Құлыншағым құлдырап
Құлыншағым құлдырап
| Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 2.2.6.1 - кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау; 2.2.9.1 - сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салу; |
| Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: Тақырыпты болжайды, қажетті ақпаратты тауып оқиды, сұрақтарға жауап береді; Оқушылардың басым бөлігі: Мәтінді оқиды, түсінеді, бағалауға қатысады, топтық, жұптық,жұмыстарға қатысады; Кейбір оқушылар: Мәтіннің негізгі ойын анықтайды; |
| Тілдік мақсаттар: | |
| Күтілетін нәтиже: | жылқы-лошадь-horse, құлын-жеребенок-foal Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Тірек сөздердің айтылуын ,есте сақтау дағдысын қалыптастыру; тірек сөздерді сабақ барысында қайталату. |
| Бағалау критерийлері: | 1. Кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттайды, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалайды; 2. Сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табады және ақпаратты берілген үлгі кестеге жазады |
| Құндылықтарды дарыту: | Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу қарым-қатынас қабілетін дамыту. Мәңгілік-ел идея сының жалпыға ортақ еңбек қоғамы қағидасын басшылыққа алып ынтымақтастыққа,бірлікке,сыйластыққа, қоршаған ортаны аялауға,еңбек ету маңыздылығы туралы құндылықтарын дарыту. |
| АКТ-ны қолдану дағдылары: | Видеоролик, суреттер |
| Пәнаралық байланыс: | Дүниетану, көркем еңбек |
| Бастапқы білім: | Қошақаным қойдың |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтың басы |
Топқа бірігу. Әр оқушыға қазақ батырларының арғымақтарының суреттер беріледі. Берілген суреттер бойынша топқа бірігеді Әр топ өз тобының арғымағының иесін атап өтеді (Тайбурыл- Қобыланды, Байшұбар-Алпамыс,Қарақасқа-Қамбар, Керқұла-Кендебай) Ширату жаттығуы. Қошақаны қойдың өлеңі Ұжымдық жұмыс Тыңдалым , айтылым дағдылары жүреді Оқу мақсатын ашу,ойлану салыстыру болжау және өз идеяларын одан әрі жалғастыру алдыңғы білімді бүгінгі білімге ұштастыру мақсатында «Серпілген сауал» әдісі пайдалану. 1.Төрт түлік нелер жатады? 2.Төрт түліктің төлдері қалай аталады? 3. Төрт түліктің қандай өнім пайдасы бар? (ҚБ) бағаланады (Жарайсың ,тамаша, сенің қолыңнан келеді) |
Төрт түліктің суреттері 4 топ жабық сұрақтар |
|
Сабақтың ортасы |
№1 Тапсырма. Оқылым, тыңдалым , айтылым дағдылары жүреді (Топтық жұмыс) Ой ашар: « Жауап- сұрақ» әдісі Жылқы----------- - Т. Ер қанаты не? - Қ. Құлын кай жануардың төлі? - Қ. Қымыз кай түліктің сүті? - А. Сәйгүлік шабысы кай түлікке арналған ? Дескриптор: - А. Жылқы туралы біледі - В.Сұрақтар құрастыра алады - С. Жылқы туралы біледі өмірде қолдана алады (ҚБ) бағаланады Олай болатын болса бүгінгі сабағымыз төрт түліктің бірі жылқы және құлыны туралы болмақ деп бүгінгі тақырыпты таныстырамыз №1 Тапсырма.Оқылым , тыңдалым , айтылым,жазылым дағдылары жүреді (Жеке,ұжымдық, топтық)барлығы мақал-мәтелдерді түсініп оқиды және жылқы атауларынан тізбе жасап оны дәптерге орындайды Тайбурыл: Тұяқ тайға жеткізер, Тай құнанға жеткізер. Байшұбар: Құнанатқа жеткізер, Ат мұратқа жеткізер. Қаракасқа: Тұлпар– ер қанаты . Керқұла: Ер қанаты –ат. Дәптермен жұмыс : Жылқыға қатысты тірек сөздер (тұяқ, тай, құнан, ат,тұлпар) (ҚБ) бағаланады«Басбармақ» әдісі №2Тапсырма.Оқылым , тыңдалым , айтылым, дағдылары жүреді (Жеке, жұптық, топтық) «Ойлан,жұптас, бөліс» әдісі арқылы топтар атына сәйкес постер қорғау. Құлынның суреті қою 1-топ:жылқының пайдасы туралы 2-топ:жылқыны сипаттайды 3-топ:жылқыдан қандай тағамдар алынады? 4-топ:жылқы жасын анықтайды Дескриптор: - А. Мақал-мәтелдерді түсініп оқиды - В.Мақалдардың мағынасын түсінеді - С. Өмірде колдануға мысалдар келтіре алады (ҚБ) бағаланады «Басбармақ» әдісі №3 Тапсырма. Оқылым, тыңдалым , айтылым дағдылары жүреді (Ұжымдық жұмыс) « Мен сені- сен мені тыңда», әдісі бойынша «Торы құлын»халық шығармасын түсініп мәнерлеп оқу ұсынылады Дескриптор: - А.Шығарманы мұхият тыңдап,оқиды - В.Шығарманың мазмұнын түсінеді - С.Торы құлының сипаттауын ажырата алады (ҚБ) бағаланады «Өзара бағалау» әдісі №4 Тапсырма. Оқылым, тыңдалым , айтылым дағдылары жүреді (Ұжымдық жеке жұмыс)Оқушылырды АВС оқу деңгейіне бөле отырып «Саралау» тәсіліндегі қорытынды, қарқын, диалог,бағалау түрлерін оқушының қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында қол жетімді үлестірмелі қағаз беру арқылы жүргізу А деңгейіне «Сәйкестендіру» әдісі сөз тіркесі Басы жып-жұмыр. Көзі құп -құрғақ. Еріні моншақтай. Жағы садақтай. Мойны қалқақтай В деңгейіне « Сипаттау» әдісі сөз тіркесін тап Жалы ----------- Саны ------------ Құйрығы ------------- Денесі ------------ Сдеңгейіне « Тұжырым карта» әдісі мәтіндегі сөздерді пайдаланып торы құлынды сипаттап, айтады D деңгейіне жылқының пайдасы туралы сызба толтыру Дескриптор: - А.Сөздерді пайдаланып сәйкестендіреді - В. Берілген сөздердің тіркестерін мәтіннен табады. - С.Мәтіндегі сөзді пайдаланып торы құлынды анықтайды (ҚБ) бағаланады « Екі жұлдыз» әдісі |
Төрт түліктің суреттері 4 топ жабық сұрақтар құрастырады А-4формат Стикерле А-4 фармат оқулық Оқулық шумақты үлестірме Оқулық үлестірме Кесте А-4 парақ |
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: Не білдім? Не үйрендім? Не үйренгім келеді? |
Сөздер суреттер |
|
Рефлексия |
Оқушылар «Белсенді оқу әдісі » «Бағалау » әдісі бойынша әр тапсырма сайын тай, құанан, дөнен суреттері арқылы бағаланады. |
Пікірлер(0)