Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу.
Математика
Сынып:
3-сынып
Бөлім:
Аудан. Шамалар
Тақырып:
Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу.
17.03.2020
438
11
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p>3.1.3.1 Ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алу; </p><p> 3.3.1.3 Шаршы,тіктөртбұрыш ауданы формуласын: S=а*а, ( S=a2), S=a·b шығарып алу және қолдану;</p><p> 3.1.3.2 см², дм², м² өлшем бірліктерін пайдаланып, ұзындықтарын өлшеу. </p> |
Сабақтың мақсаты: | <p>Барлық оқушылар үшін: • Сабақ соңында ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алады. </p><p> Бірқатар оқушылар үшін: • Тіктөртбұрыштың S=a·b, шаршының S=a2 ауданын табуға формуласын құрастырады және қолдана алады. </p><p> Кейбір оқушылар үшін: • Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу формуласын қалай құрастыруға және қолдануға болатынын түсіндіре алады. </p> |
Тілдік мақсаттар: | Периметр, аудан, формула, сантиметр, метр, дециметр |
Күтілетін нәтиже: | Оқушылар өздігінен төртбұрыш пен шаршының ауданын таба алады; формуларын дұрыс қолдана алады. |
Бағалау критерийлері: | Оқушылар тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу формуласын қалай құрастыруға және қолдануға болатынын түсіндіре алып, есептесе, мақсатқа жетеді. |
Құндылықтарды дарыту: | Сабақ барсында оқушылардың бір – бірін тыңдау, көмектесу, бірлесіп тапсырма орындау, диалогтық сөйлесу мәдениеті қалыптасады. |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Математика CD-диск+bilim land, iMektep.kz (видео, тест, «дұрыс-дұрыс емес» ойыны). |
Пәнаралық байланыс: | Көркем еңбек, музыка, АКТ |
Бастапқы білім: | Аудан туралы тұрмыстық түсінік. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (3 минут) |
<p> <b>Блум таксаномиясы (жіңішке сұрақтар).</b> «Бармақпен» бағалау жүргізіледі. Мына төмендегі сұрақтарға қарап , егер дұрыс болса «иә» деп, дұрыс болмаса «жоқ» деп жауап береді.</p><p> а=9cм S=81см2; а=7см Р=14 см; (58-58)•6=6 ; 2сағ=60мин ; 700см=70дм; 6ц=6кг . </p> | |
Сабақтың ортасы (30 минут) |
<p>- Мына фигура туралы не айтуға болады?</p><p> - Бұл –шаршы. Оның барлық қабырғалары тең, АК=ОМ= АО = КМ.</p><p> - Ауданы S = 8 · 8 = 64 см² - S = a · a – формуласы, демек S=а², сондықтан а-ны екі бірдей сан деп қарастырамыз. </p><p> - Ал мына фигура туралы не деуге болады? </p><p> - Бұл- тіктөртбұрыш. Оның қарама-қарсы қабырғалары тең.</p><p> - АВ=DС, AD=BС. - Ауданы S = 6 · 3 = 18 см² - S=a*b – формуласы, демек оның іргелес жатқан екі қабырғасының көбейтіндісіне тең. </p><p><b>Оқушының өзіндік жұмысы.</b> (Т.Ж) СD дисктағы тапсырманы орындайды. Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын мен периметрін табады және өлшем бірліктерін жазады. </p><p>Критерийлер: -Формуларын дұрыс анықтау; </p><p> -Формуланы дұрыс қолдана отырып, есептеу;</p><p> -Аудан мен периметрін өлшем бірліктерін дұрыс таңдап жазу.</p><p> S=a*b P=(а+ b)/2 S=10*8=80 см² P=(10+8)*2=36 см </p><p> Бейнефильм көрсету. «Аудан дегеніміз не?» </p><p><b>Мұғалімнің нұсқаулығымен орындалатын тапсырмалар.</b> Тест. (берілген төрт жауабынан, бір жауап дұрыс). Ұзындығы 8 см, ені 3 см болатын тіктөртбұрыштың ауданын көрсетіңіз. </p><p> Ауданы 27 шаршы см, ұзындығы 9 см тіктөртбұрыштың енін табыңыз.</p><p> Ауданы 36 шаршы сантиметр болатын шаршының қабырғасының ұзындығын көрсетіңіз.</p><p> Қабырғасының ұзындығы 7 см болатының шаршының ауданын көрсетіңіз. Ауданы 45 шаршы сантиметр, ені 5 см болатын тіктөртбұрыштың ұзындығын табыңыз. </p><p> Ұзындығы 8 см, ені 4 см болатын тіктөртбұрыштың ауданын көрсетіңіз. </p><p><b>Сергіту сәті </b>«Пішіндер» </p><p><b>Оқушының өзіндік жұмысы.</b> (Ж.Ж) Саралау тапсырмалары.</p><p> 1.Қабырғасы 3 см болатын шаршы сыз. Ауданын тап.</p><p> Бағалау критерийлері: - Қабырғасы 3 см болатын шаршы салады; </p><p> - Формуласын жазады; </p><p> - Ауданын табады. </p><p> 2.Тіктөртбұрыштың белгісіз мәндерін тап. Кестеде боялған мәндері бойынша тіктөртбұрышты сыз.</p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>а</td><td>2 м</td><td>6 см</td><td><br></td></tr><tr><td>в</td><td>4м </td><td><br></td><td>9 дм </td></tr><tr><td>S</td><td><br></td><td>24 см²</td><td>36 дм² </td></tr><tr><td>P</td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr></tbody></table><p><br></p><br><p> Бағалау критерийлері: -Тіктөртбұрыштың ауданын табады; </p><p> -Тіктөртбұрыштың периметрін табады; </p><p> -Тіктөртбұрыштың енін табады; </p><p> - Тіктөртбұрыштың ұзындығын табады; </p><p> -Кестедегі боялған мәндері бойынша тіктөртбұрыш салады. </p> | <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e70b6ffa7454/images/5e70b9adaa2d1.png" style="width: 34px;">СD диск, Оқулық </p><p>iMektep.kz </p><p>https://youtu.be/C336t_dqsgs <br></p> |
Сабақтың соңы (2 минут) |
<p><b>«Дұрыс-дұрыс емес» ойыны.</b> Аудан дегеніміз – фигуралардың сыртқы беті (-); Тіктөртбұрыштың ауданы ұзындығы мен енінің көбейтіндісіне тең (+);</p><p> Шаршының ауданы қабырғасының ұзындығының төртке көбейтіндісіне тең (-); Кейбір төртбұрышқа ұқсас фигуралардың ауданын оны тіктөртбұрышқа толықтыру арқылы табуға болады (+); </p><p> Ауданның өлшем бірліктері: шаршы сантиметр, шаршы метр, шаршы шақырым (+). </p> | iMektep.kz |
Рефлексия (5 минут) |
<p> <b>«Құпия хат»</b> әр түрлі фигуралар тізбегі оқушыларға таратылады. </p><p> 1. Сабақта қандай бөлімді қарастырдық? </p><p> 2. Оқу мақсатына жету үшін біз қандай іс –әрекеттер жасадық?</p><p> 3. Сөздік қорын қандай жаңа сөздермен толықтырдық? </p><p> 4. Жеке жұмыс қаншылықты қиын болды? </p><p><b> «Жетістік»</b> баспалдағы. </p> | Үлестірме қағаз |
Пікірлер(0)