Терінің құрылысы мен қызметі, оның маңызы
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Терінің құрылысымен таныса отырып, оның қызметтерін талдау, ажырату; |
Сабақтың мақсаты |
Терінің құрлысы мен қызметін, маңызымен танысу мақсатында BilimLand, Itest, Twig ресурстарын пайдалан отырып сабақты меңгеру. Жұптық мен топтық жұмыстарды тиімді пайдалану. |
Күтілетін нәтиже |
Барлық оқушылар: Мәтіннің мазмұнын толық түсінеді, адамның терісінің басқа омыртқалыларға қарағанда ерекше екенін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Терінің құрылысын талдайды, қабаттарын айқындайды, қабаттарды салыстырады, терінің қызметтерін рейтингілейді, терінің маңызын талдайды. Кейбір оқушылар: Тері қызметтерінің ағза үшін маңызына баға береді. |
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Мәтіндегі жаңа термин сөздермен танысады, түсінеді, мағынасын ажырата алады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Тері, эпидермис, дерма, май клетчаткасы; |
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын, физика, қазақ тілі, информатика |
Ресурстар |
bilimland.kz, imektep.kz |
Сабақ барысы
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы 3-4 минут |
CLIL әдісі Тақтаға мәтін беріледі. Мәтінді оқып болған соң оқушыларға төмендегідей құрылым бойынша жазба жұмысын жазу тапсырылады «Сinquain»
Терминологиялық сөздік: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы
|
«Ойқозғау» стратегиясы. Көрсетілім соңынан әр топқа ыдысқа салынған кішкентай мұздар қойылады. Терінің құрылысы туралы «Терінің құрылысы мен қызметі» бейнефильмі көрсетіледі (2 мин) Электронды микроскоп арқылы терінің құрылысы көрсетіледі (1 мин) «Кесте толтыру» Терінің құрылысы мен қызметі
Дескрипторлар: |
Ыдысқа салынған мұз
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 минут
5 минут |
Сергіту сәті және де сын есім дегеніміз не? Сын есім қандай сұрақтарға жауап береді? Тапсырма Келесі кезеңде зерттеу жұмысы: топқа GLX құралы беріледі. Оқушылар аталған құралмен дененің (алақанның, шынтақтың, мойынның) тері температурасын өлшеп, бақылайды. |
https://imektep.kz/kz/syn-esim
GLX құралы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы 3 минут |
Әр оқушы жаттығуды және тест тапсырмасын орындайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау 2 минут |
|
Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырма |
ЭССЕ «Неліктен тері қоршаған орта мен организм арасындағы шектеуші мүше деп атайды?» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия |
Кері байланыс: |