Жылу алмасудың түрлері. Жылуөткізгіштік. Конвекция. Сәулелену
Сабақтың мақсаты | Жылу алмасу түрлерінің маңыздылығын түсіну және күнделікті өмірде қолдануға дағдыландыру. |
---|---|
Күтілетін нәтиже | Жылу алмасудың маңыздылығын түсінеді, күнделікті өмірде қолдануға дағдыланады. |
Әдіс-тәсілдер | 1. Жеке, жұптық және топтық әдіс; 2. "Миға шабуыл" әдісі; 3. ЖИГСО әдісі. |
Ақпарат көздері |
Физика, 8-сынып оқулығы, тақырыпқа байланысты видео, интернет, интерактивті тақта,
|
Бағалау әдістері | Формативті бағалау. Топтық бағалау. |
Жаңа сабақ | 45 минут. |
Блум таксаномиясы |
Уақыт |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Ұйымдастыру. Сәлемдесу, журнал бойынша түгендеу. Оқушыларды психологиялық дайындау, өзін-өзі реттеу, ынтымақтастық атмосферасын құру. |
3 минут |
1. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызамын. 2. Футбол құрамасымен топқа бөлемін. 3. Топ ережелерін сақтауды сұраймын. 4. Бағалау парақтарын таратамын. |
Сәлемдеседі, кезекші оқушы сабақта жоқ оқушыны атап айтып шығады, сабаққа назар аударады. Футбол құрама командалары арқылы 3 топқа бөлінеді. |
Білу Тақырып мазмұны бойынша Кім? Не? Қандай? Қалай? Нені? Қашан? Не істеді? деген сияқты сұрақтарға жауап беретін толық ақпарат іріктелінуі қажет. |
7 минут |
1. Не білетіні туралы 2. Өмірден мысалдар барма? 3. Қандай процестер? 4. Қызметі қандай деп ойлайсыңдар? |
Әр топ сыни тұрғыдан ойлауды дамыта отырып, сурет бойынша жылу алмасудың түрлерін өмірмен байланыстып, өз ойларын постерге түсіреді. Бір-бірімен идея алмасады. |
Түсіну
Неге? Неліктен? Себебі? Не үшін? сұрақтары оқушының жоғарыда берген жауаптарына оларды тереңдету үшін қойылады. |
10 минут |
1. Жылу алмасу
2. Ішкі энергия
bilimland.kz сайтынан бейнебаян көрсету арқылы сұрақтар қою. Бейнебаяннан не түсінгені туралы сұрау. |
1. Әр топ жылу алмасудың түрлерін атап өтті, мысалы. 1 топ. Жылуөткізгіштік туралы өмірден мысалдар келтіріп, қандай процесс екені туралы айтады. 2 топ. Конвекция құбылысын мектептегі батареялармен түсіндіріп береді. 3 топ. Күн сәулесінде де жылу бар және оның таралатыны туралы айтып береді. |
Қолдану |
15 минут |
Топтық жұмыс. ЖИГСО әдісі бойынша оқушылар бір біріне түсіндіру. 1. www.iTest.kz/lekciya_termodinamika_anyqtama. 2. www.ITest.kz/lekciya_ishki_ehnergiya_zhylu_molsheri сайтынан тест шешу сұрақтары. |
1. Оқушылар есепті топта жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс жүргізе отырып талқылау.
2. Әр деңгейлік тапсырманы орындап болған соң, интерактивті тақтада дұрыс жауабы көрсетіліп, өз қателерін тексеріп тапсырма бойынша бағалайды. |
Талдау Қорытынды жасау, анықтама беру, мазмұнды жүйелеу. |
5 минут |
Қарлы кесек әдісі бойынша сұрақтарға жауап. |
Сұрақтар қою. |
Топтау Өз жұмыстарына баға беру. |
5 минут |
Критерий арқылы формативті бағалау. |
1. Әр топ басшысы өз критерийлері бойынша топ мүшелерін, жеке жеке бағалайды. 2. Әр оқушы өзін-өзі бағалайды. |
Рефлексия |
Екі жұлдыз, бір ұсыныс. |
||
Үйге тапсырма беру |
Жылу алмасу түрлеріне тест құрастыру. |