Хат жіберілді!
Кері байланысыңызға рақмет!
Buying clothes
Толыбаева Амангүл
Тараз қаласы, №41 жалпы білім беретін орта мектебі
12787
303
Ағылшын тілі
Тақырыбы:
Buying clothes
Сабақ негізделген оқу мақсаты | Use feedback to set personal learning objectives, identify initial, middle and final phonemes and blends, pronounce an increasing range of words, short phrases and simple sentences intelligibly understand the main points of short simple texts on a growing range general. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
They will know and use the new words with colors, «hot»and «cold» and clothing names. | |
Оқушылардың басым бөлігі: | |
Students will learn and recently practiced “How much?” and “How many? | |
Students will know money words and will practice asking about prices. |
Жоспар
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар |
Басталуы | 1. Warming – up. 2. a) Greetings – Hello, children! I’m glad to see you again. Sit down, please. – How are you? 3. b) A talk about on duty – What day is it today? – What date is it today? – What is your favourite clothes? – What clothes you don’t like to wear? Today at our lesson we’ll travel on our magic school bus. We’ll visit the following stations: phonetic station, lexical station, reading station, writing station, listening station, speaking station. Also we’ll meet a girl Nelly; she is going to buy clothes. Your task is to help Nelly to buy clothes and show your knowledge of English. III. Phonetic – drill. But first we must train our tongues. Let’s visit our first station and train the sounds [s], [∫], [k]. And sing a song T-shirt. sweatshirt Jeans and vest Im Mr.Cool Now here the rest |
https://bilimland.kz/kk/courses/english-language/grammar-vocabulary-kk/7-10-zhas/lesson/zhyly-kiimder |
Ортасы | Work on a topic of the lesson – The second station is lexicao 1) wear [wɛə] - киім кию, 2) a sale [seɪl] - сату, 3) a customer [ˈkʌstəmə] - тұтынушы, сатып алушы, 4) a shop-assistant [ʃɔp əˈsɪstənt] - сатушы, 5) a package [ˈpækɪdʒ] - пакет. 2) Put the letters in the correct order and guess what words are written here: Atco Coat Serstrou Trousers Irtsh-t T-shirt Sserd Dress Ansje Jeans Kitrs Skirt Now exchange your notebooks and check the answers. Then match the words with the pictures. |
https://bilimland.kz/kk/courses/english-language/grammar-vocabulary-kk/4-7-zhas/lesson/kiim-keshek |
Аяқталуы | 3) station is reading station: let’s read the description of a lady and guess what lady lost her watch! A beautiful lady came to our shop yesterday. She wanted to buy a red scarf. This lady was wearing a nice white suit: a jacket and trousers. There was a blue shirt under the jacket. She had black shoes on and a black bag in her hand. The lady lost her watch. 4) Writing station Open your notebooks and answer the questions – What clothes only men wear? -What clothes only women wear? 5) Listening station let’s watch a cartoon and answer the following question: Would you like to watch the cartoon again before answering question? 6) Speaking station Divide children into two teams: customers and shop assistants. The customers should think of 10 items of clothes they need to buy. Shop assistants should think of 10 goods they have on sale. Then customers ask sellers about the clothes. Use: – do you have a sweater? – No, we don’t have/ yes, we do. Here you are. Remember: thanks, please and good-bye and you will be polite!! |
https://bilimland.kz/ Grammar vocabulary + жылы киімдер. |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланыс. Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс. |
Саралау (дифференциация). Жекелеген тапсырмалар арқылы, жуан және жіңішке сұрақтар қою арқылы. |
Сабақ барысында тыңдалым, оқылым, жазылым бөлімдері бойынша формативті бағалау, АКТ арқылы bilimland.kz ресурстарын қолдану барысында суммативті бағалау үлгілерін қолдандым. Яғни, әр тапсырманы орындағанда дұрыс және бұрыс жауаптарының саны көрсетіліп тұрды. | Сабақ бейнелеу және музыка сабақтарымен байланысты. Фонетикалық бөлімде тақырыпқа сай ән айтылды. Киімдердің түр, түсін анықтауда бейнелеу өнері пәнімен байланысты. Сабақ жоспары bilimland.kz ресурстарымен тақырыпқа сай қамтылған. |
Қате туралы хабарландыру