Жай бөлшектерге амалдар қолданып есептер шығару

Кушкимбаева Фарида Ерахметкызы
Кушкимбаева Фарида Ерахметкызы
Ақтөбе
Талдысай селосы
Талдысайская средняя школа
Математика
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану
Тақырып:

Жай бөлшектерге амалдар қолданып есептер шығару

20.03.2020
432
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

.Оқушылар жай бөлшектерге амалдар қолдану тәсілін пайдаланады

Сабақтың мақсаты:

.Оқушылар жай бөлшектерге амалдар қолдану тәсілін пайдаланып, есептер шығару

Тілдік мақсаттар:

.Ондық бөлшекке қолданылатын амалдардың алгоритмін түсіндіреді

Күтілетін нәтиже:

.Ақыл ойларын,іскерлік белсендіктерін,шығармашылықтарын шыңдау, Бір-бірінің ойына пікірлерін еркін қоса алады. Бір-бірімен қарым-қатынасы қалыптасады. Бір-бірін тыңдай білуге үйренеді,бағалай алады. Топтасуды үйренді, мағнаны ашуда бірлесе жұмыс атқаруға дағдыланды, білімін кеңейтеді,  

Бағалау критерийлері:

. жай бөлшектерге амалдар қолдану тәсілін  түсіндіреді;

 жай бөлшектерді қосады және азайтады;

 жай бөлшектерді көбейтіп бөледі;  

Құндылықтарды дарыту:

.Құрметті топтық жұмыстар арқылы дарыту, топ ішіндегі бір бірін бағалау арқылы жауапкершілікті дарыту

АКТ-ны қолдану дағдылары:

.Интерактивті тақта, презентация

Пәнаралық байланыс:

.әдебиет

Бастапқы білім:

.жай бөлшектерді қосады және азайтады

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(0-5 минут)

.І-кіріспе кезең. Шаттық шеңбері

«Жүрек жылуы» тренингі

Топтарға бөлу.

ІІ- Тұсау кесер кезеңі (ассоциация әдісі)

1 топ. «Үшбұрыш»(Жай бөлшекті қосу дегеніміз не? Мысал келтіру)

2 топ: «Төртбұрыш» (Жай бөлшекті азайту дегеніміз не? Мысал келтіру)

3 топ: «Дөңгелек» (Жай бөлшекті көбейту дегеніміз не? Мысал келтіру)

4 топ: «Тікбұрышты үшбұрыш» (Жай бөлшекті бөлу дегеніміз не? Мысал келтіру)  

. дөңгелене тұрып, бір – біріне тілектерін білдіреді геометриялық денелерді таңдау арқылы топқа бөлінеді (үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек, тік бұрышты үшбұрыш) Плакат, маркер, фламастерлер  

Сабақтың ортасы

(6-35 мин)

.          ІІІ – Негізгі кезең. «Ойлан тап!» (Жұптық жұмыс)

1 топ. «Үшбұрыш». Амалды орында:

2 топ: «Төртбұрыш» .Көбейтуді орында:

3 топ: «Дөңгелек» Қосуды орында:

4 топ: «Тікбұрышты үшбұрыш» Азайтуды орында: ( 9)/10-4/5

ІV- кезең. «Кім жылдам?» ойыны. (топтық жұмыс) Әр топқа екі есептен беріледі.

1 топ. «Үшбұрыш» :

2 топ: «Төртбұрыш» 2/5-3/20:

3 топ: «Дөңгелек» 3/4-5/12

4 топ: «Тікбұрышты үшбұрыш»

V-кезең. Тест шешу. (жеке жұмыс)5e74fc34d1631.png


Тест жауаптары: 1) Г 2) Б 3) В 4) А 5) В 5 ұпай- «5» 4 ұпай – «4» 3 ұпай – «3» 2;1 ұпай- «2»    

.            Кеспе қағаздар Жеке орындап жұптарын тауып тексереді Т

оппен орындап, түсіндіреді  

Сабақтың соңы

(36-40 мин)

.VІІ- Қорытынды кезең. «Сөзжұмбақ» шешу



Рефлексия

(1 мин)

.1. Сабақ барысында өзгертулер енгізілген жоқ. Сабақ өз деңгейінде өтті. Оқушылардың сабаққа дген қызығушылықтары артып, блсенділіктерін жоғары деңгейде көрсете білді.

2. Топпен жұмыс жасауда оқушылар белсенділіктерін көрсете білді.   

Пікірлер(0)