Сызықтық алгоримді программалау
Сабақтың тақырыбы |
Сызықтық алгоримді программалау |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.2.1- алгоритмді программалау тілінде жазу 7.3.3.2- сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыңда (С/С++, Python, Delphi, Lazarus) жазу |
Сабақтың мақсаты |
С++ бағдарламасымен танысу және программа құру |
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну: Сызықтық алгоритмнің ережесін біледі. С++ программалау тілінің пайда болу тарихын біледі. Тілдік алфавитінің құрамын біледі. Қолдану: Математикалық амалдар мен математикалық функцияларды С++ бағдарламалау тілінде жазылуын біледу. С++ ортасында қарапайым программа құра алады. Талдау: С++ бағдарламалау тілінде құрылған программалардың қателерін тауып, талдай алады. |
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Алгоритм-алгоритм- algorithm Программа – Программа – Program С++ - С++ - С++ |
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; Қарым-қатынас жасау қабілеті. |
Пәнаралық байланыс |
Математика, ағылшын тілі |
Алдыңғы білім |
Оқушылардың өмірлік тәжірибесінен алгоритм және сызықтық алгоритм жөнінде түсінігі бар. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру
|
Сыныппен амандасу, ұйымдастыру, сынып оқушыларын үш топқа бөлу. Оқушылар топқа бөлініп отырады. 1-топ. Сызықтық алгоритм 2-топ. Тармақталған алгоритм Әр оқушының бағалау парақшасы таратылады. Көршілес отырған оқушылар бір-бірін бағалайды. «Көпір тапсырмалары» С++ тілінің деректер типін сәйкестендіру.
Дескриптор - Әр дұрыс жауапқа бір ұпай Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау мақсатында әр топ өздеріне берілген сөз бөліктерін құрастырады. «Сызықтық алгоритмді программалау» «Кіріспесін білейік» С++ бағдарламасының пайда болу тарихын слайд арқылы көрсету. Жаңа тақырыпты оқушыларға өз бетімен меңгерту тапсырмалары. «Ережені толықтыр» 1-топ 1. ____ ____________ - мәтінде қолданылатын қарапайым белгілер жиынтығы. 2. ____________ - алфавит әріптерінен, ықтимал комбинациялардан тұратын ережелер жиынтығы. 3. ____________ - тілдің жеке құрылым элементтерінің мағынасын анықтайтын ережелер жинағы. 2-топ 1. _________________ – әріптен немесе «__» сызу символдарынан басталатын латын алфавитінің әрпі, цифр және символдар тізбегі. 2. _________________ - есепті шешу процесінде өзгеретін шама. 3. Программалау тілінде бекітілген идентификаторлар ____________ _____ деп аталады. 3-топ 1. С++ программалау ортасында алгоритм ____________ түрінде жазылады. 2. ____________ программалау тілінде арнайы қызметті орындайтын бекітілген сөздер немесе символдар. 3. ____________ команда әрекетінің орындалуын нақтылайды.
Математикалық функциялар мен амалдардың С++ программалау тілінде жазылуын тұсіндіретін бейнеролик көру «Мұғалім екі программаның орындалуын көрсетіп, түсіндіреді»
Сөйлемді жазу программасы Екі санның қосындысын табу программасы
Логикалық тапсырмалар блогы «Орындай аласыңдар ма?»
|
Оқулық, интербелсенді тақта, топқа бөлу қағазы
Бағалау парақшасы
Тапсырма қағаздары
Жаңа тақырып жазылған қағаз кесінділері
Слайд тапсырма қағаздары
Bilimland.kz Информатика
|
||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Жаттықтыру және білімді есепке алу блогы А деңгейі. (Білу және Түсіну) Оқушылар тестілік бағдарламадан жаңа тақырыпқа байланысты тапсырмалар орындайды. 2-топ
Дескриптор - Әр дұрыс жауапқа – 1 ұпай В деңгейі Берілген есептерді С++ тіліне аударып жазыңдар 1-топ 2-топ С деңгейі
Дескриптор - С++ тіліне дұрыс аударылса – 1 ұпай - Есептің шешімі шықса – 1 ұпай Интелектуальды трениг блогы Топтық жұмыс. Екі топ берілген есепке программа құрып, шешімін шығарады
https://itest.kz/kz/ent/matematika/lekciya_eki_ornekting_ajyrmasynyng_kvadraty 1- топ 2-топ Дескриптор - Программа құрылса – 1 ұпай - Шешімі табылса – 1 ұпай Күтілетін нәтиже Программалау тілі бізге қажет па? Оны біз қай жерде пайдаланамыз? Оқушылар берілген сұраққа бір ауыз сөзбен жауап беріп, бүгінгі тақырыпты бағалайды. |
Bilimland.kz Информатика
Bilimland.kz Математика
Bilimland.kz Информатика
Bilimland.kz |
Сабақтың соңы |
Кері байланыс 1. Барлығы түсінікті болды 2. Түсінбей қалған сұрақтарым бар 3. Сабақ ұнады 4. Сабақ ұнамады
Сергіту сәті. «Австралия жаңбыры» |
Интербелсенді тақта слайд |
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Бұл сабақта оқушыларға жеке, деңгейлік тапсырма беріледі
|
Оқушылар топтық, жұптық, деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Әр тапсырманың дұрыс жауабына ұпай беріліп отырылады. Сол жинаған ұпай сандары арқылы оқушылар, топ басшысының бақылауымен өз- өздерін бағалайды. |
Оқушылар компьютер алдындағы қауіпсіздік ережесін үнемі сақтайды. Сабақта сергіту жаттығулары жасалынады. |
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |