Аксонометриялық проекция.

Мәмбетқұлова Жанат Талғатқызы
Мәмбетқұлова Жанат Талғатқызы
Ақтөбе
Бабатай ауылы
Бабатай негізгі орта мектебі
Графика және жобалау
Сынып:
10-сынып
Бөлім:
Проекциялау әдістері
Тақырып:

Аксонометриялық проекция.

30.12.2019
149
PDF жүктеу WORD жүктеу
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) 10.2.2.1 Тегіс геометриялық денелермен көлемді бұйымдарды құру тəсілдерін білу жəне түсіну (аксонометрия)
Сабақ мақсаттары <p>Барлық оқушылар: &nbsp; </p><p>-Геометриялық денелердің пішіндері туралы біледі; &nbsp;</p><p> -көлемді бұйымдар құруда аксонометриялық проекцияны түсінеді;&nbsp;</p><p> Оқушылардың басым бөлігі: &nbsp;&nbsp; </p><p>-Аксонометрия&nbsp; үлгісінде сызба орындай алады&nbsp; </p><p>Кейбір оқушылар: </p><p>&nbsp; -Изометрия, диметрия проекцияда көріністерді сызады. &nbsp;</p>
Бағалау критерийлері <p>1. –аксонметриялық проекцияның&nbsp; шарттарын біледі.&nbsp; </p><p>2. –проекция заңдылықтарын&nbsp; түсінеді. &nbsp; </p><p>-детальдің диметрия және изометрия проекциясын ажыратады&nbsp;</p><p> -заттың көріністерін түрлендіру арқылы сызба жұмыстарын орындайды. &nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар <p>Оқушылар орындай алады:&nbsp;</p><p> -Өз ойын нақты айта алады. &nbsp;&nbsp;</p><p> -Түсінгендерін сызбада көрсетеді. &nbsp; </p><p>-Эксперемталді тапсырмалар орындайды. </p><p>Пәнге қатысты сөздік қормен терминдер: &nbsp;</p><p> Аксонометриялық проекция, қиылысу, жазықтық, координаталар, осьтер, апликата, ордината, абсциссалар&nbsp; «Аксонометрия» - грек сөзі «Осьтер бойынша олшеу»- &nbsp; «Измерение по осям» - «Аxonometry, perspective geometry»&nbsp; Оқушылар түсінеді және сипаттайды&nbsp; </p><p>Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер: &nbsp; Аксонометрия дегеніміз не?&nbsp; Аксонометрия қандай түрге бөлінеді?&nbsp; Ось дегеніміз не?&nbsp; Осьтің шартты белгілері қалай белгіленеді? &nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту <p>Мәңгілік ел. &nbsp; Жалпыға бірдей оқу-мақсаты негізінде&nbsp; </p><p>-оқушыларға сызу негіздерінен білімдер беріп, белгілі дәрежеде &nbsp; оқушылардың сызбалар сызу ептіліктері мен дағдыларын дамыту&nbsp; </p><p>-эстетикалық талғамдары мен көзқарастарын, дүниетанымын&nbsp; арттыру.&nbsp; </p><p>-Бір – бірімен қарым-қатынас орнату&nbsp; </p><p>-шыдамдылыққа, ұқыптылыққа баулу&nbsp; </p><p>-Өзгенің пікірін бағалау, өзін бағалауды қалыптастыру. &nbsp;</p>
Пәнаралық байланыс Геометрия, музыка, инфоматика бейнелеу өнері пәндері
Бейіндік оқыту әдіс Сызу құралдары: сызғыш, қарындаш, өшіргіш, А4форматы, стикерлер, маркерлер, смайликтер, карточкалар, флепчарттар мен&nbsp; геометриялық фигуралар үлгісі.&nbsp; Бағалау әдістері:&nbsp; топты бағалауда«бас бармақ» әдісі, «үш шапалақ» әдісі, оқушыны жеке бағалау үшін «бағалау кестесі», көңіл күй смайликтері. &nbsp;
АКТ қолдану дағдылары Презинтация, бейнеролик, слайд
Бастапқы білім Екі жəне үш жазықтыққа тік бұрыштап проекциялау жазықтықтарына тоқталу. (фронталь, горизонталь, профиль)

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10-мин)

<p>Ұйымдастыру кезеңі&nbsp; Сыныпты&nbsp; оқушыларын түгендеу, сабаққа қажет құралдарын қадағалау, жұмыс орынын дайындау&nbsp; Психологиялық дайындық:&nbsp; Қайырлы күн, достым,&nbsp; Қайырлы күн болсын.&nbsp; Әрқашанда күніміз,&nbsp; Сәттілікке толсын.&nbsp; Біздің алар бағамыз,&nbsp; Клең бестік болсын!&nbsp; Сынып&nbsp; геометриялық&nbsp; денелер мен жаймаларын таңдау арқылы екі&nbsp; топқа бөлінеді. &nbsp;&nbsp; "Ой-бәйге" үй&nbsp; тапсырмасын&nbsp; тексері.&nbsp; Берілген фигураларда үй тапсытмасын тексеру мақсатында тапсырмалар жазылған. &nbsp;</p><p> -Берілген суреттен детальдің үш жақты проекциясын тап.&nbsp;</p><p> 1-топқа тапсырма: &nbsp; </p><p><img style="width: 316px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09a9fc1c1c8.png"><br></p><p>2-топқа тапсырма &nbsp; &nbsp;</p><p>&nbsp;<img style="width: 315px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09aa3c48d75.png"></p> <p><a href="https://1.bp.blogspot.com/-k3IAR48vAn4/Ts3kQI1" target="_blank">https://1.bp.blogspot.com/-k3IAR48vAn4/Ts3kQI1</a></p><p>TjWI/AAAAAAAAAw</p><p>8/Wuzytg1j3fU/s1600/3-8.jpg</p>

сабақтың ортасы

(23-мин)

<p><img style="width: 186px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09ab2126bcf.png">Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында&nbsp; ІІ-топтағы оқушыларға сұрақтар беру.&nbsp; Берілген сұрақтарды дауыстап оқиды.&nbsp; 1.Фронталь жазықтықта тетіктің қандай көрінісі алынады?(алдыңғы көрініс) &nbsp; 2.Горизонталь жазықтықта тетіктің қандай көрінісі алынады?(үстіңгі көрініс) &nbsp; 3.Профиль жазықтықта тетіктің қандай көрінісі алынады?(сол жақ көрініс) &nbsp; 4.Үш жазықтықтағы көріністерді біріктіргенде тетіктің қандай көрнекі кескіні шағады? &nbsp; (үш көріністі біріктіргенде тетіктің толық кескіні шығады) &nbsp;&nbsp; Қалыптастырушы бағалау: «үш шапалақ» әдісі &nbsp; Олай болса толық кескін сызбада –«аксонометрия» деп аталады&nbsp; • &nbsp; Аксонометрия (гректің «ахсо»- ось және «metreo» - өлшеу) ; &nbsp; • аксонометриялық проекциялар жазықтығы, &nbsp; ал координаталық осьтер проекцияларын аксонометриялық осьтер деп атайды; аксонометрияда үш ось қолданылады. &nbsp; Олар:&nbsp; х) осьі абсисасы, ү) осьі ординатасы, z) осьі аппликатасы.&nbsp; Проекциялау бағытына байланысты аксонометрия екі түрге бөлінеді:&nbsp; 1.&nbsp; Тікбұрышты аксонометриялық проекциялар (проекциялау бағыты аксонометрия жазықтығына перпендикуляр);&nbsp; 2.&nbsp; Қиғашбұрышты аксонометриялық проекциялар (проекциялау бағыты аксонометрия жазықтығына перпендикуляр емес).&nbsp; Егер бұрмалану көрсеткішінің үшеуі де бір-біріне тең болса ( ), онда аксонометриялық проекция изометриялық деп аталады; егер бір-біріне тек қана екі көрсеткіш тең болса (мысалы, &nbsp; немесе&nbsp; ), онда проекция диметриялық деп аталады; ал егер &nbsp; болса, онда проекция триметриялық болады. Центрі О нүктесі болад</p><p><img style="width: 409px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09ab006479c.png"></p><p><img style="width: 190px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09ab14dd8d7.png"><img style="width: 186px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09ab5309dc9.png"></p><p>Оқулық мәтіні бойынша топтық жұмыс. Суреттерді пайдаланып, аксонометриялық проекцияны салу жолдарын түсіндіру.&nbsp; Практикалық кезең. (топтық жұмыс)&nbsp; Екі көрінісі суретте берілген детальдың аксонометриялық проекцияларын салудың жалпы тәсілін қарастырайық &nbsp;</p><p><img style="width: 146px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09abbe729b9.png"> &nbsp;<img style="width: 180px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09abc791809.png"></p><p>Жұмыс барысында мұғалім жекелеген оқушыларға қолдау көрсетіп, бағыт-бағдар беріп отырады. &nbsp; Қалыптастырушы бағалау: «бас бармақпен бағалау» әдісі &nbsp;&nbsp; Топтық&nbsp; тапсырма:&nbsp; 1. Тапсырма. Тетіктің аксонометриялық проекция бойынша дұрыс орындалған түрін көрсет. &nbsp;&nbsp; 2.Тапсырма. Берілген үш көріністің сызбасына сәйкес келетін аксонометриялық проекцияны көрсет. &nbsp;&nbsp; 3.Аксонометриялық проекцияда бір тетіктің неше сызбасы орындалған? &nbsp;</p><p><br></p> https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ1GxqQ-i2RWqOCG0_8Wd_UC1hfVb5x-tC-62eMmpCdxHsmPdM8 &nbsp; &nbsp;

сергіту

(1-мин)

Оқушыларға дене шынықтыру жаттығуына байланысты бірнеше қимыл қозғалыстары бар видео ролик арқылы көрсету <br>

Сабақтың соңы

(6-мин)

<p>Қорытынды бөлім:&nbsp; 1. Ассоциация әдісі (ортақ тапсырма) &nbsp;</p><p><br></p><p>2.Берілген үш көріністі негізге ала отырып аксонометрия тұрғыз. (жұптық жұмыс). Эскиз үлгісінде.</p><p><img style="width: 286px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09ac8a35fd9.png"></p><p>Логикалық тапсырма: берілген геометриялық денелерден ұқсас фигураларды анықта. (жеке тапсырма)</p><p>Жауабы: &nbsp;&nbsp; А-3/4, &nbsp; &nbsp;&nbsp; Б-1/3, &nbsp; &nbsp;&nbsp; В-2/4.</p><p><img style="width: 253px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09ad0748b4a.png"></p><p><br></p><p>Дескрипторлар: &nbsp; -Аксонометриялық&nbsp; проекциялауды түсінді &nbsp; -Өзіне қажетті ақпаратты анықтай алды &nbsp; -Тік бұрышты координаталар жүйесін түсінді. тиімді пайдаланды &nbsp; -Ось аттарын білді &nbsp;&nbsp; Кері байланыс . «Тазалық» рефлексиясына қатысты суреттер тақтада ілулі тұрады.&nbsp; Оқушылар стикерге сабақта алған білімдерін әрбір затқа салу арқылы саралап, жабыстырады. &nbsp;</p><p><img style="width: 283px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09ad31c3757.png"></p><p><br></p><p>Үйге тапсырма: Жазық жақты нәрселердің аксонометриялық проекцияларын салу ережесін игеру&nbsp; Призма, пирамида. &nbsp;&nbsp;</p><p> «Ойды аяқта»&nbsp; оқушылар өз ойларын ашық айтады.&nbsp; </p><p>• Бүгін мен білдім... &nbsp;</p><p> • Мен үйрендім... &nbsp; </p><p>• Қолымнан келді... &nbsp; </p><p>• Қиындық тудырды...&nbsp;</p> <p>А3 пішімі,&nbsp; маркерлер, стикерлер &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; </p><p>Сызба құралдары мен жабдықтары&nbsp; Қарындаш, өшіргіш,сызғыш&nbsp; А4 пішімі &nbsp; &nbsp;</p><p><br></p><p><img style="width: 91px;" src="/uploads/lesson_plans/5e09a717a6b1a/images/5e09ad134d598.png"><br></p><p><br></p>

Қосымша ақпарат

<br>

Файлдар:

Файлды ару Аксонометриялық проекция

Пікірлер(0)