Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі

Алтаев Нұрлан
Жамбыл облысы, Меркі ауданы, №9 В.А. Савва атындағы орта мектеп
3271
Физика
Тақырыбы:
Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі

 
 
Сабақтың жоспары
Сабақтың мақсаты
Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы, электр кедергісін білу. Ом заңын тәжірибеде қолдану. Ток күші, электр кернеуі және кедергісінің тәуелділігін анықтау, дәлелдеу, салыстыру, талдау. Формуланы түрлендіру, өлшем бірлігін табу, есептер шығару. Ом заңының өмірде қолданылуы және оның маңызы.
Сабақтың типі
Аралас сабақ.
Ресурстар
Дидактикалық материалдар жинағы, интерактивті тақта, презентация, маркер, постер, ноутбук, www.BilimLand.kz, www.iTest.kz
BilimlandiTest ресурстары.
Әдіс-тәсілдер
Тәсілі: жеке, жұптық, топтық. Әдісі: практикалық, шығармашылық, деңгейлік, СТО стратегиялары.
Оқыту нәтижесі
Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы, электр кедергісін біледі. Ом заңын тәжірибеде қолданады. Ток күші, электр кернеуі және кедергісінің тәуелділігін анықтайды, дәлелдейді, салыстырады, талдайды. Формуланы түрлендіреді, өлшем бірлігін табады, есептер шығарады. Ом заңының өмірде қолданылуы және оның маңызын түсінеді.
Түйінді идеялар
Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі.
Сабақтың барысы:
Мұғалімнің іс-әрекеті
Уақыт
Оқушының іс-әрекеті

І. Ұйымдастыру
Оқушылармен сәлемдесіп, шаттық шеңбері құру.


Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 1

1 мин Оқушылар сәлемдесіп, бір-бірілеріне тілек тілеп психологиялық ахуал жасайды. Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 2

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Мұғалім үй тапсырма материалдарын тексереді. http://itest.kz/lekciya_ehlektr_togy_toktyng_aserleri Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 4

10 сұрақ
Оқушыларға стикерге өткен сабақ бойынша бір сөз, формула, өлшем бірлік немесе сөз тіркесін жазадыруын бұйырады.

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 5
Топқа бөліну.
Сынып оқушылары 1-10, 11-20 және 21-31 туылған күндері бойынша топқа бөлінеді:

  • 1-топ. 1-10 күндері туылғандар;
  • 2-топ. 11-20 күндері туылғандар;
  • 3-топ. 21-31 күндері туылғандар күндері бойынша 3 топқа бөлінді.
8 мин Оқушылар сәлемдесіп, бір-бірілеріне тілек тілеп психологиялық ахуал жасайды. Оқушылар үй тапсырмасын (есептерді) жұп арқылы тексереді.

Оқушылар жапсырма қағазға өткен сабақ бойынша бір сөз, формула, өлшем бірлік немесе сөз тіркесін жазады.
Ыстық орындыққа шыққан оқушының маңдайына стикер жабыстырылады. Қалған оқушылар мимика немесе синоним сөздермен түсіндіреді.






















3 топқа бөлінеді.
Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 3


























Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 6

БЛУМ таксономиясы бойынша критериймен таныстыру.

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 7

1 мин Критериймен және дискрипторлармен танысады. Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 8

ІІІ. Жаңа материалды игеру

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/otkizgish-kedergisi-tizbek-boligine-arnalhan-om-zangy

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 9

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 10

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/otkizgish-kedergisi-tizbek-boligine-arnalhan-om-zangy

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 13

Электр тізбегімен жұмыс
Оқушыларға 3 топқа 3 тапсырма беріледі. Сұлба бойынша электр тізбегін жинап, тәуелділіктерін айқындау, талдау, дәлелдеу.

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 14

Постерді қорғау.
Тапсырмалары бойынша ашық сұрақтар қою

10 мин




























6 мин

Оқушылар жаңа сабақтын мәтінімен танысады.










Бейнематериалмен танысып, құралдармен жұмыс істеуді түсінеді.


























Оқушыларға 3 топқа 3 тапсырма беріледі. Сұлба бойынша электр тізбегін жинап, тәуелділіктерін айқындайды, талдайды, дәлелдеу.
І топ. Ток күшінің кернеуге тәуелділігін;
ІІ топ. Ток күшінің кедергіге тәуелділігін;
ІІІ топ. Электр кернеуінің кедергіге тәуелділігін анықтап, графигін сызып, есептеп береді.


Топтар постер қорғағанда қалған топтар ашық сұрақтар қояды және оларға жауап береді




























Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 11


Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 12

Сергіту сәті.

1. Фокус.
2. Тақырып бойынша карикатура. Оқушылар анықтау керек. Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 16

Әр топқа жеке тапсырма беріледі.

І топқа – 1 жаттығу.
https://bilimland.kz/upload/content/lesson/10864/media/559c12ee02d416b385921c64abc820bb/icplayer/clear.cache.gif

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 17

ІІ топқа - 2 жаттығу.
https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 18

ІІІ топқа - 1-2 жаттығу.
https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/otkizgish-kedergisi-tizbek-boligine-arnalhan-om-zangy

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 19

Тестілеу
http://itest.kz/exam_test?test_id=122522548

3 мин






















8 мин



































































2 мин

Әр топ берілген тапсырмаларын орындайды.

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 15

Критериймен жұмыс.

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 20

 

Критерий бойынша оқушылар БЛУМ таксономиясы бойынша не түсінгенін, білгенін.

Құралдарды және формуланы қолданғанын, зерттеу әдісі арқылы нәтижелерді талдағанын, мәліметтерді жинақтағанын, өмірмен байланыстырып бағалағанын айқындайды.

 
Тапсырма (өмірмен байланыстыру).

1. 4В кернеу адам өміріне қауіпті ме?
2. Батыс елдерінің қолданатын техникалары 110В арналған. Оларды біздің елде қолдану үшін не өзгерту керек?
2 мин 1. Адам терісінің кедергісіне байланысты.

2. Ом заңын пайдалана отырып кедергіні өзгерту керек екендігін айтады.
 
Критерий бойынша оқушылар тепе-теңдік дөңгелегін толтырады.

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 20
  Критерий бойынша оқушылар тепе-теңдік дөңгелегін толтырады және әр сектор бойынша білім деңгейін санмен көрсетеді. Қайсы сектор аз балл болса, соның себебін астыңғы сызыққа толтырады. Жалпы жиналған балын жанына жазып, алған бағасын шығарады. Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 21
Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 22

V. Бағалау.

Топ мүшелерінің бүгінгі сабақ бойынша жұмысын тепе-теңдік дөңгелегі арқылы топ басшысының бағалауын ұсынады.

1 мин

Топ басшысы бүгінгі сабақ бойынша бағалау
парақшалары арқылы топ мүшелерін бағалап өтеді.
 
Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 23
VІ. Үй тапсырмасы

1. Оқулықтағы жаттығу тапсырмасы.
2. Ом туралы ақпараттар іздестіру, реферат, презентация.
1 мин
Оқушылар үй тапсырмасын ала отырып, оның орындалуына байланысты нұсқаулық алады.
 

VІІ. Кері байланыс

Кері байланыс парағын ұсыну.


Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 25

2 мин Оқушылар кері байланыс парағын толтырады.
Кері байланыс тақтасына барып жапсырма қағаздарын іледі.
Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі - 24
Қате туралы хабарландыру