Йод
Түйінді идеялар |
Йод крахмалды көгертеді, қалқанша безінің ауруы йод жетіспеушіліктен пайда болады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты |
Білу: Йодтың мекен-жайын, таңбасын білу. Түсіну: Йодтың физикалық, химиялық қасиеттерін, алынуы мен қолданылуын түсіну. Қолдану: Йодтың адам өмірінде қолданылуымен танысу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Тапсырмалар |
1. Ынтымақтастық атмосферасын құру (дыбыстық жаттығу). 2. Өткен тақырыпты қайталау: а) сұрақтар қою. ә) семантикалық карта 3. Топқа бөлу. 4. Тақырыпты ашу. 5. Мәтінмен жұмыс. 6. Йод туралы түсінгендерін суреттермен бейнелеу (жұптық жұмыс). 7. Қорытынды тест (сабақты бекіту). 8. Кубизм әдісі (жеке жұмыс). 9. Құзырлы тапсырма. 10. Кері байланыс. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Әдіс-тәсілдер |
Топтық, жұптық, жеке жұмыстар. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже |
1. Йодтың мекен-жайын, таңбасын біледі. 2. Йодтың физикалық, химиялық қасиеттерін, алынуы мен қолданылуын түсінеді. 3. Алған білімдерін тапсырма орындауда қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі – дыбыстық жаттығу Өткен тақырыпты қайталау: сұрақтардың түрлері, семантикалық карта, тест арқылы http://www.itest.kz/exam_test?test_id=805322820. Семантикалық карта:
Оқушылар өз-өздерін бағалайды. Топқа бөлу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырыпты ашу |
Қалқанша безінің ауруы туралы мәлімет оқу https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/bei-organikalyq-ximiya/periodtyq-keste/lesson/galogender “Галогендердің адам ағзасында кездесуі”. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Топтық жұмыс |
Мәтінмен жұмыс, постерлер қорғау, топтар бір-бірін екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Жұптық жұмыс |
Йод туралы білгендерін суреттеу, бұл кезде жұптарда өзара бағалау жүреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Жеке жұмыс |
Қорытынды тест. http://www.itest.kz/exam_test?test_id=805322820 1. Қызылша қанты? ә) глюкоза б) сахароза 2. Картопта болатын органикалық зат? ә) глюкоза б) сахароза 3 Жүйкені тыныштандыратын дәрілер құрамында болатын химиялық элемент? ә) фтор б) бром 4. Лимонда, асқабақта, сәбізде болатын қышқыл? ә) алма қышқылы б) сүт қышқылы 5. Темекі түтінінде кездесетін радиоактивті элемент? ә) теллур б) полоний 6. Жемсау немесе зоб ауруы қай элементтің жетіспеушілігінен туындайды? ә) фтор б) иод 7. Күнделікті тағамға қолданылатын тұз? ә) натрий хлориді б) натрий нитраты 8.Гемоглобин құрамында қай элемент жетіспеушілігінен қаназдық (анемия) ауруына ұшырайды? ә) темір б) калий |
||||||||||||||||||||||||||||||
Жеке жұмыс |
Құзырлы тапсырма. Жүзу бассейніндегі судағы еркін хлордың ұйғарынды құрамы 0,25 мг/л. Осындай ерітіндінің молярлық концентрациясын есептеңіз. Бастапқыда жүзу бассейніндегі 1 л суда болатын хлордың моль санын есептеңіз. Хлордың ондық бөлшекке дейін жуықталған молярлық массасын қолданыңыз. Нәтижені екі мәнді цифрға дейін жуықтап көрсетіңіз. 2-есеп. Құбыр суының үлгісіне талдау жүргізілді және оның 0.0015 г/л хлордан тұратыны анықталды. Хлордың құрамын миллиондық үлеспен (ppm) есептеңіз. Өте қатты сұйылтылған ерітінді үшін 1 мл = 1 г болып қабылданған. Оқушылар өз-өздерін бағалайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия |
Не қиын болды? Не ұнады? Нені өзгертер едің? |
||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау |
Әр оқушы алдарындағы бағалау парақшасына әр кезең бойынша өзінің бағаларын қойып шығады. Мұғалім өзі қойған бағасымен оқушы бағасын қорытындылап журналға қояды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
7.14, 4-8 есептер. |