Ы. Алтынсарин. «Атымтай Жомарт».

Балмуханова Назгул Сергейқызы
Балмуханова Назгул Сергейқызы
Ақтөбе
пгт Шұбарқұдық
Шубаркудукская СШ №3
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Адамның сырт келбеті мен мінезі
Тақырып:

Ы. Алтынсарин. «Атымтай Жомарт».

04.03.2020
60
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): Оқушылардың барлығы шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Оқушылардың көпшілігі көркем&nbsp; шығармадағы&nbsp; кейіпкерлер&nbsp; портреті&nbsp; мен&nbsp; іс-әрекетін анықтайды. Оқушылардың кейбіреуі&nbsp; көркем&nbsp; шығармадағы&nbsp; кейіпкерлер&nbsp; портреті&nbsp; мен&nbsp; іс-әрекеті&nbsp; арқылы&nbsp; образын&nbsp; ашады <br>
Сабақтың мақсаты: 5.Т/Ж2. Әдеби&nbsp; шығарманың&nbsp; тақырыбы&nbsp; мен&nbsp; идеясын&nbsp; анықтау. 5.Т/Ж3. Көркем&nbsp; шығармадағы&nbsp; кейіпкерлер&nbsp; портреті&nbsp; мен&nbsp; іс-әрекеті&nbsp; арқылы&nbsp; образын&nbsp; ашу. <br>
Тілдік мақсаттар:
Бағалау критерийлері: Шығарманың&nbsp; тақырыбы&nbsp; мен&nbsp; идеясын&nbsp; анықтай алады. -Әңгімедегі&nbsp; басты&nbsp; кейіпкердің&nbsp; портретін&nbsp; сипаттай алады -Іс-әрекет&nbsp; арқылы&nbsp; кейіпкер&nbsp; образын&nbsp; талдай алады. <br>
Құндылықтарды дарыту: Еңбекпен&nbsp; табылған&nbsp; дәм,&nbsp; Атымтай&nbsp; еңбектен&nbsp; қол&nbsp; үзбейді,&nbsp; өз бейнеті. Дәулет, көңілге жел кіру, әбірет алу, пұл, тұтыну, мал берген иесі <br>
АКТ-ны қолдану дағдылары:
Пәнаралық байланыс:
Бастапқы білім:

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі:&nbsp; Оқушыларды&nbsp; түгелдеу. Күнделік.кз-ті толтыру.&nbsp; Топтарға бөлу. Психологиялық&nbsp; жағымды&nbsp; ахуал&nbsp; қалыптастыру. Бейнебаян көру арқылы оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижесімен танысады. <br>

Сабақтың ортасы

Ой шақыру. -Ыбырай Алтынсариннің қандай әңгімелерін білесіңдер? -«Дүние қалай етсең табылады» әңгімесінің кейіпкерлерін атаңдар. -Сенің досың Антон сияқты&nbsp; тіленшілік&nbsp; қылып&nbsp; тұрса, не істер едің? - Антон немен айналысушы еді? Бейнебаянға&nbsp; қарап, бүгінгі&nbsp; тақырыптың&nbsp; не&nbsp; туралы болатынын&nbsp; болжам&nbsp; жасайды. 1-тапсырма. Топтық жұмыс. Әңгімені оқиға тауына дұрыс орналастырыңдар.&nbsp;&nbsp; Топтар бір-бірін бейнебаянды тыңдау арқылы тексереді.&nbsp;&nbsp; 2-тапсырма. Топтық жұмыс.&nbsp; Атымтайдың еңбек ету себептерін түсіндіріп, балық қаңқасына түсіріңдер.&nbsp; 3-тапсырма.&nbsp; Жұптық жұмыс. «Атымтай жомарт» әңгімесінің тақырыбы мен идеясын анықтаңдар. Әңгіменің&nbsp; тақырыбы&nbsp;&nbsp; &nbsp;Әңгіменің идеясы&nbsp;&nbsp; &nbsp;Менің тақырыбым &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp; 4-тапсырма. Жұптық жұмыс.&nbsp; Шығармадағы кейіпкердің іс-әрекеті арқылы образын ашыңдар. Кейіпкердің іс-әрекеті мен образы Іс-әрекеті&nbsp;&nbsp; &nbsp;Образы &nbsp;&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp; 3-тапсырма:&nbsp; «Пікірлер&nbsp; аллеясы» әдісі&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 1.Әңгіменің&nbsp; мазмұнынан&nbsp; қандай&nbsp; қорытынды&nbsp; шығаруға&nbsp; болады? 2.Атымтай&nbsp; Жомарттың&nbsp; берген&nbsp; жауабына&nbsp; қанағаттанасыңдар ма? 3. Өмірде&nbsp; жомарт&nbsp; бола&nbsp; аламын&nbsp; деп&nbsp; ойлайсыңдар ма?&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Сергіту сәті: Қайырымдылық туралы бейнебаян көреді.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <br>

Сабақтың соңы

Жеке жұмыс.&nbsp; «Егер, мен бай болсам» тақырыбында шағын ой-толғау жазыңдар.&nbsp;&nbsp; «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесін оқып келу. <br>

Рефлексия

Кері байланыс:&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Бүгінгі сабақтың тақырыбы. Бүгінгі сабақтың идеясы: Бүгінгі сабақтағы менің іс-әрекетім мен образым: <br>

Пікірлер(0)