Алуан түрлі ғаламшарлар
Оқу мақсаты |
2.4.2.2 Күн жүйесі ғаламшарларын салыстыру. 2.1.2.4 Бақылау жүргізудің жоспарын құру. |
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушы:
Көптеген оқушы:
Кейбір оқушы:
|
Бағалау критерийлері |
· Күн жүйесі ғаламшарларын салыстырады; · Бақылау жүргізудің жоспарын құрады. |
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының "Индустрияландыру инновацияларға негізделген экономикалық өсу" тармағындағы Білім ең ғылымды біріктіру міндетін іске асыру мақсатында оқушылардың Алып ғаламшарлар жайлы білуге деген қызығушылықтарын арттыру. |
Пәнаралық байланыс |
Математика, көркем еңбек |
АКТ-ны қолдану дағдылары |
You tube желісінен бейнеролик |
Бастапқы білім |
Күн жүйесі мен ғаламшарлар туралы біледі |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
Сабақтың басы
1 минут
2 минут
|
«Ғарыш әлеміне саяхат» Аспан, аспан арайлым Топқа бөлу... Мозайка ойыны. Оқушылар 4 топқа бөлінеді 1-топ: Күн 2-топ: Ай 3-топ: Жер 4-топ: Ғарыш Сабақтың тақырыбына шығу: "Ғарыш" бейнеролигін тамашалайды. Бейнефильмнен не көрдіңдер? сұрақ көмегімен сабақ мақсатын оқушылармен бірге анықтайды. Жаңа сабақ түсіндіріледі. Бейнеролик bilimland.kz сайтынан «imektep» бөлімінен алынған ролик. |
Бейнеролик
https://imektep.kz/kz/ garysh-video
|
Сабақтың ортасы
10 минут
7 минут
3 минут
7 минут
5 минут
|
Оқулықпен жұмыс 1. 60-61 бет оқып шығу 2. Ғаламшарлардың күн жүйесіндегі реттерін қайталап шығу Дәптермен жұмыс: 45-бет жазу 1-тапсырма: «Суреттер сөйлейді» Әр топқа 8 ғаламшарлардың суреттерін таратып беремін. Сол ғаламшарларды топ бойынша А3 форматына кезек – кезекпен орналастырады. Ғаламшарларды орналастырып болғаннан кейінғаламшарлардың аттарын жазады. Әр топтан бір екі оқушы шығып ғаламшарлар туралы түсінік береді,қорғайды. Меркурий – ең жеңіл әрі күнге жақын
Қ/б: Аспанның көңіл күйі (Бұлт, күн, жаңбыр, найзағай) Бекітуге арналған «bilimland.kz» сайтынан тестер
2-тапсырма: "Ойлан жұптас" әдісі Айқыш пен дөңгелек. Берілген тұжырымдар дұрыс болса Х белгісін, дұрыс емес болса О белгісін сәйкес дөңгелекшелерге қояды. Сенде қандай белгі көбірек болды? 1. Айда ауа қабаты бар. 2. Жер өз осінен айнала қозғалады. 3. Жер – Айдың табиғи серігі. 4. Күн Айдан кішірек. 5. Ай Жер ғаламшарынан кішірек. 6. Жер Айды айнала қозғалады. Қ/Б: Аспанның көңіл күйі (Бұлт, күн, жаңбыр, найзағай)
Сергіту сәті « Әлем қандай тамаша!» 4-тапсырма. «Сәйкестігін тап». Ғаламшар атауын сәйкес сипаттамасымен қос.
Дәптермен жұмыс: 44-бет жазу Қ/б: Аспанның көңіл күйі (Бұлт, күн, жаңбыр, найзағай) |
https://bilimland.kz/kk/ courses/zharatylystanu /zher-zhane-halam/lesson /kun-zhane-kun-zhujesi
https://bilimland.kz/kk/ courses/zharatylystanu /zher-zhane-halam/lesson /kun-zhane-kun-zhujesi
Қалыптастырушы бағалау. Оқушының көңіл-күйі
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Зымыранды боя» Түсіндім (жасыл) Сұрағым бар (көк) Түсінбедім (қызыл) |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырасыз? |
Бағалау – оқушылардың материалдың меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.
|
Барлық оқушыларға тапсырма тәсілі сыни ойлауға жетелеу, себебі қажеттіліктеріне қарай жетелеу нәтижесін береді деп ойлаймын Көптеген оқушыларға диалог және қолдау көрсету тәсілі қолдану барысында сөзбен қолдау көрсету және ынталандыру да маңызы рөл атқарады. Кейбір оқушыларға қарқын тәсілі қолдану барысында кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді, көп күш жұмсауды талап ететін оқушылар үшін қолдануға болады |
Қ/б: «Аспанның көңіл күйі» әдісі
К/б: «Жұлдыздардың көңіл күйі» әдісі Кері байланыс: «Зымыранды боя» Түсіндім (жасыл) Сұрағым бар (көк) Түсінбедім (қызыл) |
Партаға дұрыс отыруы, сергіту сәті кезіндегі қауіпсіздік ережесін сақтау |