Шеңбер. Дөңгелек. Дөңгелек сектор

Тоғанбай Арман
Алматы облысы, Балқаш ауданы, Б. Бейсекбаев атындағы орта мектеп
1175
Жаңашыл мұғалім-2019
Математика
Тақырыбы:
Шеңбер. Дөңгелек. Дөңгелек сектор

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.1.2 шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері (центр, радиус, диаметр) ұғымдарын меңгеру;

5.3.1.3 циркульдің көмегімен шеңберді салу;

5.3.1.6 дөңгелек сектор ұғымын меңгеру;

Сабақтың мақсаты

Барлығы үшін: шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері (центр, радиус, диаметр) ұғымдарын меңгереді, циркульдің көмегімен шеңберді салады, дөңгелек сектор ұғымын меңгереді.

Басым көпшілігі: радиус және диаметр арасындағы қатынасты бәледі, қатынасты пайдаланып радиусты (диаметрді) есептейді.

Кейбір оқушылар: берілген градустық шамаға сәйкес секторды кескіндей алады.

Бағалау критерийі

Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері (центр, радиус, диаметр) ұғымдарын меңгереді циркульдің көмегімен шеңберді салады, дөңгелек сектор ұғымын меңгереді.

Тілдік мақсаттар

 

Пәнге тән лексика мен терминология: шеңбер, дөңгелек, радиус, доға, және сектор.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: тұжырымдама жасауда жоғарыда берілген термин сөздерді орынды пайдалану, сұраққа жауап беру кезінде сол терминдерді дұрыс айтылуы, айтылған сөз мағанасын білу.

Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам және жоғары руханият

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану

Алдыңғы білім

 

Бұрыш ұғымын білу, бұрыштың шамасын табу

Нүктелердің арақашықтығы

АКТ-ны қолдану дағдылары

Бейне жазбалар, презентация, сенсорлық экран, ноутбуктер, bilimland.kz, itest.kz.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

3 минут

 

 

 

1 минут

 

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу кабинет тазалығына назар аудару.

 Ынтымақтастық атмасфера құру топқа бөлу кезінде жүзеге асырылады. Оқушылар карточка алғаннан кейін өздерінің көрші отырған оқушыларымен карточкаларымен алмасады алмасу кезінде бір-біріне позитивти тілек айтады. Карточкада жазылған терминдерге сәйкесінше оқушылар ек топқа бөлінеді (егер оқушылар саны 12-ден асқан жағдайда үш топқа  бөлеміз). Оқушылар колындағы карточкада жазылған терминдерге байланысты топтарға оқушылар өздері ат береді «радиус» және «диаметр» (үшінші топты «центр» деп атаймыз).

Үй тапсырмасын тексеру. Үйге берілген тапсырманы слайд көмегімен әр топтан сұрап жауаптың дұрыстығын тексеру.

 

Карточкалар

слайд

 

 

 

Слайд

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 минут

 

 

 

 

8 минут

 

 

 

 

 

9 минут

 

 

 

 

 

2 минут

1.    Миға шабуыл.


bilimland.kz сайтынан оқушыларға «Шеңбер» «Шеңбер центрі» атты видеоларды қосып көрсетеміз.

1-жаттығуды оқушыларға орындатамыз.

ҚБ: Әр топ, өзінің тобынан тапсырманы орындаған оқушының тапсырмасынын дұрыс немесе бұрыс орындағанын тексереді, қатемен жұмыс жасайды. (сайтың көмегімен тапсырмаын орындаған оқушылардың жауаптарын тексереміз)

Слайдтың көмегімен шеңбер радиусы және диаметр арасындағы қатынас туралы түсінік қалыптастырамыз.

2. Ауызша тапсырма: Ұлттық валютаны енгізуге 15 жылдыққа арналған салмағы  номиналы 50 000 теңге алтын монетасының массасы — 1000 грамм, диаметрі — 100 мм. Монетаның радиусы нешеге тең?

ҚБ: Оқушыларға жауаптарын түсіндіріп беруді талап етеміз (қай формуланы пайдаланды)

 

3. Itest.kz интернет ресурсындағы шеңбер тақырыбына беріоген тапсырмалардың ішінен №1, 6, 7 тапсырмаларды (диаметр және радиус қатынастарына арналған есептер) әр топқа  бір-бірден үлестіріп береміз.

Тапсырманы орындап біткен топтар жауаптарын тақтаға жазып көрсетеді. Әр топтан 2 оқушы шығады бірі жазады екіншісі есептің шығару барысын түсіндіреді.

Әр топ ноутбук арқылы «Дөңгелекті жобалау үшін циркуль мен сызғышты пайдалану» атты видеоға қарап отырып, топпен бірлесіп сызбаны кескіндейді. Тапсырманы аяқтаған топ белгі беріп сызбаларын тақтаға магнит көмегімен бекітеді.

ҚБ:  Әр топ басқа топ сызбаларына коментарий беріп бағалайды.

«Секторлар және сегменттер» видеосын оқушыларға көрсетіп болған соң шамалары 30, 60, 90 градусқа тең болатындай әр топ А4 парағына сектор сызады. Сызбаны топтар бір бірімен алмасады, сызбаның дұрыстығын тексереді.

ҚБ:  Топтар басқа топ сызбаларына Бас бармақ әдәсі арқылы бағалайды.

Сабақты қорытындылау  бүгінгі өткен сабақтағы белсене жұмыс жасаған оқушыларға Жарайсың, тағыда талпынып көр, қайтала деген сөздермен кері ьайланыс орнату.

 

сенсорлық экранын пайдаланып

 

https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/geometriya/planimetriya/shengber/lesson/shengber-zhane-onyng-ehlementteri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайдты сенсорлық тақтада көмегімен көрсетеміз

 

 

 

 

 

 

https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0 %A1%D1%83%D1%80%D0%B5%D1%82:T15-gold-av.jpg

 пайдаланылған суреттке сілтеме

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://itest.kz/kz/ent/1964/2052

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/geometriya/planimetriya/shengber/lesson/shengber-zhane-onyng-ehlementteri

Сабақтың соңы

1 мин.

Үй тапсырмасы:

8.1 Шеңбер, Дөңгелек

8.2 Дөңгелек секторы

 №1264

Алдамұратова МАТЕМАТИКА-5 сынып 2 бөлім

 

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?  

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

 

 

 

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Екі жұлдыз бір тілек

 

Жалпы бағалау

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

       

 

Қате туралы хабарландыру