Ондық бөлшектерді азайту
Математика
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
Тақырып:
Ондық бөлшектерді азайту
18.03.2020
81
3
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 5.1.2.27 Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау |
Сабақтың мақсаты: | <p><b>Барлық оқушылар</b>: Ондық бөлшектерді азайту ережесін меңгереді,азайту амалын орындайды.</p><p><b>Оқушылардың басым бөлігі:</b> Ондық бөлшектерді азайтуды меңгереді, тиімді қолданады.</p><p><b>Кейбіреуі: </b>күрделі есептер шығара алады</p> |
Тілдік мақсаттар: | <p>Ондық бөлшектерге қолданылатын амалдардың алгоритмін түсіндіреді.</p><p>Лексика және терминология:</p><p>-бүтін бөлігі, бөлшек бөлігі;</p><p>-үтірмен ажырылатын цифрлар саны;</p><p>-разрядтық бірліктер;</p><p>-санды разрядтарға жіктеу</p><p><br></p> |
Күтілетін нәтиже: | Оқушылардың ондық бөлшектерді азайту туралы білім,білік дағдыларын толықтыра отырып,білімдерін тереңдете түсу.Азайту ережесін есеп шығаруда дұрыс қолдану машығын қалыптастыру. |
Бағалау критерийлері: | Ондық бөлшектерді азайту ережесін біледі.Берілген амалдарды орындай алады. Ережені қолдана отырып, күрделі есептер шығара алады. |
Құндылықтарды дарыту: | Топтық ережені ұстана отырып, топпен жұмыс істеуге бейімделеді.Өз пікірімен бөлісе отырып, өзіне деген сенім артады. Сөйлеу мәдениеті қалыптасады. Жұппен жұмыс жүргізеді.Өзара бағалайды. |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | интербелсенді тақта |
Пәнаралық байланыс: | тарих, география |
Бастапқы білім: | Ондық бөлшектер анықтамасы, жазылуы.Ондық бөлшекті оқу және қосу. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (1-6 мин) |
<p><b>І.Ұйымдастыру кезеңі</b></p><p>Сыныпта психологиялық ахуал орнату.Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа даярлығын анықтау.Әр жұпқа бағалау парағын беру.(бағалау парағы кестемен берілген. 1 жолда.Үй жұмысын тексеру.2.Қайталау сұрақтары.3.Есеп шығару.4. Теңдеу шешу.5 Ойлан,тап 6.Қорытынды )</p><p>Өзара бағалауды сабақ бойы жұппен жүргізіп отырады.дұрыс-2 ұпай,Қате бар-1 ұпай,жоқ-0 ұпай.</p><p><b>ІІ. Үй жұмысын тексеру</b>.Оқушылар қасындағы көршісімен дәптерлерін ауыстырып алып,тақтадағы жауап арқылы өз жауаптарымен сәйкестендіріп тексереді. Тексеріп болған оқушы бағалау парағына ұпай қою арқылы бағалайды.</p><p><b>ІІІ. Миға шабуыл.</b> Ондық бөлшектерді қосу ережесін қайталау.</p><p>Мақсат: оқушылардың ой түйіп,математикалық тілде сөйлеу қабілетін дамыту. </p><p><b> Жеке тапсырма</b>. Орындай келгенде «Ондық бөлшектерді азайту» сөзі шығады.(яғни жаңа тақырып) </p><p> дескриптор: 1) Ондық бөлшектерді қосу ережесін біледі,2) Ережені қолданады. </p><p><br></p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><br></td><td></td></tr><tr><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td><br></td><td><br></td></tr></tbody></table><p><br></p> | <p>тұсаукесер.</p><p>Бағалау парағы</p><p><br></p><p>кеспе қағаздар</p> |
Сабақтың ортасы (6-32 мин) |
<p><b>ІІІ. Ой қозғау</b></p><p>« Bilimland» бейнефильм дыбыссыз көрсетіп, «Stop-кадр» әдісі бойынша ой қозғалады.</p><p>Дыбыссыз көріп болған соң, оқулықтағы 27 бет ереже арқылы,қорытынды жасайды. «Ойлан-жұптас-бөліс». Топпен ойласып алып, дыбыстайды, яғни ережені түйіндеп шығады.</p><p><b> V. Суретті жандандыру</b>. Сурет бойынша есеп құру,шығару.Суретте кеменің ағысқа қарсы жүзгендегі жылдамдығын анықтау.</p><p> Дескриптор: 1) Ондық бөлшектерді қосу және азайту ережесін біледі 2) Ережені қолданады. </p><p><b>VІ. Теңдеу шешу</b>. Оқулықтағы №643 топпен отырған,төрт теңдеуді төрт оқушы шешеді.Бірінші болғандар столдын үстіндегі параққа жабады,аударғанда тұтас сурет шығу қажет.Теңдеу дұрыс шешілген жағдайда Магницкийдің суреті шығады.Тарих бетіне шолу жасап тоқтала кету.</p><p><b><br></b></p><p><b><br></b></p><p><b><br></b></p><p><br></p> | <p>"Bilimland"</p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/ondyq-bolshekterdi-qosu-zhane-azajtu?mid=eab8c321-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe." target="_blank">https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/ondyq-bolshekterdi-qosu-zhane-azajtu?mid=eab8c321-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe.</a></p><p>математика 5 сынып, 2-бөлім. Әбілқасымова А.Е.,Кучер Т.П., Жұмағұлова З.Ә. Алматы «Мектеп» 2017) 27 бет </p><p>тұсаукесерде сурет</p> |
Сабақтың соңы (32-38) |
<b>VII.«Қатесін тап» логикалық сұрақ</b><div><b>VІІІ. Үйге тапсырма</b>. №638 №644 (2) қосымша №648</div><div> Бағалау парағы бойынша қорытындылау </div><div><b>Қорытынды </b></div><div> «7-6»-жарайсың! «5-4»- жаман емес! «3-0»-талпын! </div> | <p>тұсаукесер</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>бағалау парағы</p> |
Рефлексия (38-40) |
<p><b>Кері байланыс. Қорытынды бойынша ойларын тыңдау.</b></p><p><b>Стикер жабыстыру</b></p> | тұсаукесер |
Файлдар:
Файлды ару
Ондық бөлшектерді азайту
Файлды ару
Ондық бөлшектерді азайту
Пікірлер(0)