Үлкенге – құрмет, кішіге – ізет
Мақсаты |
Сыйластық, құрмет құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту. Үлкендерді сыйлауға, кішілерге деген қамқорлықты көрсетуге тәрбиелеу. |
Жұмыс нәтижесі |
Құндылықтар: жақсы және жаман, әдепті және әдепсіз әдеттерді айыра білу арқылы адамгершілік қасиеттерді сіңіреді, өмірмен байланыстыра мысалдар келтіріп дәлелдейді, дұрыс таңдау жасауға дағдыланады. |
Сілтеме |
Өзін-өзі тану оқулығы,адамгершілік-рухани тәрбие бойынша хрестоматия, i.Mektep ресурсынан «Өзін-өзі тану» пәні бойынша «Әдеп»бейнефильмі http://imektep.kz/adep, бастауыш мектеп әдебиеттік оқу айдарындағы шығармашылық жұмыстарда берілген өз ойыңды білдір тапсырмасы бойынша шағын әңгіме http://imektep.kz/shygarmashilik-zhumis. |
Оқыту түрі |
Диалогты оқыту, формативті бағалау, критериалды бағалау, АКТ-ны қолдану, топтағы бірлескен жұмыс. |
Ресурстар |
Постер, түсті қағаз, маркерлер, бағалау парақтары, дидактикалық таратпа материалдар, сюжеттік суреттер, компьютер, проектор. |
Сабақтың өтілетін уақыты |
45 минут. |
Сабақ жоспары |
1. Ұйымдастыру: шаттық шеңбері. 2. Сабақ барысы. 3. Рефлексия. 4. Үйге тапсырма. |
Үйге тапсырма |
«Жақсылық жасай білейік » атты күнделік бастау. |
Ойлауды Блум бойынша жіктеу |
Мақсат |
Тапсырма түрі |
Нәтиже |
Бағалау |
|||
критерийлер |
дескриптор |
ұпай |
жиынтық баға |
||||
Білу |
Шаттық шеңбері арқылы ынтымақтастыққа жұмылдыру, жағымды ахуал орнату. |
Үлкенге де сіз,
Сабақ барысындағы оқушылардың ережені қайталап өтуі. *Бір-бірін сыйлау; *Бір-бірін тыңдау; *Өз ойын нақты жеткізу; *Белсенді қатысу, т.б |
Оқушылар өлеңді жатқа қайталай отырып, бір-бірімен амандасады, жылы ишарат білдіреді.
Оқушылар ережені еске түсіру арқылы сабақ барысында осы ережелерді нақты орындау арқылы нәтижелі жұмыс жасауға дағдыланады. |
|
|
||
Түсіну |
Оқулықтағы сурет бойынша ауызша жұмыс жасау. Оқушылар «Адамгершілік-асыл қасиет» нақыл сөздерін жинақтай отырып 3 топқа бөлінеді. |
- Құрмет көрсету денеді қалай түсінесіңдер? - Балалар кімге құрмет көрсету керекпіз?
Оқулық бойынша топтық жұмыс /суретте берілген әрекетті сипаттау, қандай құрмет, ізет туралы суреттелгенін айту/. |
Өздерінің тәжірибесіне, көргеніне сүйене отырып сұрақтарға жауап береді. Кейіпкерлердің жақсы әдеттерге жататын әрекеттерін анықтау, оның мағынасын ашу, қажеттілігін дәлелдеу. |
Өз ойын толық жеткізе білу, жақсы құндылықтардың маңыздылығын жеткізу. |
Сұрақтарға толық жауап берді, сурет бойынша жақсы әдеттерді тауып айтты. |
3 |
|
Сұрақтарға толық жауап берді, сурет бойынша жақсы әдеттерді толық жеткізбеді. |
2 |
||||||
Сұрақтарға толық жауап берген жоқ,сурет бойынша жақсы әдеттердің қажеттілігін толық жеткізбеді. |
1 |
||||||
Қолдану |
Оқулықтағы «Үш дос» әңгімесі негізінде өзара сыйластыққа ықпал ету. |
Әңгімені тізбектей оқу. Сұрақтарға жауап беру. Кейіпкерлерге мінездеме бере отырып, жақсы қасиеттерді анықтау. |
Сұрақтарға ауызша жауап бере отырып, бір-бірімен сыйластықта болудың жолын ұсынады. Оқушылар тақтаға кейіпкерлерге берген мінездемелерін оқып, жабыстырады. Қазанқап: Қарымсақ: Самат: |
Оқушылардың сұрақтарға дұрыс жауап беруі және кейіпкердің әрекетін бағалай алуы (Бас бармақ арқылы оқушылардың жауаптарын бағалап, қолдап өту). |
Өте жақсы жауап берді. |
|
|
Жақсы жауап берді. |
|
||||||
Орташа жауап берді. |
|
||||||
Талдау |
Адами қарым-қатынас жасаудың маңыздылығын түсінуге ықпал ету. Мақалды құрастыру арқылы 2 топқа бөліну «Қайырымдылық жасасаң, |
http://imektep.kz/adep ресурсынан «Әдеп»бейнефильмінен үзінді көру (3.30 дейін), кластер құру |
Оқушылар топқа бөлініп, кластер құрастырады. 1-топ. Дананың бойынан қандай әдепті қылықтарды байқадың? 2-топ. Дана әдептілікті үйренудің қандай жолдарын нұсқады? |
Өз ойын ортаға салу, қорытынды шығару, дәлелдеу 2 жұлдыз, 1 ұсыныс арқылы бағалау.
|
Егер топтың жұмысы толық, бірлесе орындалса |
3 |
|
Егер топтың жұмысы толықтыруды қажет етсе |
2 |
||||||
Егер топтың жұмысы бірнеше толықтыруды қажет етсе және топта бірлесе жұмыс істеу байқалмаса |
1 |
||||||
Жинақтау |
Өзіндік қорытынды жасауға, кеңес айтуға дағдыландыру. |
Оқушы дәптеріндегі тапсырмаларда өз ой қорытындысын хат ретінде жазу: 1. Өзінен кішіге арнап кеңес жазу. 2. Өзіңе үлкендердің айтар ақылын жазу. |
Оқушылар сабақ бойы естіген, көрген, білген әдепті қылықтарын, оған үйрену жолдарын кіші бауыр, сіңлілеріне ақыл ретінде жаза отырып, өздері де үйренеді және ойларын жинақтайды. Сондай-ақ күнделікті ата-ана, әже-аталарының айтқан ақыл кеңестерін естеріне түсіреді. |
Оқушылардың оқыған ақыл-кеңестеріне өзіндік баға беру. - Қандай кеңестер ұнады, өзіңе қайсын алар едің? |
Сабақта айтылған құндылықтарды қолданып, жақсы кеңесақылдар жаза білді. Өзіне айтылған ақылдарды ұмытпапты. |
3 |
|
Сабақта айтылған құндылықтардың көбін қолданды. Өзіне айтылған ақылды толықтыру қажет. |
2 |
||||||
Сабақта айтылған құндылықтар аз айтылды.Үлкендердің де ақылын есте сақтамаған. |
1 |
||||||
|
Ертегіні тыңдау арқылы ата-анасына, үлкендерге деген шынайы сыйластығын қалыптастыруға ықпал ету. |
i.Mektep ресурсынан бастауыш мектеп әдебиеттік оқу айдарындағы шығармашылық жұмыстарда берілген өз ойыңды білдір тапсырмасы бойынша шағын ертегіні тыңдау http://imektep.kz/shygarmashilik-zhumis |
Топта оқушылар қыздардың анасын сағынғанын талқылап, ең дұрысын анықтап, түсіндіреді. Келесі сұрақтарға жауап іздейді: *Қай қыздың жауабы ұнады? *Неге кіші қызы анасына ештеме айтпады? *Анаға деген құрметті қалай білдіруге болады? |
Топтар бір бірін қол шапалақтап бағалайды. |
|
|
|
Бағалау |
«Жүректен-жүрекке» рефлексиялық шеңбері арқылы қорытындылау |
Оқушылар жапырақтарға жазылған ізетті, құрметті білдіретін сөздерді оқып, үлкендерге,кішілерге айтылатынын анықтайды
|
Үлкендерге айтатын сөздерін -үлкен ағашқа, кішілерге айтылатын сөздерді кіші ағашқа іледі . Сөйтіп ағашты өздерінің жақсы сөздерімен жайқалтады.
Үлкен ағашқа ақылдаса отырып «Құрмет»,ал кіші ағашқа «Ізет» деген ат қойып, сөздер жаттауға беріледі |
Ал мұғалім: Кішілерді аяла, |
|