теңдеу
Математика
Сынып:
1-сынып
Бөлім:
Теңдік және теңсіздік. Теңдеу
Тақырып:
теңдеу
13.02.2020
427
5
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p><br></p><p>1.2.2.2 теңдеуді іріктеу арқылы және қосу, азайту байланысының негізінде шешу</p> |
Сабақтың мақсаты: | <p><br></p><p>Барлық оқушы бiлугe тиiстi: Таңдау әдісі және қосу мен азайту амалдарының байланысы негізінде теңдеулерді іріктейді, шешеді. Көптeгeн оқушы бiлугe тиiстi: қосу мен азайту арасындағы байланыстар негізінде теңдеу құру үшін әріпті өрнектерді қолданады. Кeйбiр оқушы бiлугe тиiстi: қосындыны және қалдықты табуға берілген есептерді шығарады, дәлелдейді. </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p><br></p><p>Теңдеуді шешу, теңдеудің түбірі Пәнге тән лексика мен терминология: теңдеу, бөлік, бүтін, белгісіз қосылғыш, белгісіз азайғыш. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркесі:Таразының сол жақ, оң жақ табақшасындағы заттың массасын қалай білуге болады? </p> |
Күтілетін нәтиже: | <p><br></p><p><br></p> |
Бағалау критерийлері: | <p><br></p><p>- таңдап алу тәсілі көмегімен теңдеуді шешеді. - қосу мен азайту амалдарының байланысына сүйеніп шешімін табады. </p> |
Құндылықтарды дарыту: | <p><br></p><p>Ашықтық- дүкенде сауда жасаған кезде Еңбек пен шығармашылық- текшені пайдаланған кезде </p> |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | <p>Интербелсенді тақта, видеотүсіндіру.</p><p><br></p> |
Пәнаралық байланыс: | <p><br></p><p>Сауат ашу- термин сөздерді дұрыс пайдалану</p> |
Бастапқы білім: | <p><br></p><p>Теңдік, теңсіздік, тура және тура емес теңсіздік, әріпті өрнек, санды өрнек.</p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (0-3минут) |
<p><br></p><p>Зейінің шоғырландыру. «Дүкенде»ойыны М:Қайда келдің? О:Дүкенге келдім М:Дүкеннен не аласың? О: еттартқыш аламын (оң қолымен ет тартқандағы қимылды көрсету) М:Қайда келдің? О:Дүкенге келдім М:Дүкеннен не аласың? О:Доп (сол қолымен допты секіртудегі қимылды көрсету) М:Қайда келдің? О:Дүкенге келдім М:Дүкеннен не аласың? О: велосипед (аяқтарымен велосипед тебудегі қимылды көрсетеді) М:Қайда келдің? О:Дүкенге келдім М:Дүкеннен не аласың? О: не сатып аларымды білмей отырмын? (Басын оңға, солға қимылдату) М: біз не сатып алдық? О: Еттартқыш, доп, велосипед, белгісіз. М: 4+ х=5 бұл не деп ойлайсыздар, неліктен теңдеу ? Оқу мақсатынхабарлау .Теңдеуді іріктеу арқылы және қосу, азайту байланысының негізіндешешуді үйренеміз. Бағалау - Теңдеуді таңдап алу тәсілін қолданып, шығарған оқушыға х беріледі. - Теңдеуді қосу мен азайту амалдарының байланысына сүйеніп шешкен оқушыларға у беріледі </p> | |
Сабақтың ортасы (3-35 мин) |
<p> </p><p><br></p><p>Теңдеу туралы видеотүсіндірмені қосу</p><p><br></p><p>(Мт) Бүгінгі сабағымыздыбелгісіз қосылғыш, азайғыш пен азайтқышы бар теңдеу туралы білетін боламыз. Белгісізі бар теңдікті теңдеу деп атайды. Теңдеудегі белгісізді латын әріптерімен (х, у, а,в,с ) белгілейді. Мысалы: 5+х =8 Теңдеуді шешу дегеніміз- осы теңдіктегі белгісіздің мәнін табу. Белгісіз бөлікті табу үшін белгілі бөлікті бүтінге дейін толықтырып, қанша сан қосқаныңды санау керек болады. Үстел үстіне санды өрнек , әріпті өрнек, теңдеу жазылған карточкалар жатады . Содан оқушыларға теңдеуі бар карточкаларды алуын сұраймын. Х+3 =7, у- 6= 10, 9-с=5 оқушылар осы карточкаларды алып шыққан оқушылар х,у, сдеп топқа бөлемін. </p><p><br></p><p>(Т) «Тізбектен не түсіп қалды» әдісімен жүргізіледі. Х тобына берілетін тапсырма:Сурет бойынша белгісіз бөліктің мәнің тап. 7+х=9, 20+у=50 Жауабы: х =2, х= 30 У тобына берілетін тапсырма:Сурет бойынша теңдеу құрастыр және оны шеш 3кг+ х =8 кг Жауабы: 5 кг С тобына берілетін тапсырма: Теңдеу құр, мәнін тап. Аулада 10 балапан жүр еді. 6балапан қалған . Нешеуі жоқ? Жауабы: 10- х =6 х= 4 Дескриптор: - белгісіз бөлікті қояды. - мәнін табады - тексереді </p><p><br></p><p>(Ұ):«Орындап көр»тапсырмасы 1. Бірінші ойыншы текшені лақтырады. 2. Ол текшеде түскен санды теңдіктегі бос торкөздің орнына қояды. + х = 10 3. Екінші ойыншы алынған теңдеуді шешеді. 1+х=10 4. Егер теңдеу дұрыс шешілсе, ойыншылар рөлдермен алмасады. Кері байланыс : «Кім көп жинады?» әдісімен жүргізіледі. (Ө) 1) Х-неге тең? Теңдік дұрыс болу үшін х- тің орнында қандай фигуралар тұруы тиіс? Олардың суреттерін сал. Жауабы: 1. 1 түймедағы және 1 қызғалдақ 2. 1 көңілді бейне, 1 көңілсіз бейне 3. 2 жұлдыз 4. 2 шаршы және 1 дөңгелек 5. 2 үшбұрыш Дескриптор: - суреттер мен оның санын сәйкестендіреді. -графикалық моделін ұсынады. -белгісіз х- тің мәнін таңдайды. -белгісіздің мәнін анықтап,суретін салады. 2) Теңдеуді шеш, х-тің мәні неге тең? Жауабы: а ) 3 кітап ә ) 5 алма б ) 2 гүл в ) 2 суықторғай Дескриптор: - х- тің мәнін табады. - Қосылған заттарды бояды. (Т) Диалог және қолдау саралауы «Мен сатушымын» көрініс көрсету Барынша қолдауды қажет ететін оқушылар:Таразымен өлшеп алатын азық- түліктерді ата. Дүкеннен тәтті сатып алуға келеді. Қанша тәтті алатынын айтады Орташа қолдауды қажет ететін оқушылар: Қолдарындағы ақшаға тәтті сатып алады.100 тг,50тг. Аз қолдауды қажет ететін оқушылар: Сатушы болып таразыға керекті тәттіні өлшеп береді. Қалған ақшаны қайтарып береді. Дескриптор: - Азық -түлік түрлерін атап айтады. - Ақшаны дұрыс қолданады. - Дұрыс есептейді, қалған ақшаны қайтарады. Кері байланыс : «Кім көп жинады?» әдісімен жүргізіледі. </p><p>Қалыптастырушы бағалау. Өздік жұмыс 1 -тапсырма:Теңдік, теңсіздік, теңдеулерді тауып сәйкестендір: Бағалау критерийі Дескриптор Теңдік сәйкестендіріледі Теңдікті табады, сәйкестендіреді Теңсіздік сәйкестендіріледі Теңсіздікті табады, сәйкестендіреді Теңдеулер сәйкестендіріледі Теңдеуді табады, сәйкестендіреді 2- тапсырма: Балдырғанға теңдікті, теңсіздікті тауып жазуға көмектесіңдер. Бағалау критерийі Дескриптор Тура теңдікті жазады Тура теңдіктерді анықтайды және тиісті бағанға жазады Тура емес теңдікті жазады Тура емес теңдіктерді ажыратады, тиісті бағанға жазады </p><p><br></p> | <p>«Білім ландтан» видеотүсіндірме</p><p> </p><p> Карточка текше таймер </p><p> 39- жұмыс парағы. 41- бет </p><p> 40- жұмыс парағы. 42- бет </p><p> Таразы </p><p> Тәттілер </p><p> 100 теңге 50 теңге</p><p> 1 кг кір</p><p> ҚБ нұсқаулығы </p> |
Сабақтың соңы (35-37мин) |
<p><br></p><p>Рефлексияпирамидасы 4-3-2-1 </p><p> Есімде сақтап қалатын бір нәрсе</p><p> Есімде қалатын екі нәрсе </p><p> Бүгінгі сабақтан үйренгенім үш нәрсе</p><p> Мен бұрыннан білетін төрт нәрсе </p> | |
Рефлексия (37-40) |
<p><br></p><p>Кері байланыс : «Кім көп жинады?» әдісімен жүргізіледі. - Теңдеуді таңдап алу тәсілін қолданып, шығарған оқушыға ( х)беріледі. - Теңдеуді қосу мен азайту амалдарының байланысына сүйеніп шешкен оқушыларға ( у) беріледі. </p> |
Пікірлер(0)