Тәуелдік жалғаулы зат есімдердің септелуі
Сабақтың мақсаты Күтілетін нәтиже |
– Балаларға жай және тәуелді септеудің жалғауларын, тәуелді зат есімдердің септелу ерекшелігін меңгерту. |
Пайдаланылатын ресурстар |
Оқулық, тест сұрақтары, кестелер, таратпа, маркер http://imektep.kz -тен бейнефильм. |
Сабақтың барысы
Психологиялық ахуал |
Психологиялық дайындық «Жүректен-жүрекке» шеңбері – Еркелетіп айтатын әрбір есім гүлге ұқсайды. Гүлдердің бәрі әдемі: раушан да, қызғалдақ та, бәйшешек те. Бәрі де өзінше керемет, бәрі де адамға қуаныш сыйлайды. Біздің есіміміз де осындай керемет! |
Оқушылар шеңберде жиналып, мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өткенді қайталау |
Зат есімге: 1) тәуелдік жалғауы жалғанады; 2) септік жалғау жалғанады; 3) көптік жалғауы жалғанады; 4) жіктік жалғауы жалғанады. Интерактивті тақтадан https://imektep.kz/kz/zat-esimnin-septelui-нен «Зат есімнің септелуі» тақырыбындағы фильмді көрсету. |
Оқушылар фильмді көріп, септіктерді қайталайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қызығушылықты ояту |
Оқушылар жұмысын тексеру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақ
Дәптермен жұмыс |
Жаңа сабақты бастамас бұрын мына фильмді тамашалайық. Бүгінгі сабақта немен танысатынымызды өздерің анықтайсыңдар. Интерактивті тақтадан https://imektep.kz/kz/zat-esimnin-taueldenui –тен «Зат есімнің тәуелденуі» тақырыбында фильмді көрсету. Интерактивті тақтадан тәуелдік жалғаулардың кестесін көрсету.
Оқулықтағы тапсырмаларды орындау. 2,3-жаттығулар бойынша жеке және өздік жұмысы. «Кубизм» стратегиясы. https://imektep.kz/kz/game#sort_elems-1189 сұрыптау және артығын алып тастау ойынын ойнау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ой толғаныс |
Тәуелдік жалғаулы зат есімнің септелуі.
Осы кесте бойынша бірінші қатар ел, екінші қатар бесік, үшінші қатар тау деген сөздерді талдайды. https://imektep.kz/kz/game#quiz-1190 тест сұрақтарына жауап беру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бекіту |
https://imektep.kz/kz/game#true_false-1477 -тен «Дұрыс» немесе «Бұрыс» (Тұжырымдардың дұрыс не бұрыс екенін анықтау). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма |
6-жаттығу, 19-бетте |
Күнделіктеріне жазады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау |
Бағалау парақшасын толтырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады |