Авогадро заңы. Молярлық көлем
Оқу мақсаттары |
8.2.3.6 Авогадро заңын білу және қалыпты, стандартты жағдайлардағы газдар көлемін есептеуде молярлық көлемді қолдану. |
Барлық оқушылар: |
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
Кейбір оқушылар: |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану. |
Бағалау критерийі |
Авогадро заңын білу және қалыпты және стандартты жағдайдалдағы газдар көлемін есептеуде молярлық көлемді қолдану. |
Оқушылар орындай алады: |
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік тіркестер: |
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбек және шығармашылық ынтымақтастық, өмір бойы білім алу. |
Пәнаралық байланыс |
Физика, математика. |
Алдыңғы білім |
7.1.1.4 бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіру. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі: «Мозайка» әдісі Дескриптор Миға шабуыл әдісі бойынша жаңа сабақты ашу мақсатында мына сұрақтар койылады. Қалыпты жағдайда (қ.ж.), яғни 0 С температурада, 1 атмосфералық қысымда (101,325 кПа) кез келген газдың бір молі 22,4 л көлем алады. Оны молярлық көлем деп атайды.Осы есептеулерден көрініп тұрғандай 1 моль газдың көлемі шамамен бірдей екен, оның сандық мәні 22,4 л. Молярлық көлем (Vm) t-0°C, p-1атм-101,3 кПа, жағдайында анықталған, бұл қалыпты жағдай (қ.ж.)
«Конверт» әдісі арқылы оқушыларға канверттерге дайын жазылған тапсырмаларды салып төрт топқа таратылады. 1-топ 2-топ 3-топ 4-топ Дискриптор: Кері байланыс: БББ әдісі арқылы кері байланыс беріледі не түсінікті болды, не түсініксіз болғанын анықтау мақсатында пайдаланылады. |
Интерактивті тақта
https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/8-synyp/avogadro-zangy-moldik-kolem?mid=%info% - молярлық көлем
https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/8-synyp/gazdardyng-salystyrmaly-tyhyzdyhy-kolemdik-qatynas-zangy - көлемдік үлес
|
Қосымша ақпарат
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?