Programming algorithm
Programming algorithm
Цель урока | 8.3.1.1 – создавать модели задач в интегрированной среде разработки программ С++ 8.3.3.2 – знать и использовать компоненты интегрированной среды разработки программ С++ 8.3.3.1 – использовать операторы выбора и циклов в интегрированной среде разработки программ С++ |
Ход урока
Этапы урока | Запланированная деятельность на уроке | Ресурсы |
---|---|---|
Warm up |
Song “Rhythm, rhythm,algorithm” in English language Watch, listen and guess the subject of the lesson. So, what is the topic of our lesson? (algorithm) |
https://www.youtube.com/watch?v=9OPb-OaycBk |
Historical tour |
Let's start the lesson with a small historical tour. Watch a video about the first woman programmer Ade Lovelace. Watch the video and answer the questions (Pair work) Who was the father of Ada Lovelace? What year was Ada Lovelace born? At what age did Ada's mathematical abilities begin? What famous inventor did Ada work with? What did Ada develop for the Babbage machine? |
https://www.youtube.com/watch?v=p8LRtSSi_pU Card 1 |
Programming Vocabulary |
When writing a program, you must strictly follow the syntax of a programming language. Lookattheboard.Name the characters used in the programs. Repeat the words after the speaker. Logical game"Disappeared letters". Insert the missing letters. Then check yourselves using the key. |
https://quizlet.com/392610722/syntax-flash-cards/ Card 2 Слайд |
Physicalpause |
“The Robot’s song”: Watch, listen, sing and dance. |
https://www.youtube.com/watch?v=-im79PXcG74 |
Practical work |
Jigsaw. Practical work. Make up a program from the lines. Now Check yourselves. Look at the blackboard. Type iton the computer. Then check the program for correct operation. |
Card 3 (Level 1/Level 2/Level 3). Слайд |
Debriefing. |
Feedback Получилось ли завершить работу над кодом? Если нет, сколько ещё времени необходимо? Какие проблемы возникали, и удалось ли их решить? “Roboticslaboratory”. Выберите робота, который соответствует вашей работе на уроке, и поместите его в лабораторию. |
Слайд |
Отзывы(0)