«Растрлық кескіндерді құру және өңдеу» жобалық жұмысы
Сабақ атауы |
«Растрлық кескіндерді құру және өңдеу» жобалық жұмысы. |
|
Оқу мақсаттары |
Растрлық кескіндерді құру және өңдеуді тәжірибе жүзінде меңгеру. |
|
Жетістіктер критерийлері |
Барлық оқушылар 1. Компьютерлік графика және оның түрлері туралы мәлімет алу. 2. Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық түрде берілген тапсырмаларды орындайды. Көпшілік оқушылар: Түсінеді, талдайды, білімін қолданады: графикалық редакторды пайдалана отырып, сурет салып, өңдеуді үйренеді. Кейбір оқушылар: Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: оқып үйренгендерін практикада қолдана алады. |
|
Өткен тақырып |
Жаттығулар, тест жұмысын орындау. |
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
АКТ-ны қолдану, «Ой қозғау», «Бас бармақ», «Бағдаршам», «Мозайка құрастыру» |
|
Қолданылатын ресурстар |
«Bilimland.kz», «Twig-bilim.kz» ресурстары |
|
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері, ағылшын тілі |
|
Жұмыс түрлері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті (нәтижесі) |
I кезең |
||
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын тексеру 1.2-жаттығу.
Тест
Видео ақпарат Видео көрсету
Қызығушылығын ояту, мәселе қою видео 5.21 мин. |
1. Сынып оқушыларының назарын сабаққа аудару үшін видео көрсетеді: 2.Үйге берілген тақырыптар бойынша жаттығулар орындату арқылы оқушылардың білімді игеру деңгейін анықтайды. 3. Тест тапсырмаларын береді. 4. Жаттығулар мен тест тапсырмаларын есепке алып оқушыларға «Бас бармақ » арқылы топтарға өзара бақылау жүргізеді 5. «Ой қозғау» әдісі бойынша видео көрсетіледі: https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/uchebnye-filmy/informatika/lesson/zhanga-tekhnologiya-degenimiz-ne 6. Оқушыларға түрткі сұрақ қояды: 1) «Сендер көрген фильм ақпараттың қай түрі туралы?» 2) Графикалық ақпарат деген не? |
1. Оқушылар топқа бөліну үшін сурет қиындыларын қолданады. 2. Видеоны көреді. 3. Үйге берілген тақырыптар бойынша жаттығуларды орындау арқылы өз білімдерін текесереді. 4. Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді. 5. Оқушылар жаттығулар мен тест тапсырмаларының нәтижесін есепке алып «Бас бармақ» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды 6. Оқушылар видеоны көреді. Қойылған сұрақтарға әр топ сыни тұрғыдан ойлау арқылы жауап береді. |
II кезең |
||
Жаңа сабақ
Тәжірибелік жұмыс |
Сабақтың тақырыбымен таныстырады: «Растрлық кескіндерді құру және өңдеу». Сабақтың мақсатымен таныстырады: «Растрлық кескіндермен жұмыс жасау. 1. Компьютерлік графика және оның түрлері туралы мәлімет береді. 2. Графикалық редактормен таныстырады. Мәтінмен жұмыс жүргізеді: https://bilimland.kz/ Сөздікпен жұмыс жүргізеді: https://bilimland.kz/ 1-жаттығу: https://bilimland.kz/ 2-жаттығу: https://bilimland.kz/ Оқушылармен тәжірибелік жұмысты көрсету арқылы жобалық жұмысты орындауға нұсқаулық көрсетеді: https://bilimland.kz |
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.
1. Видеоны көреді. 2. Мәтінді оқиды. 3. Дәптерге орындайды.
Тақырып бойынша алған білімдерін практикада қолданады.
Жобалық жұмысты орындайды. |
III кезең |
||
Тест жұмысы Бағалау |
Тест жұмысын орындату арқылы оқушылардың білімін тексереді. https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/7-cynyp/lesson/rastrlyq-grafikalardy-quru-zhane-ongdeu-bojynsha-bahdarlamalar «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалауды ұйымдастырады |
Тест жұмысын орындайды. «Бағдаршам» түстері арқылы бағалайды. |
Үй тапсырмасы: §13 оқу. Сурет салу. |
Оқушыларға үй тапсырмасын орындауға нұсқау береді. |
Оқушылар үй тапсырмасын орындайды. |
Қорытынды: Сабақтың соңына дейін әр оқушы тапсырмаларын үлгергендерінше орындайды, қалғанын үйге алады. |
Оқушылардан стикерге мына сұрақтарға жауап алады:
|
Оқушылар стикерге мына сұрақтарға жауап жазады:
|
Рефлексия: Сабақтың оқу мақсаттары шынайы, нақты, қол жетімді болды. Бүгін оқушылар растрлық кескіндерді құру және өңдеуді меңгерді. Сыныптағы ахуал жұмыс істеуге жағымды болды. Мен қолданған әдіс-тәсілдер тиімді болды. Барлық оқушылар 1. Компьютерлік графика және оның түрлері туралы мәлімет алды. 2. Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық түрде берілген тапсырмаларды орындады. Көпшілік оқушылыр: Түсінді, талдай алды, білімін қолданды: графикалық редакторды пайдалана отырып, сурет салып, өңдей алды. Кейбір оқушылар 1. Білімін жинақтап, рефлексия жасады: оқып үйренгендерін практикада қолдана алды. 2. «Bilimland.kz», «Twig-bilim.kz» ресурстарын пайдаланғаным өте тиімді болды. 3. Сабақты жаңартылған білім мазмұнына сай келетін әдіс-тәсілдерді тиімді қолдану арқылы жақсартуға болады. |