Бұлт. Жауын-шашын
Сабақтың мақсаты | 1. Жауын-шашын түрлері және оның қалай пайда болатынын түсіндіру; 2. Мәтінді түсініп оқып, ойын жеткізе білуге дағдыландыру. |
Міндеті | – Бұлт пен жауын-шашын туралы түсінік беру. – Оқылым, жазылым, ойлау, есте сақтау дағдыларын дамыту, – Өз ойын еркін айтып, сөйлей білуге ықпал ету. |
Күтілетін нәтиже | 1. Жауын-шашын түрлерін біледі және оның қалай пайда болатыны жөнінде ақпарат алады. 2. Мәтінді оқып, мазмұнын өз сөзімен баяндап беру қабілетін жетілдіреді. |
Керекті жабдықтар | Қ. Аймағамбетова, Н.А. Ким, Г.Д. Мырзақанова, Т.Г. Напалкова “Дүниетану” оқулығы. 3-сынып, 2015. «Алматыкітап». Интерактивті тақта, компьютер, планшет, топтамалар, дидактикалық материалдар, қима қағаздар. |
Оқытуға қажетті сілтемелер мен сайттар | http://imektep.kz/tabigattagi-su-aynalimi http://imektep.kz/aua-rayi |
Сабақтың формасы | Топтық, жұптық, жаппай. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, диалогтік оқыту, сын тұрғысынан ойлау стратегиялары, жеке, жұптық, топтық жұмыс. |
Тапсырмалар | Кеңейтілген: А, Б, С деңгейлік тапсырмалары, iMektep.kz ресурсы тапсырмалары. |
Бағалау | Фигуралар арқылы өзін-өзі бағалау, суммативті бағалау. Кері байланыс “Сандықша, ет тартқыш, қоқыш жәшігі”. |
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
Сабақтың кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
---|---|---|
Кіріспе Психологиялық дайындық “Мен 10 заттың атауын білемін” жаттығуы. |
1) Бұл топтық ойын. Оқушыларға шеңбер жасатып тұрғызу. | Допты шеңбер бойынша бір-біріне бере отырып, әр оқушы бір сөзден айтады: “Мен 10 өзеннің атауын білемін: Жайық – бір, Шаған – екі, Есіл – үш” деп ары қарай жалғастырады. Жалғастыра алмаған оқушы ойыннан шығады. |
Тұсаукесер
|
2) Бір оқушы сұрағын оқиды, екінші оқушы жауабын табады. Сабақтың тақырыбы: «Бұлт. Жауын-шашын».
|
Өзен, көл, теңіз, мұхит – бұл .... - Табиғи су қоймалары. - Өзеннің төменге қарай қозғалысы... - Өзеннің ағысы дегеніміз... - Өзен ағып жатқан жер.... - Ол арна деп аталады. - Өзенге басқа өзеннің келіп құюы... - Олардың салалары болып табылады, ... - Өзеннің басқа су қоймасына құятын жері... - Сағасы деп аталады. - Жерасты сулары... - Жердің терең бос қабатында, жарықтарында кездесетін сулар. - Су өтпейтін қабат неден тұрады... - Ол саз, граниттен тұрады. - Бастау... - Су жол тауып, бұлақ түрінде сыртқа шығады. - Артезиан құдығы... - Су құбыр арқылы сыртқа шығады. - Қар, бұршақ, жаңбыр, бұлт суреттері арқылы топқа бөлінеді. Оқушылар өз болжауларын айта отырып, жаңа сабақ тақырыбын табады. |
Негізгі бөлім
Бекіту. |
Мағынаны тану Сөздікпен жұмыс. |
«Судың айналымы», «Ауа райы» фильмін көреді. Фильм туралы әңгімелейді.
“Бірге ойлаймыз” әдісі |
Қорытынды
Рефлексия |
Ендеше жұлдыз саны қанша?
Үйге тапсырма: Оқулықтың 54-57 бет аралығын оқу. Тақырыпқа қатысты сұрақтар дайындау. |
Өзін-өзі бағалау Оқушылар сабақ бойына жинаған фигураларын санап, ортақ “5”, “4”, “3-ке” айналдырады. Кері байланыс “Сандықша, еттартқыш, қоқыш жәшігі” |