Жүрек. Жүректің жұмысы. Қан айналымы
Сабақ мақсаттары |
Жүректің құрылысы, жұмысы, жиырылуы, қан айналым шеңберлері туралы білім меңгерту; Оқытудың оқу материалдарының мазмұнын өмірмен байланыстыру арқылы білім алушылардың білім біліктігін дамыту; Білім алушыларды салауатты өмір сүруге тәрбиелеуге ықпал ету; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың типі |
Аралас сабақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі |
Топтық жұмыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
• Жүректің құрылысын, қызметін біледі; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Сабақ барысында пән мазмұнының ұғымдaрын қолдануға қажетті айтылым– жазылымға сәйкес жұмыс тілін қалыптаcтыру (мысалы, топтық жұмыстар, сұрақты дұрыс қоя білу, жағдайды талдау және пікірталас жүргізу үшін қажетті тіркестер) Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Дұрыс әрекет: жауапкершілік, ұқыптылық, іскерлік |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Өзін-өзі тану, ағылшын тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Bilimland.kz, iTest.kz, Twig-bilim.kz, Quizlet.com сайттары «Жүректің құрылысы және қызметі. Қанайналым шеңберлері» презентациясы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Қан топтары, қан физиологиясы, қан құю. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың технологиясы мен әдістері: |
АКТ, жүрек жылуы тренингі, мәтінмен жұмыс, TRUE or FALSE, интерактивті әдістер: салыстыру, талдау, ақпарат беру, сұрақ-жауап, миға шабуыл, топтық жұмыс, тазалық стратегиясы, кері байланыс бутерброды |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы 5 минут
|
1.Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал Кезекші мәліметімен танысу, журналға белгі соғу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Жүрек жылуы» тренингі Білім алушылар дөңгелене тұрып, бір-біріне жүрек ұсына отырып ағылшын тілінде тілектерін, жылы лебіздерін білдіреді. |
Қағаздан қиылған жүрек |
|||
Сабақтың ортасы 70 минут
|
2. Үй тапсырмасын сұрау iTest сайтынан «VII тарау. Иммунитет, қан құю, қан топтары» тест жұмысын орындау https://itest.kz/kz/exam-test?test_id=566740106
3. Жаңа тақырып Топ білім алушылары әртүрлі түсті қағаздан жасалған жүрек қиындыларымен 4 топшаға бөлінеді.Топ басшыларын тағайындау, бағалау парақтарын тарату;
Бүгінгі сабақта «Жүрек жылуы» тренингі, топшаларды қағаздан жасалған жүректер арқылы бөлудің себебін білім алушылардан сұрау арқылы жаңа тақырып ашылады. Бейнематериал көрсетіледі https://twig-bilim.kz/kz/film/heart
Quizlet.com сайтынан ағылшын-қазақ тілдеріндегі терминдік карточкалармен жұмыс https://quizlet.com/375652980/flashcards
Топтық жұмыс 1 топ – Жүректің құрылысы, жұмысы, жиырылу ырғағы; 2 топ – Жүректе қозудың тууы және таралуы, жүректің жиырылуы; 3 топ – Қан айналым шеңберлері; 4 топ – Жүрек-қантамырлар жүйесінің аурулары;
Әрбір топшаның алдында білім алушылардың есімдері жазалған таяқшалар болады. Тақырыптарын қорғау үшін оқытушы топша мүшелерінің ішінен кез-келген білім алушының есімі жазылған таяқшаны тандау арқылы анықтайды.
Әрбір топшаның жұмысынан кейін BilimLand.kz сайтының бейнероликтерін көрсету, талдау 1-бейнеролик: 2-бейнеролик:
3-бейнеролик:
4- бейнеролик.
«Кері байланыс бутерброды» Топшалар бір-бірінің жұмыстарына анализ жасайды: бірінші жағымды сөз айтады, кейін құрылымды сын айтады, соңынан тағы да жағымды пікір білдіреді.
Тапсырмалар: Топшалар тақырыптарымен алмасып, BilimLand.kz сайтынан жаттығу жұмыстарын орындайды: 1 топ - №4034. Қан айналымы: 1-жаттығу және тест орындау 2 топ - №4035. Жүрек-қан тамыр жүйесінің аурулары мен гигиенасы: 1-жаттығу және тест 3 топ - №4031. Жүректің құрылысы: 1-жаттығу және тестті орындайды 4 топ - №4032. Жүректің қызметі: 2, 3 жаттығулар және тестті орындайды; |
Қызыл, сары, жасыл, көк түсті жүрек пішіндес қағаз қиындылары
Набидоллина Ш. С. «Бастауыш мектеп жасындағы балалардың анатомиясы, физиологиясы және гигиенасы». «Фолиант» баспасы. Астана, 2007 ж. -154-160 бет, мәтіндер, кестелер, плакаттар, презентация, жүректің макеті
|
|||
Сабақтың соңы 15 минут |
4. Бекіту Дұрыс немесе бұрыс/ TRUE or FALSE әдісі арқылы тұжырымдарды тексеру 1. The weight of the heart is 225 to 300 gms in adults; (T) 2. The heart is surrounded by membrane called Pericardium; (T) 3. Two distinct layer of tissues make up the heart wall; (F) 4. Epicardium – cardiac muscle layer forming the bulk of the heart; (F) 5. The blood flow starts from right atrium; (T) 6. The human circulatory system is a three circulatory system; (F) 7. From lungs the oxygenated blood comes to left atrium through pulmonary veins; (T) 8. The myocardium is auto rhythmic and hence can produce its own action potential; (T) 9. The systemic circuit is between the heart and lungs; (F) 10. The pulmonary circuit is between the heart and the other organs; (F)
5. Қорытындылау. - Бүгінгі тақырып бойынша түсінбеген жерлері болса сұрау; - Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау;
6.Үйге тапсырма беру: Жүрек-қан тамырлар жүйесінің ауруларын туғызатын факторлар және оның әсері»
7. Рефлексия. «Тазалық» стратегиясы
|
Интербелсенді тақта, презентация
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Білім алушылардың әртүрлі топтарына жеке қабілеттерін ескере отырып, танымдық тұрғыдан қызығушылығын туғызатын тапсырмаларды сабағымда жоспарлаймын. Сабақ барысында қабілеті төмен, орта, жоғары білім алушылар арасында топтық, жұптық, жұмыстар жүргізіп, өзара сабақты бір-біріне түсіндіріп, талдатамын, жаңа білімдерін қолданып, жаңа біліммен қарулануына мүмкіндік беретін, жеке тұжырымдарын айтуға ықпал ететін әдістерді қолдануға жұмыстанамын. Қосымша көмекті әр топтың жанына барып мәтінмен қалай жұмыс істеу керек, ақпаратты стратегияның шартына сай қалай өңдеуге болады, қандай идея айтатындықтарын тыңдап, ой қосу арқылы беремін.
|
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Электронды презентациялар құрастыру, электронды ресурстарды қолдану. Интерактивті тақтаны 20-25 минуттан артық қолдануға болмайтындығын,көзге, денсаулыққа зиян екендігін, жұмыс барысында үзіліс жасау керектігін ескеремін.
|
Бағалау парағы
Білім алушының аты-жөні |
Үй тапсырмасы (тест) Бағалау шкаласы: «5» -13-14 дұрыс жауап «4» - 11-12 дұрыс жауап «3» - 7-10 дұрыс жауап «2» - 6-0 дұрыс жауап |
Топтық жұмыс Зерттеу оқулықпен, кестелермен, макетпен жұмыс 5 ұпай
|
Тапсырмаларды орындауы
5 ұпай
|
Бекіту Дұрыс немесе бұрыс/ TRUE or FALSE 5 ұпай
|
Қорытынды баға |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|