Америка Құрама Штаттары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы |
|
Сабақтың тақырыбы |
Америка Құрама Штаттары (ағылшынша: The United States of Amerika ) |
Сабақтың түрі |
ҰБТ-ға дайындық |
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
АҚШ-тың экономикалық-географиялық жағдайының басты ерекшеліктерін сипаттау. |
Сабақтың мақсаты |
Мемлекеттің тарихы, геосаяси жағдайының әлемде алатын орнын, географиялық жағдайын анықтау. |
Бағалау критерийі |
– Америка ұғымын біледі; – Америкадағы халықтың орналасу ерекшелігін біледі; – АҚШ-тың географиялық орнын анықтайды; – Американың шаруашылығын үлгі жоспар бойынша сипаттайды. |
Тілдік мақсаттар |
Шегара, экономика, шаруашылық, ұйым сөздерінің мағынасын түсініп айту, қолдану дағдыларын дамыту арқылы пәндік «академиялық тілді» қалыптастыру. |
Құндылықтарға баулу |
«Мəңгілік Ел» ұлттық идеясының құндылығы: 4 ) Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Дүниежүзі елдерінің шаруашылықтарының даму маңыздылығына баға беру. |
Пəнаралық байланыс |
География «Солтүстік Америка» (7-сынып), Ағылшын тілі «The United States of Amerika» (6-сынып), Дүние жүзі тарихы «Америка елдері». |
Алдыңғы білім |
«Солтүстік Америка» 7-сынып. |
Сабақтың барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1 мин
2 мин
Білу 2 мин |
«Сәлеметсің бе!» әдісі арқылы амандасып, жағымды психологиялық ахуал туғызу. Жұп болып орындайды. Оң қолының саусақтарын көршісінің саусақтарына тигізеді;
Үй жұмысын тексеру «Шеңбер ішінде және сыртында» әдісі. Әдіс бойынша үлкен шеңбердегі оқушылар сағат тілімен жылжып бір-біріне сұрақтар қояды, кіші шеңбердегі оқушылар жауап береді, содан соң ауысады. Оқушылар «Пазл» әдісі арқылы топқа бөлінді. Ту, Елтаңба, Бразилия символы (Христос қорғаушының статуеткасы)
Тақырыпқа шығу. «Визуалды айғақтар» әдісі. Тақтадағы суреттерде не бейнеленген? Оларды не байланыстырады? Жаңа сабақтың тақырыбы қандай? Оқу мақсаттары оқушылармен бірге анықталып, тақтада көрсетіледі. |
Интернет-ресурстар: worldofteacher.com/4100-strategi |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
Түсіну 5 мин
Қолдану 5 мин
Талдау 6 мин
Жинақтау 5 минут
6 минут
2 минут |
(ТЖ) Мәтінмен жұмыс (Ақпараттық-танымдық саты). 1-тапсырма: АҚШ туралы мәліметтермен таныса отырып, түсіндіріңдер. Флипчартқа түсіріледі. 1-топ: АҚШ-тың географиялық орны. 2-топ: Халқы, тілі мен діні. 3-топ: Мемлекеттік құрылымы және экономикасы. (ЖЖ) Картамен жұмыс
«Дәптер алмасу» әдісі арқылы өзара тексеру. ТЖ 2-тапсырма. «АҚШ-тың экономикасы» бейнежазбасы бойынша «Литосфера бойынша алған білімдерін қолданып, дүние жүзі елдерінің экономикасын салыстырмалы түрде сипаттайды.
ЖИГСО әдісімен салыстыру 1-топ: «АҚШ» пен «Жапония».
2-топ: «АҚШ» пен «Қытай».
3-топ: «АҚШ» пен «Қазақстан».
Әр топ тапсырманы орындап, сыныпқа ұсынады. Қорытындылау үшін сұрақтар қойылады.
«Сэндвич» әдісі арқылы бағалау
|
https://itest.kz/kz/lekciya_amerika_
https://bilimland.kz/kk/content/ structure/2064-geografiya_kk#lesson=14237
https://bilimland.kz/kk/content/ structure/2064-geografiya_kk#lesson=14380
Оқулық, атлас (11-сынып)
https://bilimland.kz/kk/content/ structure/2064-geografiya_kk#lesson=14237
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
Бағалау 6 минут
|
4-тапсырма. «Сызықтық» диктант «+», «-».
5-тапсырма. «Өз-өзіңді сына» (Itest арқылы тест өткізу.) Үй жұмысы. Түсініксіз жерлерді оқып келу. 2 жуан және 3 жіңішке сұрақ құрастыру. |
https://itest.kz/kz/lekciya_amerika_elderi |