Аралас сандарды қосу және азайту.

Темірбекқызы Баршагүл
Темірбекқызы Баршагүл
Ақтөбе
Бөгетсай
Бугетсайская школа-гимназия
Математика
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану
Тақырып:

Аралас сандарды қосу және азайту.

25.12.2019
268
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары <p>5.1.1.1 натурал сандар жиыны ұғымын меңгеру;</p><p> 5.1.1.11 аралас сан анықтамасын білу; </p><p>5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру; </p><p> 5.1.2.20 аралас сандарды қосу және азайтуды орындау;</p>
Сабақ мақсаттары <p>Аралас сандарды ажырата алады; </p><p> Аралас санды бұрыс бөлшекке және керісінше, бұрыс бөлшекті аралас санға келтіреді; </p><p> Аралас сандарды қосуды және азайтуды біледі.</p>
Бағалау критерийлері <p>Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдырады; </p><p> Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдырады; </p><p> Аралас сандарды қосудың және азайтудың ережелерін қолданады; </p><p>Натурал санға аралас санды қосуды біледі; </p><p> Натурал саннан аралас санды азайтуды біледі.<br></p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

<p><b>«Миға шабуыл»</b> стратегиясы арқылы байланысы арқылы шолу сұрақтары қойылады: </p><p> -Жай бөлшек дегеніміз не?</p><p> -Бөлшектің алымы дегеніміз не? </p><p> -Бөлшектің бөлімі дегеніміз не? </p><p> -Жай бөлшектерді қалай азайтамыз?</p><p> -Жай бөлшектерді қалай қосамыз? </p><p> -Ең кіші ортақ бөлім дегеніміз не?</p><p> -Бұрыс бөлшек дегеніміз не? </p><p> -Дұрыс бөлшек дегеніміз не?&nbsp;&nbsp;</p><p>Үйге берілген тапсырма <b>"Жұптасу"әдісі </b>арқылы&nbsp;мұғалім интербелсенді тақтада есептердің шығарылу жолдары мен жауаптарын көрсетеді, ал оқушылар көршілерін сол жауаптармен сәйкестендіреді.</p>

Сабақтың ортасы

(25 минут)

<p><i>Жаңа білім меңгерту.</i></p><p><b>Анықтама:&nbsp;</b>Егер, жай бөлшек түрінде жазылса, онда бұл бөлшекті аралас сан деп атайды, мұндағы: a – бөлшектің бүтін бөлігі, b – бөлшектің алымы, c – бөлшектің алымы. Бұрыс бөлшекті аралас санға келтіру үшін, алымындағы санды бөліміндегі санға бөліп, бүтін бөлігін ажыратып, түрде жазамыз.</p><p><b><i> Топпен жұмыс.</i></b> 4-ке саналу арқылы оқушылар 4 топқа бөлінеді. Әр топ мұғалімнің дайындап берген материалы бойынша өз постерлерін рәсімдеп, топпен өздерінің жұмыстарын басқа топтарға түсіндіреді, қалған топтардан сұрақтар болса жауап береді.</p><p><b> Анықтама:</b>&nbsp;Егер, жай бөлшек түрінде жазылса, онда бұл бөлшекті аралас сан деп атайды, мұндағы: a – бөлшектің бүтін бөлігі, b – бөлшектің алымы, c – бөлшектің алымы. Бұрыс бөлшекті аралас санға келтіру үшін, алымындағы санды бөліміндегі санға бөліп, бүтін бөлігін ажыратып, түрде жазамыз.</p><p><i>І топ. </i>Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу.</p><p>&nbsp; Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін: </p><p> 1) олардың бүтін бөліктерінің қосындысын, бөлшек бөліктерінің қосындысын табу керек;</p><p> 2) бүтін бөліктерінің қосындысы мен бөлшек бөліктерінің қосындысын аралас сан түрінде жазу керек.</p><p><i>ІІ топ.</i> Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу.</p><p>Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосу үшін:</p><p> 1) аралас сандардың бөлшек бөлімдерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек; </p><p> 2) бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу керек.&nbsp;&nbsp;</p><p><i>ІІІ топ.</i> Натурал сан мен аралас санды қосу.</p><p>Натурал сан мен аралас санды қосқанда, натурал сан оның бүтін бөлігіне қосылып, қосындыға бөлшек бөлік тіркеліп жазылады. </p><p> Натурал саннан аралас санды азайту. </p><p> Натурал саннан аралас санды азайту үшін, натурал санды аралас сан түрінде жазу керек.</p><p><i>ІV топ. </i>Бөлшекке аралас санды қосу.&nbsp;</p><p>Жай бөлшекке аралас санды қосу үшін: </p><p> 1)Оларды ортақ бөлімге келтіру керек;</p><p> 2)Бөлшек бөліктерін өзара қосып, бүтін бөлікке тіркеп жазу керек.</p><p><i style="">Сергіту сәті:</i><b> «Күннің шуағы»</b>. А4 форматты қағазды төбелеріне қойып, мұғалімнің нұсқаулығымен: дөңгелек, оның шеттеріне 10 үшбұрыш, ішіне 2 кішкене дөңгелек, 1 жарты шеңбер 1 кесінді салуға тырысады, сонда шуағын шашып, күліп тұрған күннің суреті салынады. Жақсы көңіл-күймен сабақты жалғастырады.</p><p><br></p><p><br></p>

Сабақтың соңы

(10 минут)

<p>Оқушылар сабақ соңында өз ой толғаныстарын білдіру арқылы бүгінгі тақырып бойынша <b>«Аяқталмаған сөйлемдер»</b> бойынша рефлексия жасайды: </p><p> Бүгінгі сабақта мен: ................................................. үйрендім.</p><p> Бұған дейін мен: ...................................................... білуші едім. </p><p> Топпен жұмыс жасау кезінде: .....................................түсіндім. </p><p> Бүгінгі тақырып бойынша: .............................. түсініксіз болды.</p><p><i> Үй тапсырмаларын орындауға бағыттау:</i><b>Үйге тапсырма: </b> №25 Амалдарды орындаңыз:</p>

Пікірлер(0)