Пайдалы қазбалар және оларды қорғау
Сабақ мақсаттары |
– Оқушылар пайдалы қазбалардың түрлерімен танысады, әрбір қазба байлықтары қандай қасиетке ие екенін меңгереді. Кен өндіру орындарымен танысады. – Оқушылардың ойлау қабілетін, сөздік қорын дамыту. – Өз бетінше ойын еркін жеткізуге, белсенді жұмыс жасауға тәрбиелеу. |
Бағалау критерийлері |
– Тарау бойынша тақырыптың мазмұнын біледі. – Бір-бірінен ажыратады, сәйкестендіреді. – Әр тақырыпты жетекші сұрақтар арқылы меңгереді. – Берілген жұмыстар бойынша әңгіме құрайды, ойын жүйелі жеткізеді. |
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, талдау, жинақтау, қолдану. |
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық. |
Ресурстар |
Интербелсенді тақта https://bilimland.kz/kk сайтының бейнероликтері, ойындары, сергіту сәттері, тест жұмыстары, 3-сынып дүниетану кітабы. |
Ғаламтордан алынған ресурстар |
https://bilimland.kz/kk/courses/inklyuzivti-kurs/qara-da-ajt/1-qadam/lesson/15-turmystyq-texnika сергіту сәті. |
Сабақтың барысы:
Уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Оқушының ойлау дағдысы |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут
Айтылым, тындалым |
1. Ұйымдастыру. Сәлемдесу, зейіндерін аудару. 2. Оқушыларды сабақтың жүргізілу жоспарымен таныстыру. Барлық тапсырмалар https://bilimland.kz/kk сайтынан алынады, сабақ тікелей сайт арқылы өткізіледі. Жоспары:
Экранда тапсырмалар жиыны беріліп отырады, тапсырмалар интербелсенді тақта арқылы орындалады. 6. Бағалау. Барлық оқушыларға «Бағалау матрицасы» арқылы дұрыс жауап берсе «+», бұрыс жауап берсе «–» қойылып отырады. |
|
Жинақтау |
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
Айтылым Тыңдалым
|
3. Оқушыларға https://twig-bilim.kz/ru https://twig-bilim.kz/kz/film/rock-types сайты арқылы қысқаша видеоролик көрсетіледі. Көрсетілім аяқталған соң сол бойынша бірнеше сұрақтар қойылады.
|
Видеороликті көріп болған соң жетекші сұрақтарға жауап беру |
Білу |
Интер белсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Бағалау матрицасына» берілген жауаптары бойынша белгі соғылып отырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Айтылым Тыңдалым Оқылым
|
3. «Мен не түсіндім...?» ойыны. https://imektep.kz/kz/paydali-kazbalar сайты арқылы қысқаша видеоролик көрсетіледі. Көрсетілім аяқталған соң, жаңа тақырыпты және видеоролик арқылы алған білімдерін пысықтау мақсатында ойындар ойналады. Үш қатарға үш түрлі ойын ойнатылады. Нұсқаулық: Бір оқушыдан кезекпен шығып, орындап отырады. 1-ойын. 1-қатар. «Артығын алып тастау». https://imektep.kz/kz/game#recycle_bin-1580 2-ойын. 2-қатар. «Дұрыс, бұрыс» https://imektep.kz/kz/game#true_false-1488 3-ойын. 3-қатар. «Бос орынды толықтыру» |
Білу, түсіну |
Imektep сайты «Қазақ тілі» бөлімшесі арқылы жұмыстар орындалады. Интербелсенді тақта |
Айтылым Тыңдалым Оқылым |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті: «Құра да айт» деп аталады. https://bilimland.kz/kk/courses/inklyuzivti-kurs/qara-da-ajt/1-qadam/lesson/15-turmystyq-texnika |
Интербелсенді тақтада қосылып, барлық оқушымен бірге орындалады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4. Тест жұмысы барлық оқушылардан алынады. Нұсқаулық: Бір оқушыдан кезекпен шығып, дұрыс жауапты белгілеп отырады. https://imektep.kz/kz/game#quiz-1537 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Бағалау матрицасына» берілген жауаптары бойынша белгі соғылып отырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5. Қорытынды. Сабақ барысынан орындалған 4 тапсырма бойынша әр баланың «+» және «–» белгілері саналады. 4 «+» белгісі болса – 5 3 «+» белгісі болса – 4 2 «+» белгісі болса – 3 деген бағалар арқылы бағаланады.
Назарларыңызға рақмет! |
|