Қатты, сұйық және газ тәрізді заттар
Оқу мақсаты: |
3.3.1.1 - заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу; |
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: бір заттың алуан түрлі болатынына көз жеткізеді; заттың үш күйімен танысады. |
Бағалау критерийі |
Заттардың бір күйден екінші күйге алмасатынына көз жеткізеді; Заттардың өзгергендегі күйіне, пішініне, көлеміне сипаттама береді. |
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Барлық заттар қатты, сұйық және газ тәрізді күйде бола алатынын дәлелдейді. Оқушылардың көбі: Кей қатты заттардың өзгермейтінінбіледі; Оқушылардың кейбірі: Заттардың атом бөлшектерінен тұратынын айтады. |
Пәндік терминология мен тірек сөздер: |
|
Сұйық, қатты, газ тәрізді |
|
Құндылықтар |
Бізді қоршаған әлемді сақтау |
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу |
АКТ қолдану дағдылары |
презентация |
Алдыңғы меңгерілген білім |
Барлық нысан дене деп аталатынын, дене заттан құралатынын біледі. |
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар
|
||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру Өткен сабақ бойынша жұмыс.
Үй тапсырмасын қорытындылау мақсатында кестені толықтыру. Бағалау критерий: Табиғи затты ажырата біледі; Жасанды затты таниды;
Өзін-өзі бағалау. 10- керемет |
Жеке жұмыс парағы
1-слайд |
||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Өзін-өзі бағалау. 10-керемет 7-9 жақсы 4-6- талпын 0-3- ойлан Жаңа сабаққа кіріспе Бағалау критерий Заттардың қандай денелерден жасалғанын ажырата алады; 1топқа Темірден жасалған заттар 2-топқа Ағаштан жасалған заттар; 3-топқа Пластмассадан жасалған заттар беріліп оларды қасиеттерін айтады. ҚБ бағалау. Ауызша мадақтау Негізгі бөлім 1-топқа әйнек, шеге, мұз, секер 2-топқа сироп, су, сұйық май, https://bilimland.kz/kk/courses/zharatylystanu/deneler-men-zattar/lesson/sujyqtyqtardyng-qasietteri
3-топқа үрілген шар, зажигалка беру. https://bilimland.kz/kk/courses/zharatylystanu/deneler-men-zattar/lesson/gazdyng-qasietteri
Қолдарындағы заттарды қандай зат екенін , күйін айту. Зерттеу жұмысы 1-топ қолдарындағы заттарды суға салу қорытынды жасау, (Барлық қатты заттар күйін өзгертпей) 2-топ сұйық заттарды бір ыдыстар екінші ыдысқа аударады ( Сүйық заттар қандай ыдысқа құйылады соның формасын алады, өзінің формасы болмайды) 3-топ шарды үрлеу, оны сығып қарау (газдың көлемі жоқ ,қандай жабық ыдысқа құылса, соның көлемін алады және сығылады)
ҚБ: Жұлдызбен бағалау. Саралау. Ынтасы жоғары оқушылар жұбына заттардың қатты, сұйық және газ тәрізді болу ерекшелігі туралы ой қорыту ұсынылады. Зерттеу жұмысын қорытындылау: Заттардың газ тәрізді болуын, сұйықтық ретінде болуын және қатты болуын анықтай келе олардың пішіндерінің өзгеруі туралы ой қорыту. Бағалау. Дескриптор: - Қатты денелерді ажыратады; - Сұйық денені ажыратады; - Газ тәріздіні ажыратады. Сергіту сәті. Табиғат құбылысы Дәптермен жұмыс. 49-50 беттердегі тапсырмаларды орындау. Сен білесің бе? Оқушыларға Жер бетіндегі су үнемі қозғалыста болатынын және күйін ауыстыратынын айту. Бағалауға арналған тапсырма. https://imektep.kz/kz/game#quiz-479
|
жұмбақ
Bilimland порталынан видео
Қатты, сұйық, газ тәрізді заттар беру.
Шар, инесіз шприц, стақан, шыны аяқ, кесе, шеге
Imektep.kz cайтынан тест |
||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
Рефлексия - Сабақта не қызықты болды? - Сабақта не қиын болды? - Сабақты түсінбедім! |
|
||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||
Ойлан! Кез келген зат үш күйде де бола ала ма? сұрағына ақпарат іздестіру. |
Топтық зерттеу жұмысын, жеке жұмысты бағалау |
Зерттеу тапсырмасымен айналысқанда қауіпсіздік ережелерін сақтау |
||||||||||||||