Резонанс
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | - Жүйенің меншікті жиілігіне жақын сыртқы тербелістер жиілігі кезінде тербелістер амплитудасының графикалық өзгерісін сипаттау, сондай-ақ резонанстың сипаттамасын толық түсіндіру; - Пайдалы немесе теріс резонанс жағдайларына мысал келтіру. |
Сабақ мақсаттары | Резонанс құбылысын түсіну. Физикалық мағынасын түсіну. Резонансқа мысалдар қарастыра алу, зиянды және пайдалы жақтарын ажырата алу. |
Жетістік критерийлері | Сызба бойынша еркін тербелістердің бірқатар ерекшеліктерін сипаттайды; Сызба бойынша резонанс құбылысы өтетін жағдайларды сипаттайды; Резонанс құбылысын сипаттайтын шамаларды қолданады; Резонанс құбылысының сыртқы белгілерін анықтайды (сол бойынша құбылыс анықталады); Құбылыс болмысын түсінеді; Резонанс құбылысының туындауына тәжірибеде мысалдар келтіреді; Құбылыстың адам жаратқан техникалық құрылғылар мен қоршаған ортаға зиянды әсерін алдын алу әдістерін ұсынады; Резонанстың тәжірибеде оңтайлы түрде туындауына мысалдар келтіреді. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Сыныпта түзілген түрлі қарапайым тербелістер туралы сұрақтарға жауап беріп, сыныпқа өздерінің жүргізген бақылаулары туралы әңгімелеп бере алады. Пәндік лексика және терминология: Тербелістер, период, амплитуда, фазалар айырымы, орын ауыстыру, жылдамдық, үдеу, период, жиілік, күш, күйі, өшу уақыты, қарапайым гармоникалық тербелістер, мәжбүр тербелістер, жетекші элемент, резонанс, өшу. Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері. Уақыт периоды амплитудаға тәуелді ме? Орын ауыстыру мен жылдамдық /немесе үдеу арасындағы фазалық қатынас дегеніміз не? Қай кезде жылдамдық пен үдеудің мәндері максимал болады? Уақыт периодына/жиілікке қандай факторлар әсер етеді? Күш орналасу мен тербеліс уақытына қалай тәуелді? Амплитуданың өшу шапшаңдығы қандай және өшу уақытына не әсер етеді? |
Құндылықтарды дарыту | Оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, алғырлыққа, зеректікке шапшандыққа баулу, ізденімпаздық қасиеттерге жетелеу, шығармашылық қабілетін дамыту, өз ойын нақты жеткізе білуге үйрету. |
Пәнаралық байланыстар | Математика, синус және косинус графигі. |
АКТ қолдану дағдылары | Презентация. https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/mexanika/terbelister/lesson/erkin-oshetin-zhane-eriksiz-terbelister-rezonans сабағының сілтемесі. |
Бастапқы білім | Гармоникалық тербеліс графигі мен теңдеулері. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру 4 мин |
Сәлемдесу. Сабақ барысымен таныстыру. Жағымды ахуал туғызу үшін және сабақ тақырыбына байланысты Ф.И. Шаляпиннің «Вдоль по Питерской» әуенін қоямыз. Оқушылар шеңбер бойымен тұрады. Өткен сабақтың тақырыбы бойынша бір-бірлеріне сұрақтар қояды. Сынып оқушылары бір-бірлеріне доп лақтыру арқылы сұрақтар қойып, допты қағып алған оқушы сұраққа жауап береді. Дұрыс жауап бермеген жағдайда сұрақ қойған оқушы өзі жауап береді. - Гормоникалық тербелістер дегеніміз не? - Тербеліс жиілігі? - Тербеліс периоды? - Еркін тербелістер? Еріксіз тербелістер? т.с.с. |
Әуен. Ф.И. Шаляпиннің «Вдоль по Питерской» | ||||||||||||||||||||
Ой қозғау 4 мин |
Ой қозғау: Оқушыларға 2010 жылдың 20 мамырында орын алған Волга өзені арқылы өткен көпірдің тербелісі туралы жаңалықтан үзінді көрсетеміз. Неліктен осындай жағдайлар орын алуы мүмкін екендігін сұрау, осы жағдайға ұқсас тағы қандай жағдайлардың орын алғандығын сұрастыру. |