Теңдеу
Оқу мақсаты |
– таңдау әдісі және қосу мен азайту амалдарының байланысы негізінде теңдеулерді шешеді; – қосу мен азайту амалдарының байланысы негізінде теңдік құру үшін әріпті өрнекті қолданады; – есепті сурет, сызба түрінде модельдейді; – қосындыны және қалдықты табуға берілген есепті талдайды және шығарады. |
||
Алдыңғы тақырып |
Әріпті өрнектерді салыстыру |
||
Уақыты 40 мин |
Сабақ кезеңдері
|
Жоспарланған әрекет |
Ресурстар: ламинадталған парақша, геометриялық фигуралар, текшелер т.б. |
2 мин |
Өткен сабақ «Өткенге оралу» |
ЖД. 37-жұмыс парағы Әріпті өрнектерді салыстыруға қысқаша шолу |
|
3 мин |
Психологиялық ахуал |
Ауызша есептеулер жаттығулары ретінде www.bilimland.kz сайтындағы сілтемені қолдану. |
https://bilimland.kz/kk/courses/bastapqy-matematika/2-synyp/6-uaqyt/lesson/6-01-1-uaqyt-kirispe |
2 мин |
Жаңа сабаққа дайындық. «Табалдырық аттау» |
Қосудың және азайтудың компоненттерін пысықтау |
|
7 мин
|
Жаңа сабақ «Төрде» |
Жаңа сабақты түсіндіруде https://imektep.kz/kz/tendeu 1, 2- тапсырмаларды талқылау барысында оқушылар қорытынды жасайды. Сурет бойынша белгісіз бөліктің мәнін табады. А) 3+х=9 Ә) 10+у=50 |
|
6 мин
5 мин |
|
3-тапсырма. Сурет бойынша теңдеу құрастырып, шеш. 4кг+х=5кг 4+х=6 x=? 4-тапсырма: Орындап көр. Көршіңмен ойна. Ойыншы текшені лақтырады. Ол текшеде түскен санды теңдіктегі бос торкөздің орнына қояды. +х=10 Осылайша алмаса отырып алты теңдеу құрып, оны шешуге болады. |
|
3 мин |
Сергіту сәті «Ойна және ойла!» |
«Дұрыс, бұрыс» және «Артығын алып тастау?» ойындары |
https://imektep.kz/kz/game#true_false-1446 және https://imektep.kz/kz/game#recycle_bin-1084 |
5 мин
5 мин |
Бекіту «Қонақкәде» |
Жұмыс дәптері 39-жұмыс парағы 41-бет. Х неге тең? Теңдік дұрыс болу үшін х-тің орнында қандай фигуралар тұруы тиіс? Олардың суретін салу. Жұмыс дәптері 40-жұмыс парағы 42-бет. Теңдеуді шеш. Х неге тең? Қосылған заттарды боя. Х-тің неге тең екенін жаз. |
|
2 мин |
Рефлексия: «Сарқыт». |
Белгісіз азайтқышы бар теңдеулерді құру және шешу, қосу және азайту амалдарымен қарапайым теңдеулерді шешу. |