Өткізгіштің электр кедергісі. Өткізгіштің меншікті кедергісі, реостат

Есжанова Айымгул Базаргалиевна
Есжанова Айымгул Базаргалиевна
Ақтобе
Хромтау
Государственное учреждение «Хромтауская средняя школа № 4»
Физика
Класс:
8 класс
Раздел:
Постоянный электрический ток
Тема:

Өткізгіштің электр кедергісі. Өткізгіштің меншікті кедергісі, реостат

27.12.2019
447
Скачать в PDF Скачать в WORD
Сабақтың мақсаты <p>Барлық оқушылар: Кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсінеді. </p><p> Басым бөлігі: Меншікті кедергінің қандай шамаларға тәуелділігін түсініп,кедергі мен меншікті кедергінің айырмашылығын түсінеді. </p><p> Кейбір оқушылар: Өткізгіштің меншікті кедергісінің формуласын есептерде қолданып, өмірмен байланысын біледі.&nbsp;&nbsp;</p>
оқу мақсаты <p>8.4.2.7-кедергінің физикалық мағынасын, оның өлшем бірлігін түсіндіру; </p><p> 8.4.2.8-есеп шығарғанда өткізгіштің меншікті кедергісінің формуласын қолдану&nbsp;&nbsp;</p>

Ход урока

Этапы урока Запланированная деятельность на уроке Ресурсы

Сабақтың басы

(10 мин)

<p>1. Ұйымдастыру кезеңі </p><p> 2. Тақырыпқа сай сынып оқушыларын топқа бөлу, ынтымақтастықты қалыптастыру "Физикалық құралдар" әдісі арқылы үш топқа бөлемін </p><p> I топ. Амперметр</p><p> II топ. Вольметр</p><p> III топ. Резистор</p><p> ІҮ топ. Реостат </p><p> 3. «Мынандай құралды табыңыз» әдісі Физикалық құралдар берілген. Осы құралдарды көрсете отырып, шартты белігісі сызып, үш тілді айтады.</p><p> ҚБ: "Мадақтау"</p><p> Миға шабуыл. Тақтада қарсылық білдіретін суреттер берілген. Сол суреттерді талдай отырып, тақырыпты ашады. Қазақша Орысша Ағылшынша Кедергі Сопротивление Resistanse Меншікті кедергі Удельное сопротивление Resistivity Ұзындық Длина Hight Көлденең қиманың ауданы Площадь поперечного сечение area Резистор Резистор Resistanse Реостат Реостат Rheostat ҚБ "Мадақтау "&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p> Интербелсенді тақта Амперметр, вольтметр, ток көзі, әр түрлі қалыңдықтағы, қалыңдықтағы жалғағыш сымдар. Оқулық жұмыс Кеспе қағаз&nbsp;&nbsp;

Сабақтың ортасы

(15 мин)

<p>"Джигсо" әдісі </p><p> Оқушылар топтарында берілген тақырыпшалар арқылы кітаппен жұмыс жасайды. Өз топтарында жаңа тақырыпты талқылайды. Содан соң өз топтарында 1,2,3,4,5 деп саналып, тағы басқа шағын топ құрады. Әр топтан келген топ мүшелері өздерінің тақырыптарын жаңа топқа түсіндіреді. Бір –екі оқушы өз ойын айтады.</p><p> ҚБ: " Мадақтау " әдісі&nbsp;&nbsp;</p> Әр топқа әр түрлі карандаш беріледі және 4 түрлі тапсырма беріледі. Ол тапсырманы әр топ орнынан қозғала отырып, өз түсінің карандашымен толықтырады.&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;

Топтық жұмыс

(12 мин)

<p>1-топ. Кестені толтырыңыз</p><p>. Дескриптор: - құралдардың атауын біледі; - шартты белгісін біледі; </p><p> 2-топ. Сәйкестендіру. </p><p> Дескриптор: - берілген суреттерді ағылшынша айтылуын біледі; - бір-біріне сәйкестендіреді;</p><p> 3-топ. Есеп шығару №1 Көлденең қимасының ауданы 1 мм2, ұзындығы 24,2 м константан сымнан жасалған электр пешінің қыздыру элементінің кедергісін анықтаңдар. Дескриптор: - Есептің берілгенін жазады; - Өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіреді; -Өткізгіштің меншікті кедергісінің формуласын қолданып, кедергісін анықтайды; №2 Ұзындығы 20 м болатын ұзартқыш диаметрі 1,2 мм мыс сымнан жасалған. Ұзартқыштың кедергісі қандай? Егер онымен 10А ток өтсе, ондағы кернеудің түсуі қандай болады? Дескриптор: - Есептің берілгенін жазады; - Өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіреді; -Өткізгіштің меншікті кедергісінің формуласын қолданып, кедергісін және кернеуін анықтайды; №3 Көлденең қимасының ауданы 10 мм2, ұзындығы 200 м мыс өткізгіштен электр сымы жасалды. Оның кедергісі қандай? Дескриптор: - Есептің берілгенін жазады; - Өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіреді; -Өткізгіштің меншікті кедергісінің формуласын қолданып, кедергісін анықтайды; 4-топ. Электр тізбегін құрастыру Дескриптор: - схемасын сызады; - схема бойынша электр тізбегін құрады; - сымдарды жалғайды; - тізбекті ток көзіне қосады.&nbsp;&nbsp;</p> Есептер, кесте, сәйкестендіру, электр тізбегі жазылған кеспе қағаздар Резистор, амперметр, вольтметр, кілт, сымдар, клемма, ток көзі&nbsp;&nbsp;

Сабақтың соңы

(3 мин)

<p>Кері байланыс «Бөлмедегі заттар» әдісі</p><p> Оқушылар бөлмедегі бір жансыз заттың атын жазады. Қағаздар жиналып, әр оқушы бір қағаздар суырып алады да, сол заттың атынан бүгінгі сабақ, өзінің оған қатысы туралы сөйлейді.</p><p> Үй тапсырмасы:&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p> кагаз

Дополнительная информация

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Деңгейлік тапсырамалар кезінде оқушылардың қастарына барып тапсырмаларды орындауын бақылап, сұрақтары болса жеке жауап беріп бағыттап отырамын. Сызбаны дұрыс салуын қадағалаймын. Жұмысты жылдам әрі дұрыс орындаған, жеке жұмысты толық әрі нақты орындаған оқушыларға дербес қолдау көрсетіп отырамын. Тапсырмаларды орындау деңгейіне қарай бағалаймын. А деңгейіндегі тапсырмаларды қатесіз бағалау критерийіне сай ұпайларын алған оқушылардың барлығы да бүгінгі сабақ мақсатына жеткенін, Ал В мен С деңгейіндегі тапсырмаларды орындаған оқушыларға ерекше мақтап барлығыңда сол деңгейге жетулеріңе мүмкіндік бар екенін айтып өтемін. Сыныпта парта мен орындықтардың оқушы денсаулығына зиян келтірмейтіндей етіп орналастырылуына басты назар аударамын. Сызу және жазу құралдарымен қауіпсіз жұмыс жасау техникасын ескертемін Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?&nbsp;&nbsp;

Приложение:

Открыть файл Өткізгіштің электр кедергісі. Өткізгіштің меншікті кедергісі, реостат

Отзывы(0)