Жердің ғарыштан көрінісі. Күн. Жер

Тастанбекова Ақмарал
Оңтүстік Қазақстан облысы, Отырар ауданы, Аққұм ауылы, С. Сейфуллин атындағы жалпы орта мектеп
6192
Дүниетану
Тақырыбы:
Жердің ғарыштан көрінісі. Күн. Жер

 

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Жердің ғарыштан көрінісі туралы білу. Күн, жер туралы білімдерін толықтыру.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: жердің ғарыштан көрінісін көріп, танысады.

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың басты бөлігі: күн мен жер құрылымы туралы сипаттама береді.

Сабақ мақсаттары

Кейбір оқушылар: тақырып аясында ізденеді, маңызын атайды.

Тілдік мақсат

 

Оқушылар: сөйлемдерді толықтырады, талқылау жүргізеді, дұрыс жауабын айтады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: ғарыш, күн қуаты, күн жүйесі, Жер.

Сыныптағы диалогтік стиль түрі: зерттеушілік әңгіме.

Талқылауға арналған тармақтар: күн қуаты қалай, неге пайдаланылады? күннің тіршілік үшін маңызы неліктен зор?

Сіз неліктен біз ғарышты зерттеуіміз қажет деп ойлайсыз?

Жазылым бойынша ұсыныстар: сөзжұмбақты шеш, сөйлемді толықтыр.

Алдыңғы тақырып

Ғарышқа жол ашу.

 

Сабақ барысы

 

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

1. Ұйымдастыру кезеңі

 

2 минут

 

Мақсаты: сыныптағы оқушылардың қарым-қатынасын жақсарту, топқа біріктіру.

 

І. Топқа біріктіру.

(Тақтада күн жүйесі, ғарыш суреті ілінген. Оқушылар суреттерді таңдап алып, топқа бірігеді):

1. Күн жүйесі тобы: (Нептун,Уран, Сатурн, Марс, Жер, Меркурий, Шолпан, Юпитер)

Топ ұраны: Күндей жарқырап тұрамыз!

2. Ғарыш тобы: (Лайка, Белка, Стрелка, Ю.Гагарин, Т.Әубәкіров, Т.Мұсабаев, А.Айымбетов, Байқоңыр).

Топ ұраны: Біліммен ғарышты бағындырамыз!

 

ІІ. Оқушылар «Шаттық шеңберін» құрып, бір-біріне алған суретіне қарай тілек айтады.

Планеталар, ғарышкерлер суреттері.

 

 

2. Үй тапсырмасын сұрау

 

5 минут

 

 

 

 

 

3. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу кезеңі

 

17 минут

 

Мақсаты: оқушылармен бірлесе отырып сабақ тақырыбының маңыздылығын талқылау.

 

 

 

 

4. Сергіту сәті

   

3 минут

 

Мақсаты: оқушылардың көру қабілетін жақсарту, көзге арналған жаттығу жасау арқылы шаршағандарын басу.

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Қорытынды бөлімі

 

8 минут

 

Мақсаты: тақырыпты меңгеру деңгейін байқау.

 

 

 

6. «Біздің келешегіміз»

7 минут

 

Мақсаты: оқушылардың алған білімдерін келешекте пайдалану жолдарын талқылатып, қорғату.

Топтық жұмыс. Сөзжұмбақты шеш.

1-топ: КҮН

2-топ: ЖЕР

Сөзжұмбақтан күн, жер сөздері шешіледі.

Біз Күн, Жер туралы не білеміз? Өз жауабымызды флипчартқа жазып, қорғайық.

1. БІЛЕМІН!!!

Білемін кезеңінде оқушылар күн, жер туралы білетіндерін флипчартқа жазып, қорғайды

 

2. БІЛГІМ КЕЛЕДІ!!!

1. Жер айналса біз неге құламаймыз?

2. Күн қыста неге қысқа болады?

 

IMEKTEP.KZ ресурстары

 Күн.

 

iMektep

 

http://imektep.kz/kun

 Жер.

 

iMektep

 

http://imektep.kz/zher

Оқушылар видеофильм көріп жаңа сабақпен танысады.

Жұптық жұмыс. «БІЛІМ ДӘЛІЗІ» кезеңі.

 Оқушылар мәтінді оқып,мазмұнын бір-біріне оқып,түсінгенін айтып береді.

 

 3.«СӨЙЛЕМДІ ТОЛЫҚТЫР» ойыны.

Көп нүктенің орнына сөздер жазып, сөйлемдерді толықтырады. Жауапты мәтіннен тауып жазады.

Формативті бағалау: «Бас бармақ», «Анықтама» әдістері.

Жетістікке жетелеу.

 

Профессор В.Ф.Базарныйдың қағаз офтальмотренажері арқылы көзге арналған жаттығулар жасау

 

4. BILIMLEND.KZ (жаратылыстану)

1. Күн https://bilimland.kz/kk/courses/zharatylystanu/zher-zhane-halam/lesson/kun-zhane-kun-zhujesi

BILIMLEND.KZ (дүниетану)

1. Күн және басқа денелер https://bilimland.kz/kk/courses/dunietanu/zher-zhane-harysh/lesson/zherding-haryshtan-korinisi

2. Күн жарығын пайдалану https://bilimland.kz/kk/courses/dunietanu/zher-zhane-harysh/lesson/kun

 

5. Жеке жұмыс. «ДҰРЫС- БҰРЫС сұрақтар» ойыны (уақыт белгіленеді).

1. Адамдар ерте кезден-ақ Күн қуатын пайдалану жолдарын іздей бастаған.

2. Күн қызуын электр қуатын өндіруге, үй жылытуға, астық және түрлі жемістерді кептіруге, түрлі ауруларды емдеуге пайдалана бастады.

3. Күн батареялары көлік жүргізуде қолданылуда.

4. Күн қуатымен жұмыс істейтін электр стансалары жоқ.

5. Күн күн жүйесіндегі орталық жұлдыз.

6. Күннің сәулесі, жылуы болмаса Жер бетін қара түнек басады.

7. Жерді ғарыштан бірінші болып көрген Т.Әубәкіров.

8. Күн сәулелері Жерге таралып түспейді.

 

6. БІЛДІМ!!!

Топтық жұмыс.

Оқушылар берілген суреттерді, сөздерді пайдалану арқылы постер құрап, қорғайды (күн, жер, ядро, мантия, «таза» көлік түрлері, балама энергия көзі, жерді қорғау, күн батареясы т.б)

Флипчарт, маркер.

 

 

 

Флипчарт, маркер.

 

 

 

 

 

 

 

 

Видеофильм

 

 

Дүниетану оқулығы

К.Жүнісқызы, И.Нұғыманов,
Ә.Бірмағамбетов,

Н.Жапанбаева.

 

 

Слайд

Жұмыс дәптері

Смайлик

 

 

Қағаз офтальмотренажер

 

 

 

Видеофильм

 

 

 

 

 

Слайд

Сағат

Смайлик

Слайд

Флипчарт

Суреттер, сөздер

Смайликтер

7. Рефлексия

«Күншуақ» әдісі

1 минут

Мақсаты: кері байланыс жасау.

Күлімдеген күн суретінің айналасына тақырыпты жақсы түсінген.

Ойланып тұрған күн суретіне жартылай түсінген.

Көңілсіз күн суретіне түсінбеген оқушылар топтасуда алған суретіне есімін жазып, жапсырады.

Күлімдеген, ойланып тұрған, көңілсіз күн суреттері.

8. Бағалау

1 минут

Суммативті бағалау. Смайликтерді санап, бағалау.

Смайликтер.

9. Үй тапсырмасы 

1 минут

 

Мазмұнын түсініп оқу.

«Мен ғарышты, жерді, күнді қалай қорғаймын?» тақырыбына сурет салып келу.

Интернеттен ата-анамен бірлесіп, тақырыпқа байланысты мәлімет қарау.

Күнделік.

Қате туралы хабарландыру