Жанартаулар, ыстық бұлақтар, гейзерлер
Сабақтың мақсаты |
– Жанартаулардың қалай пайда болатынын анықтайды; – Ыстық бұлақтарды сипаттайды; – Гейзерлердің кездесетін жерлерін топтастырады. |
||||||
Сабақ түрі |
Жаңа сабақ. |
||||||
Оқыту әдісі |
Көрнекілік әдісі, мадақтау әдісі. |
||||||
Оқу құралдары |
Интербелсенді тақта, «жанартау, ыстық бұлақ, гейзер» бейнеленген суреттер, bilimbook. |
||||||
Негізгі ұғымдар |
Жанартаулар, ыстық бұлақтар, гейзерлер, магма, магма ошағы, белсенділік дәрежесіне қарай жанартаулар. |
||||||
Кезеңдер |
Сабақтың барысы |
Уақыты |
|||||
Ұйымдастыру кезеңі Білу
Түсіну
Қолдану
Жинақтау
Бағалау |
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі. Оқушылардың сабаққа дайындығын, сабақта кімнің жоқ екенін анықтайды. Үй тапсырмасын сәйкестендіру мен тест арқылы тексеру.Тесттерді bilimbook-тарда ашып орындайды(1-5 тест) Сәйкестендіру тапсырмасын жасау үшін мұғалім оқушыларға сөздер мен сандар жазылған стикерлер таратып береді.Тақтаға сандар жазылған табло ілінеді,оқушылар ретсіз жатқан жауаптарын сандарға дұрыс топтастыру арқылы жапсырады(Егер сандар таблосы болмаған жағдайда,бормен жазуға да болады). 1. Жердің тас қабаты не деп аталады?(литосфера) 2. Жердің ішкі құрылысы неше қабаттан тұрады? (3) 3. Тақталардың түйіскен жерінде не пайда болады? (таулар) 4. Жер шарында қанша ірі литосфералық тақта бар?(7) 5. Жер қыртысынан 2900 м тереңдікте не бар?(мантия)
«Жанартау, ыстық бұлақ, гейзер» бейнеленген суреттерді көрсету арқылы жаңа тақырыпқа шығамыз. 1. Жанартау. 2. Ыстық бұлақтар. 3. Гейзерлер. Оқушылар интербелсенді тақтада көрсетілген суреттерге қатысты ойларын айтады, әр суретке ат қояды. 1. Үш суретте қандай табиғи құбылыстар көрсетілген? 2. Сыртқа бұл табиғи құбылыстар не себепті шығады? 3. Әр суретті қандай табиғи құбылыс деп бағалар едіңіздер? 4. Бүгінгі тақырыпта не өтеміз деп ойлайсыздар? Осылайша жетекші сұрақтар мен суретті көру арқылы, өтілетін тақырыпты айтады. Оқушылар Bilimbook-тарын ашып, тақырып бойынша берілген негізгі ұғымдарды дәптерлеріне жазады Ыстық бұлақтар мен гейзерлер – https://bilimland.kz/kk/courses/geografiya-kk/gidrosfera/lesson/zher-asty-sulary Магма, магма ошағы, белсенділік дәрежесіне қарай жанартаулар – https://bilimland.kz/kk/courses/geografiya-kk/litosfera-zhane-zher-qabyhy/lesson/zhanartaular Сейсмикалық аймақтарды кескін карталарына белгілейді https://bilimland.kz/kk/courses/geografiya-kk/litosfera-zhane-zher-qabyhy/lesson/zhanartaular Жанартау қалай пайда болады деген видеоролик көреді. https://bilimland.kz/kk/courses/geografiya-kk/litosfera-zhane-zher-qabyhy/lesson/zhanartaular Видеороликті көргеннен соң, 9-беттегі тапсырманы орындайды. Яғни осы сәтте жанартау туралы ұғынғандарын анықтайды. https://bilimland.kz/kk/courses/geografiya-kk/litosfera-zhane-zher-qabyhy/lesson/zhanartaular Гейзерлердің кездесетін жерлерін топтастырады, ол үшін bilimbook-тарында 5-беттегі «Жер асты сулары» деп аталатын бөлімді оқиды және 12-беттегі тапсырманы орындайды. https://bilimland.kz/kk/courses/geografiya-kk/gidrosfera/lesson/zher-asty-sulary Геосергіту. Оқушылар Bilimbook арқылы жанартаулардың фотосуреттері мен географиялық карталардан құралған қызықты тапсырманы орындайды https://learningapps.org/ осы сайтты ашып, «Вулканы» деп іздеу батырмасына басады, кейін шыққан тапсырманы орындайды. (Бұл тапсырма интернеттің жақсы жұмыс істеген жағдайда). Ал егер интернет нашар істеп тұрса, онда алдын-ала қабырғаға ілінген физикалық картадан жанартаулар мен гейзерлердің таралған жерлерін анықтайды. Тест сұрақтары. https://bilimland.kz/kk/courses/geografiya-kk/litosfera-zhane-zher-qabyhy/lesson/zhanartaular (Оқушылар 1-5 сұрақтарға жауап береді) Үй тапсырмасы § соңындағы сұрақтар мен тапсырмаларды орындайды. Жанартаулар, ыстық бұлақтар, гейзерлердің пайдасы мен зияны туралы баяндама жазады. Бағалау критерийлеріне сай бағаланады. Жұпта бағалайды. |
1 мин 2 мин
2 мин
5 мин
5 мин
10 мин
1 мин
2 мин
2 мин
5 мин
5 мин
1 мин 4 мин |
Бағалау парағы
Оқушының аты-жөні |
Түсіну |
||
|
Бағалау критерийлері |
Ұпай |
Оқушының алған ұпайы |
Жанартау ұғымының анықтамасын дәптерлеріне жазады |
1 |
|
|
Ыстық бұлақ ұғымының анықтамасын дәптерлеріне жазады |
1 |
|
|
Гейзер ұғымының анықтамасын дәптерлеріне жазады |
1 |
|
|
Магма ұғымының анықтамасын дәптерлеріне жазады |
1 |
|
|
Магма ошағы ұғымының анықтамасын дәптерлеріне жазады |
1 |
|
|
Белсенділік дәрежесіне қарай жанартаулардың бөлінуін жазады |
1 |
|
Қолдану
|
Кескін картаға Тынық мұхитының тақтасын түсіреді |
1 |
|
Кескін картаға Америка тақтасын түсіреді |
1 |
|
|
Кескін картаға Африка тақтасын түсіреді |
1 |
|
|
Кескін картаға Үнді-Аустралия тақтасын түсіреді |
1 |
|
|
Кескін картаға Филиппин тақтасын түсіреді |
1 |
|
|
Кескін картаға Сомали тақтасын түсіреді |
1 |
|
|
Кескін картаға Иран тақтасын түсіреді |
1 |
|
|
Кескін картаға Арабия тақтасын түсіреді |
1 |
|
|
Кескін картаға Антарктида тақтасын түсіреді |
1 |
|
|
Кескін картаға Кариб тақтасын түсіреді |
1 |
|
|
Кескін картаға Какос тақтасын түсіреді |
1 |
|
|
Кескін картаға Наска тақтасын түсіреді |
1 |
|
|
Кескін картаға Еуразия тақтасын түсіреді |
1 |
|
|
Жазбаларды суретте нөмірленген элементтерге сәйкес таңдайды |
5 |
|
|
Гейзерлер кездесетін аудандар бірінші дұрыс жауабын таңдайды |
1 |
|
|
Гейзерлер кездесетін аудандар екінші дұрыс жауабын таңдайды |
1 |
|
Жинақтау
|
Гекла жанартауы орналасқан елді таңдайды |
1
|
|
Температурасы 1000°C-ден (1832°F) асатын балқыған масса қалай аталатынын көрсетеді |
1 |
|
|
Газсыз магма қалай аталатынын таңдайды |
1 |
|
|
Картада көрсетілген жанартаулардың бірінші атауын дұрыс таңдайды. |
1 |
|
|
Картада көрсетілген жанартаулардың екінші атауын дұрыс таңдайды |
1 |
|
|
Картада көрсетілген жанартаулардың үшінші атауын дұрыс таңдайды |
1 |
|
|
Картада көрсетілген жанартаулардың төртінші атауын дұрыс таңдайды |
1 |
|
|
Еуропада құрлығындағы қауіп төндіретін жалғыз жанартауды көрсетеді |
1 |
|
Жалпы ұпай – 34
Жоғары – 32-34-5
Орташа – 29-31-4
Төмен – 20-28-3