Иондық байланыс
Осы сабақта |
8.1.4.2 иондық байланыстың түзілу механизмін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау. |
Сабақ мақсаттары |
– иондық байланыстың анықтамасын жаза алады; |
Жетістік |
– иондық байланыстың анықтамасын жазады; |
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар жаңа сөздерді түсінгенін көрсету үшін, оларды қатесіз пайдалану қажет. |
АКТ қолдану дағдылары |
Powerpoint, Bilimland видеолары мен материалдары. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
Сабақтың басы 0-5 мин |
Ұйымдастыру І. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы мен бірлескен оқу ортасын құру ІІ. «Атом және молекула» ойыны. Ойынның шарты: атом деген кезде оқушылар жалғыз, ал екі молекула деген де екеу болып, бес молекула деген кезде бесеу болып бірігеді. Осы бойынша оқушыларды төрт топқа бөлеміз: І. Ион ІІ. Катион ІІІ. Анион IV. Иондық байланыс |
Презентация |
6-10 мин
11-15 мин
Сабақтың ортасы
22-27 мин
34-36 мин |
Өткен сабақты қайталау Оқушылар өздерін дұрыс жауаппен тексереді. Жаңа сабақты миға шабуыл ретінде иондық байланыс жайлы бейнефильм көруден бастаймыз. Иондық байланыс: оң және теріс зарядталған иондардың электростатикалық тартылысы негізінде түзілетін байланыс. Оқушыларға иондар қалай пайда болады деген сұрақ қойыңыз. Ион диаграммасын салу шарттары Сөздікпен жұмыс: Топтық жұмыс: Топтар бір-бірін бағалайды. Оқушыларға түсінікті болу мақсатында анимация көрсетіледі және магний хлоридінің түзілуі оқушылармен бірлесе жазылады. Жұптық жұмыс: ІІ жұп: Кестені толықтыр. III жұп: Элементтің таңбасын оның атомының сипаттамасына сәйкестендір. Жұптық жұмысты бағалау: өзара бағалау арқылы жүзеге асады. Жеке жұмыс Бекіту сұрақтары: Оқушыларға қызыл және жасыл түсті карточкаларды таратыңыз. Егер айтылған тұжырымдама шын болса, оқушылар жасыл түсті карточканы, ал жалған болса, қызыл түсті карточканы көрсетеді. |
https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/8-synyp/iondyq-bajlanys
А-3 парақтары, маркерлер.
|
Сабақтың
|
Рефлексия «Менімен байланысқа шық» Оқушылар әлеуметтік желілер арқылы ВК, Whatsapp, Facebook, Instagram парақшалары арқылы бүгін сабақ жайлы кері байланыс береді. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім? - нені толық түсінбедім? - немен жұмысты жалғастыру қажет? |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Оқушылар: |
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: Оқушылар айқыштар мен нөлдер диаграммасын жылдам құрастыра білді.
2: Иондық байланыс түзетін қосылыстардың молекулалық модельдерін жасай алды.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: Оқыту мен оқуда Bilimland сайтындағы видеороликтер мен жұмыс парақтары оң ықпал берді.
2: Оқыту мен оқуда әртүрлі әдіс-тәсілдер тиімді қолданылды.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Сабақ соңында, оқушылардан алған кері байланыс арқылы олардың ион мен олардың арасындағы байланыстың түзілу механизімін толық түсінгенін білдім. Сабақта оқушылардың көпшілігі иондық байланыстың түзілу механизмін «айқыштар мен нүктелер» диаграммасын тез игерді. Соған сүйене отырып, қосылыстардың молекулалық модельдерін дұрыс жасады.
* Қосымша материалдар
* Топтық жұмыс:
І топқа: Берілген диаграмманы толтырыңыз.
Натрий (2,8,1) және Күкірт (2,8,6)
ІІ топқа: Берілген диаграмманы құр.
Литий (2,1) және Фтор (2,7)
ІІІ топқа: Байланыстың түрін анықта.
Cl2, HCl, LiF, H2S, N2, Na2S
IV топқа: Мына қосылыстардың молекулалық модельдерін жаса:
H2O, NH3, O2, H2, CH4, NaF.
* Жұптық жұмыс
І жұп: Қатар орналасқан үш элемент ішінен ортанғы элементті тауып, бос ұяшықтың орнына сәйкес элементтің атомдық моделін сал.
ІІ жұп: Кестені толықтыр.
III жұп: Элементтің таңбасын оның атомының сипаттамасына сәйкестендір.
* Жеке жұмыс