай жинағанға – "5. 7-8 ұпай – "4. 6-5 ұпай – 3. 5-тен төмен – 2.
«Плюс, Минус, Қызықты» Үйге тапсырма: №865; 866. |
Кеспе парақ. |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Зерттеу жұмысының жауаптары